ضلع جدید قانونگذاری در کشور

مجمع تشخیص مجلس سنا میشود؟

ضلع جدید قانونگذاری در کشور
مجمع تشخیص مصلحت نظام

دنیای اقتصاد نوشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه مجلس در خصوص تخصیص ۲۵ هزار تن قیر رایگان را رد کرد. همین موضوع انتقاداتی را به دنبال داشت و محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس روز دوشنبه در پاسخ به تذکر یک نماینده مجلس از چگونگی کار در مجمع انتقاد کرد و گفت درباره اینکه با چه روشی برای مغایرت و تطبیق کار میکنند و دقت لازم در این امر نیست بنده هم نقد دارم. درباره سه قانونی که در هیأت نظارت رد شد با دوستان صحبت کرده ام و پیگیری کرده ام و برای این موضوع حتما جلسه میگذاریم. او همچنین از بررسی آیین نامه هیات عالی نظارت مجمع خبر داد تا مشکلات پیش آمده تکرار نشود. رئیس مجلس در عین حال اعلام کرد که مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون را رد نکردند بلکه اصلاح کردند یعنی دولت الان مکلف است به جای ۲۵ هزار تن قیر، ۲۰ هزار تن قیر تخصیص دهد. آیین نامه مجمع تشخیص اجازه میدهد قانون را اصلاح کند.

سومین مداخله هیات عالی

اقبال شاکری، نماینده تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دنیای «اقتصاد بـ شاره به رد مصوبه مجلس در خصوص قیر رایگان از سوی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت گفت: ما نمی خواستیم چنین اتفاقی بیفتد و این گونه ۶ماه اول سال را از دست داده ایم ما میخواستیم تخصیص قیر رایگان در اسفند ماه سال گذشته نهایی شود تا بهار و تابستان را از دست ندهیم اما متاسفانه شرایط همچون سال گذشته شده است. من تعجب میکنم که برای سومین بار برای تخصیص قیر رایگان به مشکل بر می خوریم و نمی توانیم آن را حل کنیم او با بیان اینکه برخی اعلام می کنند در توزیع قیر رایگان رانت وجود دارد ادامه داد: اگر رانتی در توزیع قیر رایگان وجود دارد، باید آن رانت را پیدا و حل کرد اما چرا جلوی کار را می گیرند این موضوع به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. وقتی قیر رایگان را به کسی می دهیم اسناد، مدارک و قرار داد موجود است. باید پیدا کنند که در کجا رانت است و جلوی آن را بگیرند. این عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: اقدام هیات عالی نظر در رد مصوبه مجلس در خصوص قیر رایگان اصلا کار درستی نبود قیر رایگان سه مرتبه در صحن مجلس مطرح شده است و در مجلس ۲۹۰ نفر این موضوع را بررسی کردند.

مجلس با مجمع مذاکره می کند

شاکری تاکید کرد از ریاست مجلس خواستیم که این موضوع را حل کنند و در همین راستا یک تیمی مشغول مذاکره با مجمع تشخیص  مصلحت نظام هستند تا بتوانند به تفاهم مشترک برسند. در مواردی که برای اجرای یک قانونی عجله داریم، نماینده ای از شورای نگهبان به صحن می آید. در این موارد یک نماینده از مجمع تشخیص هم به صحن مجلس بیاید. رفت و آمد مصوبات زمان بر است. اگر نماینده مجمع در صحن حضور داشته باشد نظر آنها را می دانیم و رفت آمد مصوبات هم انجام نمیشود. او افزود: البته قبل از اینکه مصوبات مجلس به مجمع و شورای نگهبان برود، معاونت قوانین مجلس کار شورای نگهبانی انجام میدهد و در واقع مراحل تصویب مصوبات خیلی طولانی میشود. امیدواریم با مجمع توافقی انجام شود و این مشکل را یک بار برای همیشه حل کنیم این نماینده مجلس در خصوص تیمی که از سوی مجلس برای مذاکره با مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شده است گفت: افرادی از کمیسیون عمران کمیسیون برنامه و بودجه و هیات رئیسه مجلس در این تیم حضور دارند که به صورت مشخص در زمینه قیر کار میکنند مجمع میگوید در توزیع قیر رایگان رانت وجود دارد. اگر رانتی وجود دارد ما دستگاه نظارتی و بازرسی داریم و به جای اینکه جلوی توزیع رایگان قیر را بگیریم، این دستگاه ها جلوی رانت را بگیرند. شاکری با بیان اینکه دولت هم به دلیل وجود رانت با مصوبه توزیع رایگان قیر مخالف بود اظهار کرد اینکه جلوی توزیع قیر رایگان را بگیرند کار درستی نیست؛ چون در عمل در این شرایط کاری انجام نمی شود و کار کشور میخوابد در چند جلسه ای که در خصوص قیر برگزار شد، اعلام کردیم که رانتی که میگویید را برطرف کنید اما در این جلسات اعلام نمی کنند کجای کار مشکل دارد که آن را حل کنیم. او در خصوص اینکه آیا شما قبول دارید که رانتی در توزیع قیر رایگان وجود دارد، ادامه داد: خیر من می گویم باید مدرکی بیاورند و ثابت کنند که در توزیع قیر رایگان رانت وجود دارد. برخی که می گویند رانت وجود دارد میگویند قیر را بیرون میبرند و می فروشند و بدهیهایشان را میدهند و برای انجام کار تهاتر میکنند. من می گویم جلوی این کارها را بگیریم. اگر این اتفاقات می افتد پس دولت ذی حساب را برای چه گذاشته است؟ ذی حساب نماینده دولت است و او باید این موارد را کنترل کند در این شرایط احتمالا ذی حساب مشکل دارد که آن افراد توانسته قیر را بفروشند یا تهاتر کنند.

همه پروژه ها قفل شده است

همچنین جلال رشیدی ،کوچی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با انتقاد از رد مصوبه مجلس از سوی مجمع تشخیص گفت: مجلس مصوبه در خصوص قیر تهاتری داشت که این موضوع در سال گذشته هم انجام شده بود و خروجی آن آسفالت بسیاری از روستاها بود که آسفالت را به چشم ندیده بودند و در حال حاضر بسیاری از معابرشان  آسفالت شده و نمونه بارز آن در حوزه انتخابیه من است. این موضوع باعث رضایتمندی مردم شد او تاکید کرد متاسفانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه قیر رایگان مخالفت کرده است و همین موضوع باعث شده خیلی از پروژه های روستایی که پیمانکاران آن هم مشخص شده بودند به مشکل برخورند. در راستای آسفالت معابر قولهایی از سوی دولت و نمایندگان داده ش ده و اقداماتی در این خصوص انجام شده است؛ اما در عمل شاهد هستیم که همه پروژه ها قفل شده است و باعث ایجاد نارضایتی خواهد شد. این نماینده مجلس ادامه داد: شاید برخی از نمایندگان که در تهران حضور دارند یا برخی از افرادی که در مجمع شرف حضور دارند دغدغه و آگاهی در این خصوص نداشته باشند و ندانند کوچه خاکی یا راهی که بعد از عبور از آن جلوبندی ماشینت خراب میشود یعنی چه. رشیدی کوچی تصریح کرد مخالفان توزیع قیر رایگان صورت مساله را به دلیل اینکه می گویند فسادی وجود دارد پاک کرده اند من توصیه میکنم افرادی که مخالف توزیع قیر رایگان به بهانه وجود رانت هستند، حتما به شهرستانها و روستاها مراجعه کنند و با ماشینهای معمولی رانندگی کنند تا بفهمند زمانی که مجلس این قانون را تصویب میکند برای کجاست. همه کشور تهران نیست؛ برخی فکر میکنند همه اتفاقات در تهران می افتد ما به شدت گله داریم و باید مساله توزیع قیر رایگان حل شود.

مجمع تشخیص قانون گذاری میکند

او اظهار کرد: اینکه میگویند قیر رایگان فساد ایجاد می کند، بنابراین کلا قیر رایگان ندهیم و مصوبه مجلس را رد کنیم کار درستی نیست. راه مبارزه با فساد مشخص است و باید نظارت را تقویت کرد تا فساد اتفاق نیفتد. این نماینده مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در واقع قانون گذاری میکند و جمع جدیدی به قانون گذاران اضافه شده است. در کنار شوراهای دیگر شورای عالی نظارت و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم قانون گذار شده اند رشیدی کوچی افزود: شفافیت تبدیل وضعیت نیروهای شرک و قیر رایگان سه مصوبه امید آفرین مجلس و تقاضای جمع زیادی از مردم بود که از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است. نمایندگان درخواست مردم را می شنوند و بر مبنای آن قانون تصویب می کنند؛ اما جای دیگری در خارج از این فرآیند کاری که ساعتها روزها و ماه ها برای آن در مجلس وقت گذاشته است صرفا به دلیل اینکه مغایرتی دارد رد میکنند در این شرایط مجلس چه کاره است. او یادآور شد: نگاه ما این است که مجمع باید به وظایف قانونی اش عمل کند؛ اما گاهی به نظر میرسد این موضوع را برخی تفسیر میکنند و این تفسیر را بسط می دهند./

پایان پیام