ارشاد سیاسی شورای نگهبان

سه چهره اصول‌گرا از شورای نگهبان خواستند در موضوع رد صلاحیت‌ها از رویکردهای گذشته خود تجدیدنظر کند

ارشاد سیاسی شورای نگهبان
سه چهرهٔ اصولگرا

سازندگی نوشت: در روزهای اخیر سه چهره اصول‌گرا از شورای نگهبان این (نهاد متولی انتخابات) این درخواست را داشتند که در موضوع رد صلاحیت کاندیداها نسبت به رویه‌های گذشته خود تجدید نظرکرده و به‌نوعی مصداق رواداری سیاسی نسبت به‌تمامی گرایش‌ها و جریان‌های سیاسی درون ساختار سیاسی موجود را پیش بگیرد.

یکی از این چهره‌ها «منوچهر متکی بود که در نشست اخیر هیئت عالی شورای وحدت این درخواست را مطرح کرد متکی با بیان اینکه تمهید شرایط برگزاری انتخابات پرشور، رقابتی و سالم که همراه با مشارکت بالا باشد ضروری است در این راستا اظهار کرد: «انتظار از شورای نگهبان این است که افراد مشمول عنوان عدم احراز صلاحیت به حداقل برسد و واقعاً شامل کسانی باشد که امکان احراز صلاحیت آنان نیست. منوچهر متکی اظهار کرد: «همه احزاب، نهادها، دستگاه‌ها و حتی خود مردم در قبال برگزاری انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی وظایف خاص و کلیدی دارند که به‌وقت خود باید نسبت به آن عمل کنند. وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان در آستانه اعلام صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات است افزود: انتظار و مطالبه همه دلسوزان و دوستداران حقیقی انقلاب و نظام این است که شورای نگهبان ضمن رد قاطع افراد دارای احکام قضایی و معاندان نظام با وسعت نظر بیشتری نسبت به تأیید صلاحیت‌ها ورود کند». رئیس خانه احزاب در این مورد همچنین یادآور شد: «شورای نگهبان در مورد افرادی که صلاحیت آنان احراز می‌شود حتماً به وظیفه دینی و شرعی و قانونی خود عمل می‌کند. واقعیت این است که صرف‌نظر از تعداد تأیید صلاحیت شده‌ها رقابت واقعی برای ۲۹۰ کرسی مجلس بین ۱۵۰۰ نفر خواهد بود».

متکی ادامه داد: فرض کنیم چند صدنفری رد صلاحیت شوند؛ سؤال این است که شورای نگهبان می‌خواهد ده‌ها هزار نفر داوطلب را تأیید کند یا با عدم احراز رد کند؟ یافتن راهی برای تأیید آنان موجب نشاط انتخاباتی و مشارکت بیشتری از مردم خواهد بود.

«مصطفی پورمحمدی و محمدرضا باهنر» نیز از جمله اصول‌گرایان بودند که هفته گذشته در نشست هیئت عالی این شورا در که حسینیه سیدالشهدا (ع) برگزار شد، نسبت به این رواداری سیاسی از شورای نگهبان تأکید کردند
 مصطفی پورمحمدی رئیس شورای وحدت اصول‌گرایان با اشاره به پیشنهاد برخی اعضای هیئت عالی شورای وحدت مبنی بر ارتباط‌گیری با شورای نگهبان در آستانه اعلام صلاحیت‌ها و نامه‌نگاری با این شورا گفت: «نفس نامه‌نگاری و مکاتبه با اعضای شورای نگهبان اعم از فقهای محترم و حقوق‌دانان مفید است و به هر روی می‌خواهیم مشارکت در این دوره بالاتر از دوره قبل باشد و این را در شرایط کنونی یک توفیق بزرگ برای نظام می‌دانیم».

پورمحمدی در ادامه تأکید کرد: لازم است شورای نگهبان با وسعت نظر بیشتری در بحث تأیید صلاحیت‌ها ورود کند».

رئیس شورای وحدت با تأکید بر نقش همه دستگاه‌ها و نهادها و سایر مولفه‌های تأثیرگذار بر مشارکت بالای مردم در انتخابات افزود: همه باید بدانیم که راه صلاح و سداد و نجات جامعه از طریق صندوق رأی حاصل می‌شود. برای تحقق این امر، خوب است که دولت و وزارت کشور صحنه رقابت و سلامت انتخابات را تضمین کنند. از سوی دیگر، شورای نگهبان نیز با لحاظ جمیع شرایط اقدام کند».

در این نشست همچنین محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به لزوم یک کار ساختاری و تشکیلاتی در آستانه انتخابات گفت: «باید برای بحث تأیید صلاحیت‌ها از شورای نگهبان بخواهیم به مسائل جامعه و معادلات بین‌المللی توجه بیشتری داشته باشد و این امر همان مطالبه مقام معظم رهبری است». باهنر در ادامه گفت: «مشارکت در این دوره اهمیت بسیار دارد و همه باید به وظیفه ذاتی خود در قبال این موضوع مهم توجه داشته باشند. ما نمی‌گوییم مشارکت تا حدی باشد که ما پیروز شویم؛ بلکه ما می‌گوییم، مشارکت و اساساً انتخابات به همان مفهومی باشد که مقام معظم رهبری می‌گویند».

ارشاد سیاسی شورای نگهبان در موضوع رد صلاحیت‌ها از سوی این سه چهره اصول‌گرا به نظر می‌رسد به دلیل تبعات منفی و خسارت‌بار آن در عرصه داخلی همچنین پیامدهای آن ذیل مناسبات خارجی بوده که عملاً کشور و مردم را با بحران‌های عظیمی روبه‌رو کند./

پایان پیام