نماینده آستارا: برآورد اولیه خسارت سیل ۶۰۰ میلیارد تومان است

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی عملکرد دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در امدادرسانی به مردم سیل‌زده این شهر را قابل‌قبول توصیف کرد

نماینده آستارا: برآورد اولیه خسارت سیل ۶۰۰ میلیارد تومان است
غلامرضا مرحبا

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی عملکرد دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در امدادرسانی به مردم سیل‌زده این شهر را قابل‌قبول توصیف کرد و درباره خسارت‌های این حادثه گفت: برآوردهای اولیه نشان بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بوده، اما احتمال می‌رود که میزان خسارت وارد شده از این حادث بیش از این رقم باشد.

 به گزارش ملت بیدار، «غلامرضا مرحبا» نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی پیرامون آخرین وضعیت شهر سیل‌زده آستارا و همچنین همکاری دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی برای مشکلات اهالی این شهر اظهار کرد: هم‌زمان با آغاز این حادثه، جلسه ستاد بحران در همان ساعات ابتدایی تشکیل و در ظهر همان روز هم معاون عمرانی استاندار به همراه مدیران کل سازمان‌های ترابری، هلال‌احمر و بقیه دستگاه‌های اجرایی و امدادی وارد شهرستان شد

نماینده آستارا افزود: از همان لحظات اول حادثه امدادرسانی به آسیب‌دیدگان این سیل شروع و پس از آن گروه‌های جهادی هم برای کمک به مردم وارد عمل شدند. علاوه بر نیروهای امدادی و جهادی شهرستان، نیروهای کمکی استان‌های هم‌جوار هم برای کمک به مردم سیل‌زده آستارا وارد عمل شدند.

وی توضیح داد: به دلیل حجم بالای آب در این حادثه، واحدهای مسکونی بسیار زیادی متحمل خسارت شده بود. یک روز پس از حادثه سیل، استاندار مازندران وارد شهرستان شد و نظارت میدانی را از آخرین وضعیت خسارت‌های وارده به منازل و همچنین کمک‌رسانی دستگاه‌های امدادی به سیل‌زدگان به عمل آورد.

مرحبا توضیح داد: در موج دوم این حادثه ستاد اجرایی فرمان امام با استقرار در آستارا، روزانه ۳ هزار پرس غذای گرم برای سیل‌زدگان تهیه می‌کرد. با فروکش‌شدن سیلاب، آتش‌نشانی شهرهای رشت، انزلی، تالش و صومعه‌سرا وارد آستارا شدند و به شست‌وشوی گل‌ولای ناشی از سیلاب پرداختند.

مردم آستارا همچنین خاطرنشان کرد: دو روز پیش هم وزیر کشور وارد شهرستان آستارا شد و جلسه ستاد بحران را برگزار و دستورات لازم را به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام کردند. خوشبختانه تاکنون نوع کمک‌رسانی دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی به سیل‌زدگان آستارا به‌خوبی انجام شده است.

وی همچنین درباره میزان خسارت ناشی از این سیل هم گفت: برآورد اولیه خسارت‌های سیل بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بوده، اما احتمال می‌رود که میزان خسارت وارد شده از این حادث بیش از این رقم باشد.

مرحبا متذکر شد: در حال حاضر بیمه‌ها حوادث ناشی از سیل را پوشش نمی‌دهند و این در حالی است که در زمان وقوع سیل بسیاری از خودروها در پارکینگ منازل بوده و به‌واسطه همین امر خساراتی به آنها وارد شده است.

نماینده آستارا همچنین درباره اسکان مردم آستارا هم توضیح داد: در ساعات اولیه حادثه سیل‌زدگان در مساجد سکونت داده شدند و پس از رفع مشکل آنها به خانه‌های خود بازگشتند؛ اکنون هیچ‌گونه اسکانی وجود ندارد و مردم در حال پاک‌سازی منازل خود هستند.

وی در پایان پیرامون عملکرد سازمان هلال‌احمر در مواجه با این چالش هم خاطرنشان کرد: این سازمان هم به‌مانند سایر دستگاه‌های اجرایی عملکرد خوبی در این حادثه داشت و اکنون هم در حال توزیع پتو و موکت به سیل‌زدگان است. در مجموع عملکرد اخیر دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در امدادرسانی به سیل‌زدگان آستارا قابل‌قبول است./
پایان پیام