همراهی مدیران صداوسیما با رسایی؟

صداوسیما پس از تأکید رهبر انقلاب مبنی بر پرهیز از کشمکش سیاسی از حمید رسایی دعوت می‌کند و با تحریک او سعی می‌کند بر دوطقبی‌سازی‌های سیاسی دامن بزد.

همراهی مدیران صداوسیما با رسایی؟
حمید رسایی

صبح نو نوشت: بلافاصله اولین سوالی که در ذهن آنها قرار گرفت این بود که چگونه یکی از کسانی که در افکارعمومی مخاطب این تذکرات قلمداد شده به فاصله کمتر از 10 ساعت برای تفسیر همین تذکرات به تلویزیون ملی دعوت شده و بدون عقب‌نشینی از مواضع روزهای گذشته‌اش همچنان طلبکارانه پیش می‌رود.

همراهی مدیران صداوسیما با رسایی؟
سوال دوم این بود که ممکن است آقایان جبلی، خدابخشی و حتی وحید جلیلی از سخنان رهبر معظم انقلاب بی‌اطلاع باشند که احتمال آن بسیار پایین است. اگر چنین نیست این سوال پیش می‌آید که چگونه مدیران صداوسیما به خود اجازه دادند فردی که بیشترین اتهام‌ها را به جریان‌ها و شخصیت‌های انقلابی از جمله رئیس قوه مقننه در چند مدت گذشته وارد کرده و از روز ورود به مجلس برای مجلس جدید خط و نشان کشیده و از نظر بخش فراوانی از افکارعمومی از مصادیق تذکر صریح و کم‌سابقه رهبری است، به برنامه‌ای که قرار بوده به تفسیر سخنان معظم‎له بپردازد، دعوت می‌کنند؟ آیا واقعا این مدیران تا این اندازه از فقر در شناخت گفتمان رهبری رنج می‌برند یا قصد دارند موازی این گفتمان پروژه‌های سیاسی خود را پیش ببرند؟ 

آیا صداوسیمای منصوب رهبری باید برای تفسیر سخنان ایشان از افرادی دعوت کند که سابقه پلاکارد بلند کردن در نقد دفتر رهبری دارند و اکنون بدون اینکه کمترین پشیمانی از رفتارهای گذشته خودشان داشته باشند به مسیر خود ادامه دهد. این از مظلومیت رهبری است که حتی مدیران صداوسیما هم فهم درستی از گفتمان ایشان ندارند و یا در بدترین حالت برای پروژه‌های سیاسی خود بر هر موضوع دیگری اولویت قائل هستند.

چه کسی مسئول این خطای بزرگ است؟
الان وقتش رسیده که یک نفر در صداوسیما بدون توجیه‌تراشی، مسئولیت این خطای بزرگ را بپذیرد و از مقام خود استعفا دهد. کمترین مقام برای این کار، معاون سیاسی این سازمان است که در زمان مدیریتش کم اشتباه نداشته است. اکنون و در آستانه دور دوم انتخابات و انتخاب هیأت رئیسه، ادامه کار این فرد به هیچ‌وجه توجیه ندارد؛ چون یا شناخت درست از گفتمان رهبری ندارد یا توانایی اجرای این گفتمان را دارا نیست و یا متأسفانه برای پروژه‌های سیاسی اولویت بیشتری قائل است. این اشتباه بزرگ به هیچ‌وجه از سوی مدیران سازمان صداوسیما پذیرفته نیست؛ چراکه جام جم باید نزدیک‌ترین نهاد به گفتمان و سیره رهبری باشد نه عامل عبور و گذر از گفتمان معظم‌له. تلویزیونی که پس از انتخابات با دعوت از عوامل تلخ شدن کام ملت، مسیر را ادامه می‌دهد قابل اتکا نیست.

مجری پرحاشیه
از میان این همه چهره مستعد و توانا برای مجری‌گری برنامه‌های سیاسی تلویزیون هنوز مشخص نیست ملاک انتخاب این مجری برای برنامه‌های سیاسی شبکه خبر چیست؟ یک مجری بدون رعایت اصول اولیه اجرا، صلاحیت سیاسی و ادب برخورد با میهمان که شبیه هر چه باشد، شبیه یک مجری بی‌طرف نیست. در این میان البته نباید نقش اتاق فرمان را هم در نوع اجرای او نادیده گرفت. او مدام در گوشی از سوی اتاق فرمان هدایت می‌شود و متأسفانه این هدایت در کنار ضعف اجرای ایشان در برنامه‌های مختلف موجب بروز حاشیه شده و در نمونه اخیر مصداق تلاش برای اختلاف‌افکنی و دوقطبی‌سازی بوده است. مجری این برنامه برخلاف روال مجریان صداوسیما که در بحث‌ها و مناظره‌های تلویزیونی، اشخاص را از نام بردن افراد نهی می‌کردند، این بار با تهییج حمید رسایی بارها از او می‌خواست با نام بردن از افراد، رویکرد مقابله و نزاع با آنان را در پیش بگیرد.

در یکی از مقاطع این برنامه، حمید رسایی که ویژگی اصلی منش سیاسی او اقدامات سلبی تشکیل می‌دهد، در یک مظلوم‌نمایی عجیب برای فرار و توجیه بداخلاقی‌ها، دیگران و به‌ویژه بعضی رسانه‌ها را متهم کرد که درباره او انتقادات ناروایی مطرح کرده‌اند.

برخی این‌چنین تحلیل می‌کنند که اقدام غیرحرفه‌ای مجری و پیش بردن برنامه در مسیری متفاوت با تذکر رهبر معظم انقلاب نمی‌تواند انتخابی توسط خود مجری باشد بلکه احتمالا باید به پشت صحنه این برنامه و رفقای رسایی در رسانه ملی برگردد؛ هر چه باشد، یعنی چه صداوسیما در کنترل چنین برنامه‌ای ناکام باشد و چه برخی مسئولان ارشدش پشت صحنه ماجرا بوده باشند، چیزی از اصل موضوع و برآیند و خروجی آن کم نمی‌کند.

واکنش‌ها به اختلاف‌افکنی صداوسیما در فضای مجازی
با اعلام خبر حضور حمید رسایی در آنتن زنده رسانه ملی، بسیاری از فعالان فضای مجازی و به‌ویژه توئیتر بلافاصله موضع گرفتند و از این انتخاب نادرست اعلام تعجب کردند. بسیاری از این افراد که شاید سابقه حتی سیاسی و سیاست‌مداری نداشته باشند با شناخت خود از کنش‌های حمید رسایی این دعوت را به چالش کشیدند.

صداوسیما که در ماه‌های گذشته همواره با چالش‌های محتوایی و مدیریتی روبه‌رو بوده است، در تازه‌ترین مورد با توجه نکردن به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، نشان داد که نقشه راه مشخصی برای طی مسیر در این سازمان وجود ندارد و شلختگی مدیریتی در مهم‌ترین نهاد رسانه‌ای کشور آسیب‌های فراوانی را در پی خواهد داشت. همان‌طور که امروز هم شاهد این آسیب‌ها و خسران‌ها هستیم.

در این راستا یکی از کاربران در شبکه اجتماعی ایکس می‌نویسد: «هر فرد و جریانی در‌ هر جایگاهی هر کس که می‌خواهد باشد، اگر اطاعت از ولی را بلد نباشد و منافع شخصی‌اش در اولویت رفتارش باشد، قطعا انحرافی است.»

کاربر دیگری در این خصوص تأکید می‌کند: «این حرکت صداوسیما نه‌تنها خیلی درجه چندم و ناشیانه بود بلکه بی‌احترامی به افراد زیادی بود که معتقدند رسایی مخاطب تذکر اخیر آقاست.»

فرد دیگری می‌نویسد: «صداوسیما دقیقا همین امروز که حضرت آقا تذکر دادن به کسانی که باعث اختلاف میشن، مهمونی دعوت کرده که؛ انگار ما نمی‌دونیم این چندوقت بعضی رفتاراش چقدر باعث اختلاف شد تو انقلابی‌ها! آقای صداوسیما حداقل می‌ذاشتین دو روز از تذکر رهبر بگذره بعد دعوتشون کنید.»

تعجب رسایی از نظر کاربران فجازی
یکی دیگر از کاربران تأکید می‌کند: «احتمالا خود رسایی هم تعجب کرده و بعد از دعوت شما خندیده که چرا منو دعوت کردن آخه! .» فرد دیگری می‌نویسد: «اینکه صداو‌سیما از یکی مثل حمید رسایی دعوت می‌کنه تا حرف‌های رهبری مبنی بر بی‌اخلاقی رو تفسیر کنه که چیز عجیبی نیست. مدیریت صداوسیما بعد از آقای جبلی خیلی وقت است از دست رفته. ما به سانسور رئیس قوه مقننه هم در این مدت مدیریت آقای جبلی عادت داریم.»

فرد دیگری می‌نویسد: «امشب صداوسیما رسایی رو دعوت می‌کنه و مجری آن‌قدر رسایی رو تحریک می‌کنه که بر علیه جناح مخالفشون حرف بزنه! جدی مشکلی چیزی دارید برخلاف حرف رهبری عمل می‌کنید؟»

با بررسی برخی از نظرات کاربران ایکس متوجه می‌شویم که اقدام صداوسیما حواشی بسیاری در پی داشته است. و به باور یکی دیگر از کاربران ایکس؛ «دعوت از نماینده‌ای که در روزهای اخیر همه حاشیه‌هاش رو دیدیم خلاف تذکرات جدی حضرت آقاست.» مجید شاکری نیز در واکنش به حضور رسایی در گفت‌و‌گوی ویژه خبری در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «این برنامه صراحتا علیه نکات امروز رهبری بود.»/ پایان پیام