تاریخ انتشار: شنبه 8 بهمن 1401 ساعت 1:48
کد خبر: 149911
T T

برچسب‌ها

آلمان: در جنگ اوکراین طرف هیچ‌کس نیستیم

شنبه 8 بهمن 1401 ساعت 1:48
کد خبر: 149911

برلین با بیان اینکه روسیه اظهارات آنالنا بائربوک وزیر امورخارجه آلمان را به نفع خود تفسیر کرده گفت، نه آلمان و نه ناتو طرف‌های جنگ در اوکراین نیستند.

ایرنا: برلین با بیان اینکه روسیه اظهارات آنالنا بائربوک وزیر امورخارجه آلمان را به نفع خود تفسیر کرده گفت، نه آلمان و نه ناتو طرف‌های جنگ در اوکراین نیستند.

دولت آلمان اظهار داشت، روسیه بیانات آنالنا بائربوک، وزیر امورخارجه اش را عمدا برای اهداف تبلیغاتی خود اشتباه تفسیر کرده است.

آلمان: در جنگ اوکراین طرف هیچ‌کس نیستیم

روسیه می‌گوید ناتو طرف درگیری در اوکراین است؛ امری که غرب آن را رد می‌کند.

بائربوک روز سه‌شنبه در نشست شورای اروپا در استراسبورگ خواستار اتحاد غرب شد و به زبان انگلیسی گفت: “ما در حال جنگ علیه روسیه هستیم، نه علیه یکدیگر. “

در عین حال ناتو و آلمان می‌گویند حمایت آنها از اوکراین به دلیل دفاع از خود در برابر روسیه، به منزله مشارکت در جنگ نیست.

با این حال، اعلام آلمان در روز چهارشنبه مبنی بر اینکه پس از تردید طولانی، تانک‌های جنگی لئوپارد ۲ را در اختیار نیروهای اوکراین قرار می‌دهد، موضع اعلام شده روسیه را مبنی بر اینکه غرب با عنوان کمک به کی‌یف علیه این کشور جنگ می‌کند، تقویت کرده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه، روز چهارشنبه در پستی در کانال تلگرامی خود به نقل از خبرگزاری دولتی تاس، اظهارات بائربوک را به عنوان اثبات این موضوع توصیف کرد که غرب در حال انجام یک “جنگ از پیش برنامه ریزی شده علیه روسیه” است.

این اظهار نظر بائربوک با انتقاد سیاستمداران محافظه کار و راست افراطی در آلمان مواجه شد.

مارتین هوبر دبیرکل اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن، بائربوک را به ایجاد خطر برای آلمان متهم کرد. او گفت: «آنالنا بائربوک یک خطر امنیتی بزرگ برای کشور ما است.»

تینو چروپالا، رئیس مشترک حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان نیز، خواستار برکناری وزیر امورخارجه شد.

وی گفت: وزیر امورخارجه با رفتار غیرحرفه‌ای و بی‌احتیاطی خود، موجودیت آلمان را به خطر می‌اندازد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز جمعه در برلین تاکید کرد که سخنان بائربوک در چارچوب بحث درباره موضع واحد اتحادیه اروپا، کشورهای گروه ۷ و ناتو، در مخالفت با جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین بیان شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «تبلیغاتچی‌های روسیه همیشه بیانیه‌ها، عبارات، مواضع و نگرش‌های دولت آلمان و شرکای ما را دستکاری می‌کنند و آن‌ها را در خدمت اهداف خود در می‌آورند».

وی افزود: «به نظر من پاسخ دادن به این موضوع در اینجا ارزش ندارد. دولتی که در اینجا رسوا می‌شود روسیه است. “

وی با تاکید بر این که بر اساس قوانین بین‌المللی، آلمان طرف مناقشه این جنگ نیست، گفت: در این چارچوب است که باید وزیر امورخارجه را درک کرد.

سفارت آلمان در مسکو نیز در بیانیه‌ای این موضوع را رد کرد که آلمان جزو یکی از طرفین درگیری است.

در این بیانیه آمده است: «کمک به اوکراین حفظ حق دفاع از خود در برابر جنگ تجاوزکارانه غیرقانونی روسیه که در منشور سازمان ملل ذکر شده است، آلمان را به یک طرف متخاصم تبدیل نمی‌کند».

اولاف شولتز صدراعظم آلمان نیز این هفته بار دیگر تاکید کرد که آلمان و متحدانش برغم تحویل برنامه‌ریزی شده تانک‌های جنگی به کی‌یف، مستقیماً در جنگ شرکت نمی‌کنند.

شولتز روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ZDF اظهار داشت: “نباید جنگی میان روسیه و ناتو رخ دهد. “

نگرانی‌ها در خصوص این که پای اتحاد نظامی غرب ممکن است به جنگ اوکراین کشیده شود، در حدی بود که باعث شد آلمان موافقت خود را برای ارسال تانک‌های لئوپارد ماه‌ها به تاخیر بیندازد.

برچسب‌ها

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x