آخرین وضعیت طرح ساماندهی کارکنان دولت

طرح ساماندهی کارکنان دولت چه زمانی به نتیجه می‌رسد؟

آخرین وضعیت طرح ساماندهی کارکنان دولت
طرح ساماندهی کارکنان دولت

به گزارش ملت بیدار، تقاضای اولویت طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در جلسه اول تیرماه و کلیات آن در پنجم تیرماه سال ۱۴۰۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

این طرح پس از تصویب در صحن مجلس از سوی شورای نگهبان مورد ایراد واقع شد و به مجلس بازگشت.

البته تعیین تکلیف این طرح و تبدیل شدن آن به قانون برای نمایندگان مجلس اهمیت بالایی داشت، زیرا این طرح نوع همکاری نیروهای شرکتی که بر اساس قانون کار در دستگاه‌های مختلف اجرایی و حتی شهرداری‌ها، شرکت‌های دولتی و موسسات عمومی غیردولتی یا دولتی فعالیت هستند، را از لحاظ امنیت شغلی و توان مالی تحت تاثیر قرار می دهد.

براساس بررسی‌های صورت گرفته در کمیسیون اجتماعی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده این طرح، بیش از ۲۷ نوع قرارداد نیروی انسانی در نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور وجود دارد که این موضوع ضرورت ساماندهی قراردادها را اجتناب ناپذیر می کند.

بر خلاف ادعای دولتی ها و سازمان امور استخدامی نمایندگان معتقدند که این طرح نه تنها هیچ بار مالی برای دولت به همراه ندارد، بلکه فقط شرکت های واسطه تامین نیروی انسانی را حذف می کند و باعث صرفه جویی در منابع می‌شود.

در آخرین جلسه مجلس پیش از انتخابات ایرادات شورای نگهبان به این طرح در بهمن ماه ۱۴۰۲ رفع شد و برای تائید نهایی به شورای نگهبان رفت. این طرح بارها میان مجلس، دولت و شورای نگهبان رفت و آمد داشته و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس درخصوص آخرین وضعیت این طرح گفت: هنوز در شورای نگهبان است.

با توجه به اینکه عملا مجلس دوازدهم از خرداد ماه آغاز به کار خواهد کرد، این طرح که حدود دو سال بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمده بوده است، ممکن است در مجلس یازدهم به نتیجه نرسد./ پایان پیام