نه بزرگ مجلس به تخریبگران، پایداریچی‌ها حذف شدند

آرای امروز نمایندگان مجلس به رئیس و هیات رئيسه نشان از عزم نمایندگان برای حذف جریان انحرافی بود.

نه بزرگ مجلس به تخریبگران، پایداریچی‌ها حذف شدند
آرای امروز نمایندگان مجلس به رئیس و هیات رئيسه نشان از عزم نمایندگان برای حذف جریان انحرافی بود.

ملت بیدار آنلاین| آرای نمایندگان مجلس در انتخابات اجلاسیهٔ چهارم و نتایج آن دو معنی بسیار مهم داشت که می‌تواند در انتخابات پایان سال مجلس دوازدهم تاثیر زیادی داشته باشد.

اولین معنی

اولین معنی در تفاوت بسیار میان آرای نامزده‌های ریاست مجلس در سال چهارم است، در این انتخابات برای سال چهارم ریاست مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف با کسب ۲۱۰ رای از نمایندگان در مقام رییس مجلس باقی ماند. الیاس نادران و فریدون عباسی نیز به ترتیب ۴۷ و ۷ رای به دست آوردند. تعداد آرای قالیباف در این انتخابات نشان دهنده رضایت نمایندگان از نحوه مدیریت قالیباف در سال‌های گذشته است، که در سه انتخابات پیشین بیش از ۲۰۰ رای و در یک انتخابات نزدیک به ۲۰۰ رای کسب کرده بود.

مهمترین نکته این است که نمایندگان مجلس از نحوهٔ ادارهٔ قالیباف در سه سال گذشته راضی بوده و نشان از این دارد قالیباف توانسته با تعامل مناسب با نمایندگان به این مهم دست پیدا کند.

در طی چند ماه گذشته، تخریب‌هایی علیه رییس مجلس در جریان بود که به نظر می‌رسد از سوی جریان‌های تندرو و خالص ساز درون مجلس همچون جریان پایداری با هدف کاهش آرا علیه قالیباف ساماندهی شده بود.

این تخریب‌ها همچون ماجرای شاسی بلندها، اهدای هدایا برای رای و نامه‌ی طلاب برای محاکمه‌ی قالیباف با وجود حجم و شدت زیاد، تأثیر قابل توجهی در آرا نداشته و تعداد آرای قالیباف که حتی نسبت به سال گذشته ۱۶ رای افزایش یافته است، نشانگر عدم تأثیر آن‌ها در سطح نمایندگان ملت است. جریان اصولگرا در سال آخر مجلس بر ریاست قالیباف اجماع دارد و با وجود برخی نیروهای سیاسی تندرو، قالیباف همچنان مورد تأیید طیف‌های اصلی قرار داشته و مقبولیت لازم را دارد.

تعداد کم آرای جریان مخالف قالیباف نشان از عدم مقبولیت تفکرات این جریان در میان نمایندگان مجلس است.

دومین معنی

دومین معنی را می‌توان در انتخابات پایان سال برای مجلس دوازدهم نتیجه گیری کرد، آن هم زمانی که جریانات سیاسی به دنبال بستن لیست‌ واحد هستند، لیستی که آرای امروز نمایندگان مجلس نشان داد جریان پایداری به احتمال زیاد در آن حضور نخواهند داشت و گزینه‌ی اصلح آنها باید با توان داخلی این جریان خالص ساز به دنبال کسب رای باشد.