پیام یک قاب عکس ۳ نفره برای پایداری چی‌ها

«مجمع بیداری نیروهای انقلاب» یا همان «مبنا» در حالی طی روزهای گذشته علم انتخاباتی خود را در همایشی که گفته می‌شد ۴ هزار نفر در آن حضور داشتند بالا برد که به نظر می‌رسد روی دیگر «شانا» باشد و حضور حداد عادل، محسن رضایی در کنار قالیباف مهر تأیید بر این مدعاست.

پیام یک قاب عکس ۳ نفره برای پایداری چی‌ها
همایش ۴ هزار نفری مبنا

آرمان ملی نوشت: با قطعی‌شدن ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس آینده، رقابت‌های درون‌گروهی اصول‌گراها با بر گزاری میتینگ‌ها و جلسات احزاب افزایش‌یافته است. آن‌چنان که طی یک هفته اخیر، اردوگاه اصول‌گرا شاهد بر گزاری دو همایش بود، یک‌سو مبنا و سوی دیگر شریان. دو نام جدید در تشکیلات انتخاباتی اصول‌گرایان که البته هر کدام وابستگی نزدیک به تشکیلات قبلی در جریان اصول‌گرا یعنی شانا و پایداری دارند.

از شانا به مبنا؛ از پایداری به شریان

«مجمع بیداری نیروهای انقلاب» یا همان «مبنا» در حالی طی روزهای گذشته علم انتخاباتی خود را در همایشی که گفته می‌شد ۴ هزار نفر در آن حضور داشتند بالا برد که به نظر می‌رسد روی دیگر «شانا» باشد و حضور حداد عادل، محسن رضایی در کنار قالیباف مهر تأیید بر این مدعاست.

«شریان» هم بدون شک روی دیگر سکه جبههٔ پایداری است و حضور جداشدگان از پایداری در این تشکیلات تازه‌تأسیس و تکیه‌زدن بذرپاش وزیر نزدیک به پایداری‌ها در رأس آن، بیش از آنکه تصویر یک تشکیلات جدید را به نمایش بگذارد، نوعی تقسیم کاربین این بخش از پایداری‌ها با تشکیلات قدیمی پایداری رانشان می‌دهد.

شورای وحدت دلخور شد، شریان و پایداری عصبانی!

همایش «مبنا»، اگرچه با دلخوری‌هایی از سوی شورای وحدتی‌ها همراه شد که معتقد بودند بر خلاف آنچه از وحدت و انسجام گفته می‌شود، اما اعضای این تشکیلات به نشست دعوت نشده است، اما از سوی دیگر با عصبانیت پایداری‌ها و شریان روبه‌رو شد. پایداری‌ها زمزمه‌وار عصبانیت خود را بروز دادند، اما شریان بی‌پروا و علنی انتقادش به این همایش را رسانه‌ای کرد. آن‌چنان که چهرهٔ تندرو این تشکیلات یعنی حمید رسایی در یادداشتی نوشت «چرا این همایش به نام جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی که دبیرکل آن هم احدیان است، برگزار نشد؟ چون نمی‌خواستند بگویند که این، تجمع یکی از احزاب عضو شورای ائتلاف و در طول آن است؛ بلکه باید از یک «مجمع» جدید رونمایی می‌شد، برای مأموریتی که در عرض ائتلاف اصول‌گرایان قرار می‌گیرد!» رئیس کمیته انتخاباتی «شریان» منتقد دیگر «مبنا» است و معتقد است «شانا» با ترساندن اصول‌گراها از جبهه پایداری و اصلاح‌طلبان و با اسم رمز وحدت، تلاش می‌کند از رقابت درون‌گروهی اصول‌گرایان جلوگیری کند. انتقادات «شریان» به «مبنا» به اینجا ختم نشد و برنامه فوری برای انجام همایشی مشابه و به فاصله کوتاه از «مبنا» در دستور کار رسایی و بذرپاش قرار گرفت. «شریان» تلاش کرد دو هدف هم‌زمان را از بر گزاری «تجمع بزرگ غزه؛ مظلوم مقتدر» دنبال کند. هدف اول اجرای برنامه‌ای حول جنگ غزه، تا پاسخی باشد به نشست اصلاح‌طلبان با عنوان «فلسطین در سیره نظری و عملی امام خمینی» که با حضور سید حسن خمینی، محمدجواد ظریف، معصومه ابتکار، محسن مهرعلیزاده، مجید انصاری، حسین علایی، برگزار شد و هدف دوم خط‌ونشان کشیدن برای مبنا و فاصله‌گذاری سیاسی - انتخاباتی با «مبنا» با دعوت از محمدحسن رحیمیان، حمید رسایی، مهرداد بذرپاش، سعید قاسمی بود. همایشی که به‌رغم حضور اعضای برجسته «شریان» با استقبال مواجه نشد و تصاویر حضور کم رنک حامیان شریان، دست‌مایهٔ نقد اصول‌گراها به شریان شد. البته این تنها رویارویی همایشی دو طیف اصول‌گرا نبود و شریان در خط‌ونشان کشیدن برای طیف نزدیک به قالیباف و حداد عادل فراتر از پایتخت هم پیش رفته است و همایش‌های انتخاباتی مشابهی در سمنان به وزن‌کشی دو جریان اصول‌گرا انجامید.

اشتباه استراتژیک شریان

همایش کم‌جمعیت شریان، اما بهانه را به دست حامیان مبنا و شانا داد تا صریح‌تر به‌نقد این طیف نوظهور سیاسی که پشتوانه پایداری‌ها را دارد، بپردازند، آن‌چنان که روزنامه صبح نو، ضمن تأکید بر کم تعداد بودن حاضران در این همایش نوشت؛ «عدم استقبال از کارزار انتخاباتی «شریان» در اولین رویدادش چند جلوه از راهبردها و نمودار «هزینه و فایده» شریانی‌ها رانشان داد. اولاً نمودار هزینه و فایده این رویداد را باتوجه‌به حجم تبلیغات مربوط به آن، می‌توان در ناحیه منفی و ضررده ترسیم کرد. دومین اشتباه استراتژیک «شریان» هم این بود که به این مسئله که جریان مقاومت و حماسه‌سازان غزه را نباید در حد مسائل جناحی تقلیل داد، بی‌توجه بودند.» این روزنامه نزدیک به قالیباف شریان را روی دیگر جبهه پایداری دانست و تأکید کرده؛ «شریان که در واقع همان نسخه به‌روز شده پایداری است، ژست اعتراض به وضع موجود را به شکل عامیانه‌تر و جوان پسندانه تر در برنامه خود گنجانده است؛ حال‌آنکه چهره‌های اصلی آن در دولت سمت دارند. اما پایگاه و عقبه‌اش و از سوی دیگر شعارها و تأکید مبنی بر انتخاب اصلح و نگاهشان به تحولات جامعه کانالیزه شده است.» در بخش دیگری از این مطلب نیز آمده است؛ «بخش عظیمی از عدم استقبال از «شریان» را می‌توان به این دلیل دانست که جوانانی که شریانی‌ها از آنها نام می‌برند، تابه‌حال رزومه جدی و ممتازی از خود نشان نداده‌اند. نکته قابل‌توجه اینجاست که برآیند نمودار چنین شخصیت‌هایی تا همین حد بضاعت سیاسی و مشارکتی دارد».

شریان روی ریل شکست

اما همایش کم تعداد شریان، تنها شکست آنها مقابل مبنا نبود. قرارگرفتن محسن رضایی در قاب عکسی که در آن حداد عادل و قالیباف نیز حضور داشتند، سیگنالی مهم از سوی مبنا به شریان و پایداری بود. حضور محسن رضایی در همایش مبنا در حالی صورت گرفت که پیش‌تر خبرها از تلاش شریان برای جذب او حکایت می‌کرد. دنیای اقتصاد پیش‌تر خبر داده بود که جریان شریان می‌خواست با ترغیب رضایی به حضور در انتخابات او را در مقابل قالیباف برای ریاست مجلس قرار دهد، تلاشی که یک‌سری از تحولات از جمله نه گفتن رضایی به آنها، منجر به ناکام ماندن شریان شد. «نه» گفتن محسن رضایی به‌نوعی یارگیری پایداری و شریان مقابل قالیباف را تا اینجای کار با شکست روبه‌رو کرده است./ پایان پیام