امکان فشرده‌سازی برنامه زمان‌بندی مترو تهران-پرند وجود ندارد

علیرغم پیگیری‌های متعدد و اخذ مجوزهای قانونی جهت تأمین منابع مالی پروژه خط مترو تهران-پرند، هنوز اقدامی که منجر به پرداخت پول یا تهاتر زمین به پیمانکار مربوطه شود، صورت نپذیرفته است.

کد خبر : 26147
تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 خرداد 1401 - 15:56

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

به گزارش ملت بیدار:

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرغم پیگیری‌های متعدد و اخذ مجوزهای قانونی جهت تأمین منابع مالی پروژه خط مترو تهران-پرند، هنوز اقدامی که منجر به پرداخت پول یا تهاتر زمین به پیمانکار مربوطه شود، صورت نپذیرفته و همچنین مساله باعث بروز نگرانی‌هایی در خرید تجهیزات لازم برای راه اندازی فاز نخست این خط شده است.

طبق توافق‌نامه‌ای که روز ۵ بهمن سال گذشته به امضا استاندار تهران، سرپرست شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، مدیر عامل شرکت مترو و سایر عوامل ذیربط رسید، قرار بود در صورت امکان مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت عمران شهر جدید پرند به این پروژه اختصاص یابد و اگر چنین امری محقق نشد، زمینی به مساحت ۲۵ هکتار با تغییر کاربری صورت گرفته به پیمانکاران واگذار شود. اما در عمل چنین نشد و این در حالی بود که چگونگی تأمین منابع مالی و اجرای پروژه خط مترو تهران-پرند در جلسه برگزارشده مورخ ۳ آذر ۱۴۰۰ در دفتر وزیر راه و شهرسازی با حضور استاندار و شهردار تهران تعیین تکلیف شده بود.

در ادامه و با تأخیری حدوداً ۳ ماهه، صورتجلسه دیگری بین شرکت عمران شهر جدید پرند و شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) امضا شد که طبق آن می‌بایست اراضی در نظر گرفته شده برای تحویل به پیمانکار پروژه تهاتر شود اما این امر نیز ظاهراً به نتیجه عملی نینجامیده است.

با این اوصاف و از آنجایی که امکان فشرده سازی مجدد برنامه زمان‌بندی پروژه وجود نداشته و از طرفی وعده بهره‌برداری از خط مترو تهران-پرند تا قبل از پایان سال جاری توسط مسئولان امر بارها عنوان شده است، نگرانی‌هایی بابت خرید و نصب تجهیزات لازم این خط که بخشی از آن باید از خارج از کشور تهیه شود و ثبت سفارش، ساخت، حمل و نصب آنها زمانبر است، به وجود آمده است.

مطالعه کنید  شهردار با دستور ویژه مشکل گودهای پرخطر را برطرف کند

گفتنی است پروژه ساخت و راه اندازی خط مترو تهران-پرند که جزو مترو شهرهای اقماری به شمار می‌آید، از جمله طرح‌های توسعه‌ای وزارت راه و شهرسازی به حساب آمده و شرکت مترو تهران به نمایندگی از شهرداری تهران، صرفاً مجری اجرای آن محسوب می‌شود. در چنین شرایطی، وظیفه تأمین منابع مالی پروژه بر عهده کارفرما و وزارت راه و شهرسازی است.

البته باوجود تمام مشکلات مالی موجود، پروژه همچنان فعال بوده و در کنار ادامه فرآیند نازک‌کاری ایستگاه، مراحل تکمیلی روسازی مسیر خط مترو تهران-پرند شامل تثبیت، زیرکوبی خط و ریل‌ها با استفاده از تجهیزات مکانیزه در حال انجام است. ضمن اینکه ریل‌گذاری کل مسیر نیز انجام شده است.

شورای شهر تهران شهرداری تهران مترو

/ پایان خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.