قالیباف: نیروی انتظامی ضابط است و نمی‌تواند حکم صادر کند یا جایی را پلمب کند

قالیباف گفت: درباره این‌که گفته می‌شود اختیار به نیروی انتظامی داده شود، این توضیح لازم است که بگویم نیروی انتظامی ضابط است و نمی‌تواند حکم صادر کند یا جایی را پلمب کند، چون خلاف قانون است و قاضی باید تصمیم‌گیری کند. ما نمی‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم.

قالیباف: نیروی انتظامی ضابط است و نمی‌تواند حکم صادر کند یا جایی را پلمب کند
قالیباف: نیروی انتظامی ضابط است و نمی‌تواند حکم صادر کند یا جایی را پلمب کند

ملت بیدار آنلاین| محمدباقر قالیباف در جریان جلسه علنی امروز (26 تیر) مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد که لایحه عفاف و حجاب تا پایان ماه‌های محرم و صفر در مجلس تبدیل به قانون شود.
وی اظهار کرد: شکی نیست که لایحه قضایی ارسال شده موضوع مهمی است و به دلیل همین اهمیت با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. ما در مجلس بحث کردیم که باید همه ابعاد فرهنگی، اجتماعی، قضایی و آموزشی این لایحه مورد توجه قرار گرفته و دستگاه‌های مختلف هم وظایف خود را انجام دهند.
رئیس مجلس با بیان اینکه طبق گزارش کمیسیون فرهنگی 31 دستگاه به وظایف قانونی خود عمل نکرده‌اند، چراکه در برخی موارد صراحتی در قانون نبود. سوال این است که آیا نباید این موارد در لایحه عفاف و حجاب شفاف شود؟ به همین دلیل مجلس تصمیم گرفت لایحه عفاف و حجاب به صورت یک فوریتی بررسی شود.
وی ادامه داد: تمام ابعاد لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون‌های حقوقی و فرهنگی بررسی می‌شود و از کمیسیون‌های مربوطه می‌خواهم که زودتر تعیین تکلیف کنند و گزارششان را به صحن علنی ارائه دهند. در صحن علنی هم با استناد به تبصره یک ماده 100 خارج از نوبت بررسی می‌شود. قطعا ما قانون ناقص تصویب نخواهیم کرد ولی لایحه را خارج از نوبت رسیدگی می‌کنیم.
قالیباف با بیان اینکه نباید موضوعات فرهنگی مربوط به لایحه حجاب و عفاف در کمیسیون فرهنگی حذف شود، افزود: درباره این‌که گفته می‌شود اختیار به نیروی انتظامی داده شود، این توضیح لازم است که بگویم نیروی انتظامی ضابط است و نمی‌تواند حکم صادر کند یا جایی را پلمب کند، چون خلاف قانون است و قاضی باید تصمیم‌گیری کند. ما نمی‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که در ماه‌های محرم و صفر قانون جامع و کاملی برای عفاف و حجاب تصویب شود./ انتهای پیام