حرف قالیباف درباره لایحه حجاب چیست؟

قالیباف بارها نسبت به برخورد با هنجارشکنان توضیح داده و حتی وجود قانون برای این امر را متذکر شده، امری که رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه هم برآن تاکید داشته‌اند و ضعف در اجرا را مشکل کنونی در زمینه ولنگاری دانسته‌اند.

حرف قالیباف درباره لایحه حجاب چیست؟
حرف قالیباف درباره لایحه حجاب چیست؟

ملت بیدار آنلاین| برخی با سواستفاده از سخنان پدران یکی از شهدا سعی دارند تا مواضع قالیباف در موضوع لایحه حجاب را تحریف کنند. اما او از آغاز موج ولنگاری، نسبت به لزوم برخورد با هنجارشکنان تاکید داشته است.وی در اولین جلسه صحن مجلس در 15 فروردین امسال گفته است: «در قبال ضعیف‌الحجاب‌ها باید ایجابی رفتار کرد و با هنجارشکنان برخورد سلبی کرد». این تاکید او بارها قبل و بعد هم تکرار شده است مانند 10 دی‌ماه 1401 و... .

اما در عین حال او معتقد است که برای این موضوع خاص باید «از طریق خرد جمعی و جمع‌سپاری» قانونی «همه‌جانبه و کل‌نگرانه» را تصویب نمود. چیزی که متاسفانه در لایحه دولت صورت نگرفته و صرفا به جوانب سلبی و جریمه‌محور آن توجه شده است. قالیباف معتقد است «در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف تاکنون بیشترین ضربه را از عدم فعالیت ایجابی درست و خردمندانه خورده‌ایم.» و «متولیان این امر، در طول سالیان طولانی با کم‌کاری و اقدامات کم‌اثر، بیشترین سهم را در دورشدن بخشی از جامعه از فرهنگ حجاب و عفاف دارند.»

رئیس مجلس در این زمینه معتقد بوده که «در بررسی لایحۀ حجاب، حرف همۀ اقشار جامعه را باید بشنویم» و «باید کاری انجام دهیم که نظرات همۀ صاحب‌نظران موافق و مخالف» شنیده شود. علت چنین موضعی از نظر او این است که «اگر قانونی تصویب کنیم که قابلیت اجرا نداشته باشد، خود این به‌شکلی بدتر جامعه را به انفعال می‌کشاند.» او در مسئلۀ حجاب، معتقد است «جنس کار ایجابی است.» و «باید دقت کنیم در این میدان دوقطبی‌سازی ایجاد نکنیم. مردم را مقابل هم قرار ندهیم که این کار خواستۀ دشمن است.»

قالیباف بارها نسبت به برخورد با هنجارشکنان توضیح داده و حتی وجود قانون برای این امر را متذکر شده، امری که رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه هم برآن تاکید داشته‌اند و ضعف در اجرا را مشکل کنونی در زمینه ولنگاری دانسته‌اند. او اصل را این قرار داده که «حتما باید با ولنگاری‌ها برخورد قضایی و قهری شود» لذا او وظیفه مجلس را این می‌داند که «در لایحۀ حجاب، تمام تلاش مجلس تصویب قانونی دقیق و قابل‌اجراست تا جلوی هنجارشکنی‌ها را در این زمینه بگیریم»