نماینده مجلس: شورای نگهبان برای شکل‌گیری انتخابات مشارکتی و مجلس نسبتاً مناسب، بر عکس میل دولت کمک خواهد کرد

غلامرضا نوری قزلجه: با تخصیص کمک‌های دولت برای تبلیغات انتخاباتی به کاندیدهای مجلس امکان سوگیری در این شرایط بسیار زیاد می‌شود.

نماینده مجلس: شورای نگهبان برای شکل‌گیری انتخابات مشارکتی و مجلس نسبتاً مناسب، بر عکس میل دولت کمک خواهد کرد
غلامرضا نوری قزلجه

اقتصاد آنلاین: استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات کاندیداهای انتخابات مجلس آزاد شده است. این موضوع بحث‌های زیادی را در برداشته است. اقتصاد آنلاین برای بررسی این موضوع با غلامرضا نوری قزلجه نماینده مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداخته است.

غلامرضا نوری قزلجه گفت: من با تخصیص کمک‌های دولت برای تبلیغات انتخاباتی به کاندیدهای مجلس مخالف هستم در واقع با این رویکرد می‌خواهند شرایط را هدایت کنند. این امکانات متفاوت خواهد بود به‌عنوان‌مثال بخواهیم سالن‌های شهر را در اختیار نامزدها قرار دهیم سالنی در شهر که وضعیت و گنجایش خوبی دارد را به یک نامزد می‌دهند که موردنظر خودشان است.

وی در ادامه توضیح داد: بعد یک سالن کوچک در یک محله پرت را می‌دهند به یک نامزدی که مد نظرشان نیست امکان سوگیری در این شرایط بسیار زیاد است. ازاین‌رو من با این موضوع موافق نبودم اصلاً استفاده از امکانات دولت برای تبلیغات به نظرم شائبه‌اش بیشتر از منافعش است. زمان تصویب هم مخالف بودم و الان هم می‌گویم که کاری است که می‌تواند شائبه‌هایی را داشته باشد و ابزاری برای مهندسی انتخابات باشد.

وی در خصوص تأیید یا رد صلاحیت کاندیدها بیان کرد: شورای نگهبان بر اساس قوانین موضوعه کار می‌کند؛ اگر یک جایی هم احساس شود خلأ قانونی است و آنجا باید تکمیل شود این هم وظیفه مجلس است و باید آنجا تکمیل شود. اصلاحی چند ماه گذشته روی قانون انتخابات صورت گرفت؛ اما من اصلاحیه را قبول نداشتم؛ ولی چند نکته در خصوص رسیدگی به صلاحیت‌ها البته به‌نوعی قبلاً هم قانون و مصوبه مجمع تشخیص بود موردتوجه قرار گرفت. در این قانون کسانی که خواستند توضیح دهند باید توضیحاتشان شنیده شود و مستندات و مدارک رد صلاحیت باید به افراد داده شود.

نوری قزلجه اشاره کرد: به نظرم این شرایط باعث این می‌شود که کار نظام‌مند و روشن شود. در مجموع خصوصاً در این دوره توجه به اقدامی که دولت در هیئت‌های اجرایی و وزارت کشور در بحث اصلاحی‌ها انجام داده به شورای نگهبان کمک خواهد کرد. بر همین اساس با یک انتخابات مشارکتی مقداری فراجناحی و با مشارکت گروه‌های سیاسی روبرو خواهیم بود. پیش‌بینی‌ام این است این دوره شورای نگهبان برای شکل‌گیری انتخابات مشارکتی و مجلس نسبتاً مناسب، بر عکس میل دولت کمک خواهد کرد.

وی در خصوص انتخابات آتی ریاست‌جمهوری گفت: برای انتخابات ریاست‌جمهوری هم همین شرایط را پیش‌بینی می‌کنم. این دوره برای کشور تجربه شد و هزینه‌هایی که ایجاد شده کمک خواهد کرد که برای سال‌های بعد تصمیمات درستی گرفته شود./ پایان پیام