تندروها در مجلس دوازدهم؛ مردم ایران منتظر چه چیزی باشند؟

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با پیروزی اقلیت اکثریت پندار جناح تندرو به پایان رسید. این جناح که به رادیکال‌ها معروف‌اند در کارنامهٔ خود هیچ عملی ندارند و صرفاً دارای کوله‌باری از وعده‌های پوپولیستی و طرح‌های غیرکارشناسی هستند.

تندروها در مجلس دوازدهم؛ مردم ایران منتظر چه چیزی باشند؟
جبهه صبح ایران فردا

ملت بیدار، پیروزی رادیکال‌ها در انتخابات مجلس دوازدهم پیام‌های متعددی دارد، مردم از وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور ناراضی هستند و به دنبال تغییرات اساسی هستند؛ اما رادیکال‌ها به دنبال تغییراتی خارج از خواست مردم می‌گردند؛ مانند پیگیری طرح صیانت و این نشان از فاصلهٔ بسیار میان خواست مردم و جماعت تازه به قدرت رسیده است که با توجه میزان آرا به افراد واجد شرایط رأی‌دهی تنها نمایندهٔ درصد جزئی از عام مردم هستند و این فاصله شکاف اجتماعی میان مردم و حاکمیت را بیشتر خواهد کرد.

جناح اصلاح‌طلب در این دوره از انتخابات ضعیف عملکرد و نتوانست نظر مردم را جلب کند. این موضوع نشان می‌دهد که مردم از عملکرد اصلاح‌طلبان نیز ناامید هستند.

با پیروزی رادیکال‌ها، قدرت جناح اصول‌گرای تندرو در مجلس به طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. این موضوع می‌تواند به افزایش تنش در داخل کشور و تشدید اختلافات با جامعه جهانی منجر شود.

باتوجه‌به ترکیب مجلس دوازدهم، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده شاهد تحولات زیادی باشیم، رادیکال‌ها به دنبال محدودکردن آزادی‌های مدنی و اجتماعی هستند.

آنها به طور سنتی روابط خصمانه‌ای با غرب داشته‌اند. بااین‌حال، ممکن است در شرایط فعلی، به دلیل مشکلات اقتصادی، به دنبال تنش‌زدایی با غرب باشند. همچنین مواضع تند و تیزی در قبال کشورهای منطقه دارند. این موضوع می‌تواند به افزایش تنش در منطقه منجر شود.

هنوز زود است که با قاطعیت درباره آینده ایران پیش‌بینی کرد زیرا انتخاب رئیس مجلس و هیات رئیسهٔ قوی و مقتدر و همراهی نمایندگان معتدل می‌تواند توانایی اثربخشی اقلیت پرحاشیه را به نفع مردم کم کند. ترکیب مجلس دوازدهم تنها یکی از عوامل تعیین‌کننده آینده کشور است. پیروزی رادیکال‌ها در انتخابات مجلس دوازدهم تحولات مهمی را در ایران رقم خواهد زد. این تحولات می‌توانند هم فرصت‌ها و هم چالش‌هایی را برای کشور به وجود آورند. مردم ایران با هوشیاری و دقت تحولات و اعمال افراد را دنبال می‌کنند و این تجربه چراغ روشنی برای آینده ایران خواهد بود./ پایان پیام