لایحه عفاف و حجاب تناسبی منطقی‌ و دقیقی با اصل ۸۵ داشت

بعد از جمع‌بندی پیشنهادها به بیش‌از ۱۵۰۰ پیشنهاد در مورد این لایحه رسیدیم که این حجم از پیشنهادهای متنوع این نگرانی را ایجاد می‌کرد که تصویب و تکمیل این لایحه حداقل چهار ماه زمان مجلس را به خود اختصاص دهد. اینجا قانون اساسی پیشبینی کرده که مجلس در چنین مواقعی از این اصل استفاده نماید.

لایحه عفاف و حجاب تناسبی منطقی‌ و دقیقی با اصل ۸۵ داشت
لایحه عفاف و حجاب تناسبی منطقی‌ و دقیقی با اصل ۸۵ داشت

ملت بیدار آنلاین| امیرحسین بانکی پور فرد نماینده مجلس، در مورد تغییر رویه بررسی جزئیات لایحه عفاف و حجاب گفت: تا چند روز گذشته ذهنیتی در مورد پیشنهاد اصل ۸۵ وجود نداشت؛ اما بعد از جمع‌بندی پیشنهادها به بیش‌از ۱۵۰۰ پیشنهاد در مورد این لایحه رسیدیم که این حجم از پیشنهادهای متنوع این نگرانی را ایجاد می‌کرد که تصویب و تکمیل این لایحه حداقل چهار ماه زمان مجلس را به خود اختصاص دهد. اینجا قانون اساسی پیشبینی کرده که مجلس در چنین مواقعی از این اصل استفاده نماید.

وی افزود: این لایحه تناسبی منطقی‌ و دقیقی هم با اصل ۸۵ داشت؛ اولاً اینکه قوانین در این اصل موقت تصویب می‌شوند که با توجه به بخشی‌هایی در این قانون باید نگاه موقتی به این قانون داشت تا بررسی‌های بیشتری صورت گیرد، دوماً با توجه به حجم پیشنهادها طرح تمام آن در صحن امکانپذیر نبود. در ابتدای طرح این ایده در کمیسیون مخالفت‌هایی با آن صورت گرفت اما با تشریح استدلال‌ها، نمایندگان با هشتادوپنجی شدن این قانون همراه شدند. که با رای استمزاجی تصویب نهایی این موضوع هفته آینده صورت خواهد گرفت.

بانکی‌پور در ادامه گفت: مضاف بر تمام دلایل باید توجه داشت که این لایحه باید پیوستگی جامعی داشته باشد و با طرح این لایحه در صحن علنی ممکن بود پیشنهادها و ماده‌ها با امکان رد یا پذیرش هر ماده انسجام قانون را خدشه‌دار می‌کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم شورای اسلامی افزود: باید توجه داشت که مجلس به راحتی به اصل هشتادوپنجی شدن قوانین رای نمی‌دهد؛ همانگونه که در دو مجلس قبلی هیچ سابقه و در این مجلس طرح جوانی جمعیت مشمول این اصل شده است. بررسی این قانون در کمیسیون فرصت بررسی دقیق و استفاده از نظر کارشناسان و دستگاهای اجرایی را بیشتر خواهد کرد.

امیرحسین بانکی‌پورفرد در پایان بیان داشت که این اقدام مجلس علاوه بر سرعت بخشیده به زمان تصویب لایحه عفاف و حجاب، باعث می‌شود دستورهای دیگر مجلس که غالباً جنبه معیشتی و اقتصادی دارد مورد بررسی قرار گیرد./ انتهای پیام