چین و روسیه از عرب‌ها چه می‌خواهند؟

باید دقت داشت که موضع گیری محکم و با تدبیر در مقابل هر دو کشور قطعا موثر است. سخنان وزیر خارجه در پاسخ به روسیه و همچنین دیدار خرازی با سفیر ژاپن و گفتن سخنانی درباره جزایر مورد مناقشه بسیار مهم و اساسی است که نشان از ورود عالی رتبه ترین مقام کشور در موضوع دارد.

چین و روسیه از عرب‌ها چه می‌خواهند؟
چین و روسیه از عرب‌ها چه می‌خواهند؟

ملت بیدار آنلاین| روند تغییر مواضع چین درباره خلیج فارس به روسیه هم رسیده؛ گرچه نباید در تحلیل زیاده‌روی کرد و نگاه شیطان و فرشته به دیگر کشورهایی که با آنها رابطه داریم، داشت اما باید فهم نمود که چرخشی در سیاست خارجی این دو کشور مهم رخ داده است. حال علت‌یابی این چرخش برای ما حیاتی است و آینده را مشخص می‌کند.

رئیس جمهور چین حدود شش ماه پیش به منطقه آمد و با اعضای شورای همکاری خلیج فارس دیداری مفصل و دوستانه برگزار نمود. یکی از نتایج آن دیدار بیانیه‌ای بود که در آن به موضع امارات درباره جزایر سه‌گانه اشاره داشت. علت اصلی این رفتار سیاسی تنش‌آمیز، موضوع نفت و گاز بود و هست. چهل درصد نفت چین از تنگه هرمز می‌گذرد. چینی‌ها می‌دانند که ایران بیشتر از آنکه آنان به خریداری نیازمند باشند، نیازمند فروش است. اما در سمت عرب‌ها این معنا کمتر وجود دارد. پس امنیت تامین نفت (مشخصا از سعودی و امارات) و گاز (از قطر) برای آنها حیاتی است. به ویژه آنکه به محض پایان جنگ اوکراین، روسیه به سراغ چین خواهد رفت و تلاش خواهد کرد تا با کم و زیاد کردن جریان نفت و گاز، چین را به علت عدم همراهی با خود در جنگ با غرب مجازات کند. پس چین با استفاده از عرب‌ها هم امنیت انرژی خود را به دست آورده و هم روسیه‌ی پساجنگ را کنترل کرده است. تعاملات اقتصادی خرد و بزرگ با کشورهای عرب هم که جای خود را دارد.

اما روسیه؛ همانطور که قبلا توضیح داده شد روس‌های تحریم شده نیازمند دور زدن تحریم هستند و نقطه جذاب برای این کار قطعا امارات است. به مرور نیاز آنان به درهم امارات افزایش خواهد یافت و این به معنای آن است که روسیه هم باید به خواسته‌های امارات توجه کند. موضوع نفت و اوپک پلاس زمینه مهم دیگر همکاری روس‌ها با اعراب است. ذخیره ارزی بالای این کشورها نیز می‌تواند به روس ها کمک کند.

با این وجود باید دقت داشت که موضع گیری محکم و با تدبیر در مقابل هر دو کشور قطعا موثر است. سخنان وزیر خارجه در پاسخ به روسیه و همچنین دیدار خرازی با سفیر ژاپن و گفتن سخنانی درباره جزایر مورد مناقشه بسیار مهم و اساسی است که نشان از ورود عالی رتبه ترین مقام کشور در موضوع دارد. امید است که روسیه متوجه خبط بزرگ خود شده باشد به ویژه حال که رهبری نیز به صورت غیرمستقیم به موضوع ورود کرده اند./ انتهای پیام