از یکدیگر بیزار نیستیم/نقش سوپرانقلابی‌ها در موضع‌گیری امام جمعه رشت چه بود؟

اعلام بیزاری آیت‌الله رسول فلاحتی، امام‌ جمعه رشت از کسانی که در جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی حجاب را رعایت نکرده بودند با واکنش‌های متعددی روبرو شده است.

از یکدیگر بیزار نیستیم/نقش سوپرانقلابی‌ها در موضع‌گیری امام جمعه رشت چه بود؟
از یکدیگر بیزار نیستیم/نقش سوپرانقلابی‌ها در موضع‌گیری امام جمعه رشت چه بود؟

ملت بیدار آنلاین| صبح نو نوشت: اعلام بیزاری آیت‌الله رسول فلاحتی، امام‌ جمعه رشت از کسانی که در جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی حجاب را رعایت نکرده بودند با واکنش‌های متعددی روبرو شده است.

صبح نو در این رابطه نوشته: بسیاری این موضع سلبی امام جمعه رشت را در مغایرت با مشی و مرام رهبر انقلاب تحلیل کردند.

نکته مهم در کلام امام جمعه محترم رشت، آن‌جایی بود که او پیش از بیزاری جستن، از احتمال موضع‌گیری علیه خودش به خاطر هم‌نشینی با بی‌حجاب‌ها، به نوعی ابراز نگرانی کرد. در واقع می‌شود چنین برداشت کرد که دلیل اصلی موضع گیری غریب آیت‌الله فلاحتی، ترس از برخوردهای بعدی بود.

این برخوردهای پسینی، قرار بوده از سمت چه نیروها و چه محافلی اعمال شود که امام جمعه محترم رشت، این‌چنین سخن گفت. اگر بخواهیم قوه حدس‌مان را به کار بگیریم و برای آن محافل «کاسه داغ‌تر از آش»، مصادیقی طرح کنیم، باید دست روی جماعتی بگذاریم که طی مدت اخیر، به «سوپر انقلابی» شهره شده‌اند.

سوپرانقلابی‌هایی که درکی از واقعیات روز ندارند و جز سلبی‌نگری و پرداخت یک‌سویه و متنی به اصول، مخاطبین را چونان برگ خزان، دچار ریزش می‌کنند. سوپرانقلابی‌ها ویژگی دیگری نیز دارند و آن، دور بودن از نه تنها واقعیات جامعه بلکه دور بودن از کارکردهای واقعی است.

غایت هنر سوپرانقلابی‌ها، زاویه‌نشینی محض و صدور فتاوی با سویه‌های اخباری است که کمترین ردی از عقلانیت در آنها یافت نمی‌شود.

برای در امان ماندن از این سبک اندیشیدن که هم ضد عقلی است، هم ضد عرفی و از همه بالاتر، ضد شرعی، باید از مشی «برائت» کمک جست و اجازه نداد این جماعت پر سروصدا، خرد را به یغما ببرند.