غدیر و مسئله جشن چند کیلومتری

باید به خودمان به عنوان شیعیان امیرالمومنین (ع) تبریک بگوییم که پس از 14 قرن در این دوران و در حکومت جمهوری اسلامی و با تکیه بر کار بزرگ حضرت امام خمینی (ره) توانستیم چنین جشن بزرگی را برپا سازیم.

غدیر و مسئله جشن چند کیلومتری
غدیر و مسئله جشن چند کیلومتری

ملت بیدار آنلاین| مراسمات غدیر امسال به اعتراف همگان، بزرگترین و با شکوه‌ترین مراسم غدیر در تمام سال‌های پس از انقلاب و احتمالا تمام تاریخ بوده است. حالا برخی با رویکردهای خاص سعی در خدشه‌دار کردن این مراسمات دارند. عده‌ای با بهانه‌های نخ‌نما مثل کثیف شدن خیابان و ترافیک و عده‌ای با بهانه‌های روشنفکرانه‌نما که چرا حاکمیت پول خرج کرده و این مراسمات باید مردمی باشند.

اولا باید دقت کرد که در این مراسم و فقط در تهران حداقل چهار میلیون نفر از «مردم» شرکت داشته‌اند. پس اگر دوستان ادعای طرفداری از حرف مردم دارند و در رخدادهای سال قبل ادعای توجه به خواست مردم را می‌زدند باید و حتما از چنین حضوری تقدیر کنند و از برگزارکنندگان نیز متشکر باشند که بستر را برای چنین حضور عمومی و حداکثری مهیا نموده‌اند.

ثانیا با هر نوع تفکری می‌توان فهمید که هیچ حکومتی توان اجبار یا ایجاد یک جمعیت با این مقیاس را ندارد. این «خود» مردم هستند که آمده‌اند و در چنین مراسمی شرکت کرده‌اند. از طرف دیگر اگر کسی در این مراسم‌ها شرکت کرده باشد می‌داند که بخش اعظم کار به عهده گروه‌های مردمی بوده و بخش‌های حاکمیت صرفا خیابان و برخی دستگاه‌های تبلیغاتی را در اختیار گذاشته‌اند. یعنی از آنچه در این جشن خرج شده، احتمالا کمتر از بیست درصد به عهده حاکمیت بوده. لذا باید به این دوستان یادآوری کرد که اینجا جمهوری اسلامی است و نه حکومت مطلوب سکولار آنها که نباید در امور دینی دخالت کند؛ اینجا اسلام سیاسی حاکم است و وظیفه دارد شرایط را برای آن هشتاد درصد کمک مردمی مهیا سازد.

ثالثا عید غدیر در روایات شیعی باید به بهترین وجه، تعظیم شعائر شود؛ متاسفانه دوستان تحلیل‌گر مثل حسام‌مظاهری یا جوادی‌یگانه متوجه نیستند که این مفهوم اتفاقا شامل چنین مناسکی از ایجاد عَلَم دین در چشم همگان است. یعنی وظیفه شیعه این است که غدیر را چنان برگزار کند که همگان بزرگی و عظمت آن را فهم کنند و اتفاقا در این دوران یکی از ابزارهای آن همین مراسمات شلوغ و خیابانی است. ذهن متحجر همین دوستان نمی‌تواند تغییر در ابزار برای اهداف اصلی را فهم کند و لذا مکررا بر طبل باقی ماندن صرف در همان ابزار سنتی می‌کوبند.

خلاصه اینکه باید به خودمان به عنوان شیعیان امیرالمومنین (ع) تبریک بگوییم که پس از 14 قرن در این دوران و در حکومت جمهوری اسلامی و با تکیه بر کار بزرگ حضرت امام خمینی (ره) توانستیم چنین جشن بزرگی را برپا سازیم. حتی اگر چنین امری ادامه نیابد (که ان شالله می‌یابد) بازهم به همین یک بار و یک افتخار می‌ارزد./ انتهای پیام