وضعیت انتخاباتی گروه‌های اصولگرایی

اصولگرایان تا اینجای کار به وحدت انتخاباتی نرسیده‌اند و در حال حاضر شورای ائتلاف، شورای وحدت و ائتلافی تازه‌تأسیس به نام امنا مشغول فعالیت هستند.

وضعیت انتخاباتی گروه‌های اصولگرایی

فردا نوشت: اصولگرایان تا اینجای کار نتوانسته‌اند به وحدت انتخاباتی دست یابند و فعلا گروه‌های مختلفی از اصولگرایان وارد صحنه شده‌اند و هر کدام خبر از ارائه لیست خود در آینده‌ای نزدیک را می‌دهند. حالا می‌خواهیم مهم‌ترین گروه‌های اصولگرایی حاضر در دازدهمین دوره انتخابات مجلس را بررسی می‌کنیم.

مهم‌ترین تشکل انتخاباتی با طیف وسیعی از نیروهای اصولگرایی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب است؛ تشکلی که محورش محمدباقر قالیباف است و افرادی چون غلامعلی حداد عادل و محسن رضایی نیز در آن قلمداد می‌شوند. همایش بزرگ مبنا که چندماه پیش برگزار شد نشان داد شورای ائتلاف توانسته است چه در حوزه‌های انتخابیه شهرهای بزرگ و چه در شهرستان‌ها گستره وسیعی از نیروهای سیاسی را گرد خود فراهم کند. از طرفی ائتلافی‌ها با نوع نگاهی تازه به شیوه حکمرانی و با مشی میانه‌رویی که دارند و البته با تکیه بر اصول انقلاب اسلامی مورد اقبال بخش قابل توجهی از مردم قرار گرفته است زیرا مردم در سال‌های اخیر هم از تسامح‌های اصلاح‌طلبان و وادادگی‌های آنها در برابر غربی‌ها و اهمال‌های آنها در حوزه داخلی به ستوه آمده‌اند و هم نگاه مثبتی به طیف‌های رادیکال اصولگرا ندارند و بیشتر مایل به نیروهای عملگرای انقلابی با روحیه میانه‌رو پیدا کرده‌اند.

گروه دوم شورای وحدت با محوریت جامعه روحانیت مبارز است. این دسته را می‌تواند متشکل از اصولگرایان سنتی در نظر گرفت. گفته می‌شود شورای وحدت با سرلیستی محمدرضا باهنر پا به عرصه انتخابات خواهد گذاشت اما تا اینجای کار سازوکار ورود وحدتی‌ها به انتخابات مشخص نیست. شورای وحدت البته بر نزدیکان لاریجانی هم حساب باز کرده است اما به نظر می‌رسد در جذب بدنه اصلی اصولگرایی دچار ضعف باشد. البته شنیده‌ها حاکی از آن است که زیرمجموعه‌های شورای وحدت چندان با مرکزیت آن هم‌نظر نیستند و گفته می‌شود گویا این زیرمجموعه بنا دارند در شهرستان‌ها خودشان لیست بدهند. در تهران اما منوچهر متکی، سخنگوی این تشکیلات می‌گوید که شورای وحدت لیستش آماده است.

گروه سوم ائتلاف مبناست که با شریان و چند گروه کوچک را در خود جای داده است. شنیده‌های غیررسمی حاکی از آن است جبهه پایداری هم ممکن است به این ائتلاف بپیوندد. گروه رزما هم در این ائتلاف جای دارد. البته گویا جبهه پایداری همچنان مشغول بررسی گزینه‌های موجود است و همچنان مشخص نیست بخواهد به صورت مستقل بدهد یا با یکی از گروه‌های مذکور به ائتلاف برسد.

برخی می‌گویند اصولگرایان با سه لیست از سوی گروه‌های مذکور وارد عرصه انتخابات می‌شوند. البته گفتنی است هنوز بسیاری از دلسوزان اصولگرایی باور دارند که پیروزی همه‌جانبه جبهه اصولگرایی در گرو ارائه لیست واحد در انسجامی یکپارچه است زیرا اگر همه گروه‌ها بتوانند بر سر لیست واحد به اجماع برسند سبد رأی اصولگرایان تجمیع می‌شود اما اگر لیست‌ها متعدد باشد هیچ بعید نیست رقیب یعنی اصلاح‌طلبان بتوانند به اقلیتی در مجلس دوازدهم برسند./ پایان پیام