فرمانده اسرار آمیز طوفان الاقصی

محمد الضیف، متخصص ساخت تونل‌ها و مسیرهای زیرزمینی است که به حماس اجازه داده از غزه به داخل اراضی اشغالی نفوذ کند. نام کامل او محمد دیاب ابراهیم المصری است و با کنیه «ابو خالد» و لقب «الضیف» شناخته می‌شود. الضیف در لغت عربی به معنای مهمان است و این عنوان از آنجا برای وی انتخاب شده است که تغییر مکان می‌دهد و دائما جابه‌جا می‌شود.

فرمانده اسرار آمیز طوفان الاقصی
محمد الضیف

روزنامهٔ صبح نو نوشت: محسن فائضی، کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به طراح و شبح این روزهای مقاومت حماس در عملیات «طوفان الاقصی»، عنوان کرد: «محمد الضیف، متخصص ساخت تونل‌ها و مسیرهای زیرزمینی است که به حماس اجازه داده از غزه به داخل اراضی اشغالی نفوذ کند. نام کامل او محمد دیاب ابراهیم المصری است و با کنیه «ابو خالد» و لقب «الضیف» شناخته می‌شود. الضیف در لغت عربی به معنای مهمان است و این عنوان از آنجا برای وی انتخاب شده است که تغییر مکان می‌دهد و دائما جابه‌جا می‌شود.»

این تحلیلگر مسائل فلسطین با اشاره به اینکه «الضیف» مرموزترین فرمانده حماس و طراح عملیات «طوفان الاقصی» نام گرفته است، تصریح کرد: «الضیف که بارها مورد سوءقصد و ترور قرار گرفته و خانواده و فرزندانش را از دست داده است، با شهید یحیی عیاش دیگر هم‌رزمش اقدامات مختلفی را برای پیروزی مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی انجام داده است؛ فرمانده اسرارآمیز حماس اگرچه علاقه‌مند به هنر بود و در رشته زیست در فلسطین فارغ‌التحصیل شد؛ اما دوره ابهام‌آمیزی در زندگی دارد که مدتی در زندان تشکیلات خودگردان بازداشت بود، ولی با شروع انتفاضه از زندان فرار می‌کند و پس از آن اشغالگران دیگر اطلاعاتی از او ندارند تا اینکه این روزها و هم‌زمان با عملیات طوفان الاقصی، نام وی بر سر زبان‌ها می‌افتد.»

وی با اشاره به اینکه طوفان الاقصی با صدای محمد الضیف، کاریزماترین چهره مقاومت فلسطین شروع شد، ادامه داد: «این شبح و مرد در سایه مقاومت به‌شدت شخصیت درون‌گرایی دارد و مراحل زیادی برای کسب دانش و تجربه طی می‌کند تا در توسعه تونل‌ها و طراحی آنها موفق باشد. او حتی چندین اقدام آزمایشی هم در سال‌های گذشته انجام داده است تا آنجا که حتی رژیم صهیونیستی با استفاده از پهپاد، سال‌ها به دنبال ترور این مرد باهوش بود و در یک برهه خانواده‌اش شهید می‌شوند. اگر بگوییم او از دانش و تجربه محور مقاومت در سوریه و حتی عماد مغنیه نیز بهره برده است، بی‌راه نگفته‌ایم. او توانست با انتقال این دانش و بومی‌سازی آنها در غزه، خدمات ماندگاری برای حماس و مقاومت فلسطین ارائه دهد تا آنجا که با انجام عملیات طوفان الاقصی، رژیم صهیونیستی با اصل غافلگیری مواجه و شکست جبران‌ناپذیری را پس از سال‌های طولانی متحمل شد.»

این کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به نامه حاج قاسم سلیمانی به محمد الضیف، گفت: «شهید سلیمانی قبل از شهادتش به الضیف نامه‌ای نوشته و تأکید کرده است که ایران، فلسطین را هر اندازه که فشارها بیش تر یا تحریم‌ها تشدید شود، تنها نخواهد گذاشت. در این نامه شهید سلیمانی، محمد الضیف را شهید زنده یاد کرده است.»/ انتهای پیام