عضو شورای شهر تهران: رای دیوان عدالت بصورت خاص ارتباطی به شهردار تهران ندارد

اقراریان: این رأی بصورت خاص ارتباطی به شهردار تهران ندارد، و صرفا اعلام کرده آیین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار مغایرتی با قوانین ندارد.

کد خبر : 42349
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 مرداد 1401 - 17:53
عضو شورای شهر تهران: رای دیوان عدالت بصورت خاص ارتباطی به شهردار تهران ندارد

به گزارش ملت بیدار آنلاین، مهدی اقراریان عضو شورای ششم شهر تهران در خصوص رای هیات تخصصی دیوان عدالت اداری مبنی بر صحت و قانونی بودن مصوبه ی هیات وزیران مبنی بر آیین نامه ی انتخاب شهرداران شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت است در مصاحبه با خبرنگار شهری ملت بیدار آنلاین گفت: این رأی هیأت تخصصی دیوان است و ظرف ۲۰ روز از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض جهت رسیدگی در هیأت عمومی دیوان می باشد.

وی در ادامه بیان کرد: این رأی بصورت خاص ارتباطی به شهردار تهران ندارد، و صرفا اعلام کرده آیین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار مغایرتی با قوانین ندارد.

اقراریان ادامه داد: طبق رأی هیأت تخصصی اداری و امور عمومی دیوان : ۱-تاکید شده که انتخاب شهردار طبق ماده ۸۰ قانون تشکیلات شوراها از اختیارات قانونی شورای اسلامی شهر است ۲- اشاره شده که چون شوراها نماینده مردم هستن لذا انتخاب شهردار از سوی شوراها مغایرتی با اینکه در قانون اساسی به مراجعه مستقیم به آراء مردم شده است ندارد. ۳-اشاره شده که ؛مطابق ماده ۸۲ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال ۱۳۷۵ با آخرین اصلاحات تا سال ۱۳۹۷، شرایط احراز تصدی سمت شهردار طبق آیین نامه ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد وزارت کشور به تصویب هیأت دولت خواهد رسید. ۴- تاکید شده تعیین معیار و ملاک مانند سوابق اجرایی و دانش حرفه ای برای انتخاب شهردار مبتنی بر قانون و سیاست های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری می باشد. ۵- اشاره شده که هرچند در قانون شوراها برای شهردار شرایط سنی دیده نشده ، تعیین شرایط سنی مانند شرایط علمی و تجربی برای شهردار در آیین نامه مغایرت قانونی ندارد. ۶- در نهایت نتیجه گیری کرده است: آیین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار مغایرتی با قوانین ندارد.

اقراریان در پایان افزود: این مانع از این نمی باشد که شورا بررسی کند که در زمان انتخاب شهردار تهران، همه مواد «آیین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار » را رعایت کرده است یا خیر؟ بعبارتی دیگر آیا شهردار در زمان انتخاب ، شرایط مذکور در آیین نامه مبحوث عنه چون دانش حرفه ای، سوابق اجرایی و شرایط سنی و….را داشته است یا خیر؟

پیشتر مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به رأی دیوان عدالت اداری در رابطه با انتخاب شهرداران گفت: سوال و پاسخ دیوان عدالت اداری چیزی دیگر بوده و ربطی به آقای زاکانی ندارد و خوشحال نباشید وی از شهرداری نمی‌رود.

/ انتهای خبر / فهیمه رضایی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x