مجلسی‌ها درخواست شفافیت واگذاری خودروی خارج از ضوابط را کردند

نمایندگان در واکنش به گزارش بازرس رییس جمهور درباره واگذاری خودروهای خارج از ضابطه به نمایندگان و کارکنان مجلس بیان کردند: دریافت این خودروها ذهنیتی را در بین افکار عمومی شکل داده است که شاید شفاف سازی و روشنگری هیات رییسه مجلس در این باره بهترین راه پیش روی مجلس انقلابی محسوب شود.

مجلسی‌ها درخواست شفافیت واگذاری خودروی خارج از ضوابط را کردند
مجلسی‌ها درخواست شفافیت واگذاری خودروی خارج از ضوابط را کردند

ملت بیدار آنلاین| ایرنا نوشت: اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که در آستانه استیضاح وزیر صمت علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس مدعی شد که تعداد اندکی از نمایندگان مجلس و بیشتر از آنها، کارکنان قوه مقننه در جریان استیضاح پیشین فاطمی امین خارج از ضابطه خودروهای شاسی بلند فیدلیتی و دیگنیتی دریافت کردند.

مجلس این ادعای نماینده تبریز را رد کرد و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز به موضوع ورود کرده و در نهایت مجلس خواستار بررسی و پیگیری درستی یا نادرستی این ادعا از سوی قوه قضائیه شد.

نماینده تبریز ادعا کرده بود که ۷۵ نماینده مجلس برای انصراف از استیضاح فاطمی امین وزیر سابق صمت، خودرو دریافت کرده اند در حالی که با بررسی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان و بازرسی ویژه ریاست جمهوری مشخص شد ماجرا مربوط به سال ۱۴۰۰ و قبل از استقرار دولت سیزدهم بوده و اساسا ارتباطی به وزیر صمت نداشته است.

هرچند که بیگی بر ادعای خود تاکید داشت ولی از بیان اسامی دریافت کنندگان خودرو خودداری کرد و گفت که از نظر قضایی فعلا اجازه آن را ندارد و این اسامی را در اختیار دستگاه قضا قرار داده است.

از سوی دیگر در روزهای گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین حسن درویشیان‌ بازرس ویژه رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با ایرنا درباره بحث واگذاری خودرو به نمایندگان مجلس اعلام کرده است که بررسی‌های قبلی انجام شده و مدارک به‌دست آمده حاکیست تفاهم‌نامه‌ای از تابستان ۱۴۰۰ و قبل از تشکیل کابینه دولت سیزدهم بین یک شرکت شبه کاغذی غیرمرتبط (رادین مبین غرب) با آن خودروساز منعقد شده است.

وی در این باره تاکید کرد که طبق مستندات بدست آمده، با کارسازی یکی از مسؤلان وقت در مجلس نسبت به واگذاری بیش از یکصد خودرو به قیمت کارخانه و بدون قرعه‌کشی به تعدادی از ایشان و براساس معرفی و واسطه‌گری شرکت صوری مذکور انجام شده و این رویه تا اواسط ۱۴۰۱ ادامه یافته که طبق بررسی انجام شده، وزیر وقت صمت اطلاعی از وقوع و یا کم و کیف آن نداشته و ظاهراً تعدادی از نمایندگان هم از آن بی اطلاع بوده‌اند.

با این حال بیشتر نمایندگان مجلس در این زمان و برای تنویر افکار عمومی از هیات رییسه مجلس خواستند هر چه زودتر این موضوع شفاف شود. حتی نمایندگان به صورت رسمی در نامه‌ای به هیات رییسه خواستار بیان شفاف ابعاد این موضوع شدند که در ادامه مصاحبه برخی از نمایندگان با خبرنگاران ایرنا را می‌خوانید.

ورود کمیسیون اصل ۹۰ به ماجرای واگذاری خودرو به نمایندگان

یک عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت که این کمیسیون به ماجرای واگذاری خود را به نمایندگان ورود پیدا کرده است.

وی افزود: پرونده خودروهای شاسی بلند داده شده به نمایندگان در کمیسیون اصل ۹۰ مفتوح است و ما در حال بررسی موضوع هستیم نتایج کار متعاقباً اعلام خواهد شد.

مجلس در ماجرای خودروهای شاسی‌بلند شفاف عمل کند

حجت الاسلام محمد سبزی نماینده مردم ساوه در مجلس با اشاره به اخبار منتشر شده درباره دریافت خودرو شاسی‌بلند از سوی تعدادی از نمایندگان گفت: مجلسی در تراز انقلاب و جمهوری اسلامی است که شفاف و پاک دست باشد.

وی افزود: مجلس باید در ماجرای دریافت خودرو شاسی‌بلند از سوی عده‌ای در مجلس شفاف عمل کند و گزارش مربوط به این ماجرا توسط بخش‌های نظارتی مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ تهیه و ارائه شود.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نباید به خاطر عمل کرد عده کمی که این خودروها را دریافت کردند کلیت مجلسی زیر سؤال برود و ما باید از حیثیت مجلس با برخورد با هرگونه رانتی که در این ماجرا ممکن است وجود داشته باشد برخورد کنیم.

سبزی خاطرنشان کرد: من کارهای حوزه انتخابیه را با خودرو شخصی انجام می‌دهم و حتی از مجلس هم راننده نگرفتم؛ اما بارها مردم با من تماس می‌گیرند و می‌گویند شاسی‌بلند را چه‌کار کرده‌اید.

تنویر افکار عمومی درباره خودروهای شاسی بلند از هر موضوعی مهمتر است

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا نیز در این باره گفت: پس از مسائلی که درباره دریافت خودور توسط نمایندگان مطرح شد، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به موضوع ورود کرد و بازرسی ریاست جمهوری هم این موضوع را تایید کرده که ضروری است هیات رئیسه مجلس هم برای شفافیت کامل و حفظ آبروی مجلس تمام ابعاد آن را به سمع مردم و نمایندگان برساند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: اگر برخی از نمایندگان یا کارکنان مجلس خودرو شاسی بلند خارج از ضوابط دریافت کردند، باید اسامی آنها به صورت شفاف بیان شود. چرا که در این شرایط بیان حقایق برای تنویر افکار عمومی از هر موضوعی مهمتر است.

نماینده مردم سقز در مجلس تصریح کرد: در شرایطی که رهبر معظم انقلاب به مجلس یازدهم مدال انقلابی گری را عطا فرمودند، باید برای جلوگیری از فضاسازی رسانه‌ای به خصوص رسانه های معاند که خارج از کشور علیه مجلس موضع گیری می کنند، همه ابعاد و زوایای این موضوع روشن شده و با خاطیان برخورد شود.

وی درباره اینکه گفته می‌شود، برخی از این خودروها در پارکینگ مجلس است، خاطرنشان کرد: در جریان این موضوع نیستم ولی بعید می‌دانم.

هیأت رئیسه مجلس اسامی نمایندگان دریافت‌کننده خودرو را شفاف اعلام کند

علی یزدی‌خواه نیز در این باره به خبرنگار ایرنا توضیح داد که هیأت رئیسه مجلس باید در مورد واگذاری این خودروها شفاف‌سازی کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون انقلاب مجلس یازدهم ادامه داد: هیأت رئیسه مجلس باید شفاف اعلام کند که با چه سازوکاری این خودروها واگذار شده است و آیا از این ماجرا مطلع بوده است یا خیر.

یزدی‌خواه افزود: هیأت رئیسه مجلس باید دقیقا اسامی نمایندگانی که این خودروها را دریافت کردند، منتشر کند.

نماینده مردم تهران در ادامه تأکید کرد: بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از موضوع بی‌اطلاع بودند.

کمیسیون اصل نود اسامی نمایندگانی که خودروی میلیاردی دریافت کردند، اعلام کند

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس در این خصوص گفت: مجلس باید ساز و کار واگذاری خودروهای شاسی بلند به تعدادی از نمایندگان را کاملاً شفاف کند و اجازه ندهد که به خاطر عملکرد عده‌ای قلیل کلیت مجلس زیر سوال برود.

وی افزود: کمیسیون اصل ۹۰ و رئیس آن نشان داده که شفاف عمل می‌کند لذا از کمیسیون اصل ۹۰ می‌خواهیم که بدون طی مراحل اداری برای کسب مجوز از ریاست مجلس، اسامی نمایندگانی را که خودرو شاسی بلند دریافت کردند به صورت شفاف اعلام کند تا همه در جریان کار قرار بگیرند.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جایی که من اطلاع دارم حدود ۵ نفر از نمایندگان این خودروها را دریافت کرده‌اند و ما نباید اجازه دهیم که به خاطر عملکرد عده قلیلی همه نمایندگان زیرسوال بروند.

ابوترابی با بیان اینکه دریافت خودروهای شاسی بلند از سوی تعدادی از نمایندگان ربطی به استیضاح وزیر صنعت ندارد خاطرنشان کرد: مقدمات واگذاری این خودروها به نمایندگان در دولت قبل فراهم شده و خودروها در آغاز به کار دولت سیزدهم به نمایندگان واگذار شده است.

وی افزود: نباید کاری کنیم که به خاطر این گونه رفتارها کلیت مجلس انقلابی زیر سوال برود و ما باید خودمان با شفافیت اسامی کسانی که اقدام به دریافت خودروی شاسی بلند کردند را اعلام کنیم.

جمعی از نمایندگان خواستار شفافیت هیات رییسه درباره واگذاری خودرو به برخی مجلسی‌ها شدند

حجت السلام مجید نصیرایی در این باره توضیح داد: باید هیات رییسه در این باره اطلاع رسانی و شفاف سازی کند تا اسامی افرادی که خودرو خارج از ضابطه دریافت کردند به صورت شفاف و روشن اعلام شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای خطاب به هیات رییسه خواستار شفافیت در موضوع دریافت خودروهای شاسی بلند شدند تا اسامی این افراد مشخص و اعلام شود.

وی با بیان اینکه باید افراد دریافت کننده خودرو در این باره شفاف سازی کنند، تصریح کرد: اگر این افراد برای کار شخصی یا اداری خودرو دریافت کردند باید در این باره توضیح دهند. چرا که نباید فعالیت خارج از ضابطه ۱۰، ۲۰ یا ۱۰۰ نفر برای مجلس انقلابی شائبه‌ای ایجاد کند.

نماینده مردم طبس در مجلس با بیان اینکه بیشتر افرادی که خودرو دریافت کردند از کارکنان مجلس هستند، یادآور شد: اگر این افراد خودرو دریافت کردند، چرا باید هزینه آن را مجلس بدهد و کلیت مجلس زیر سوال برود و برای چنین موضوعی افکار عمومی را نسبت به مجلس انقلابی حساس کرد.

مجلس در مظان اتهام قرار گرفته است/ ابعاد ماجرای خودروها برای مردم و نمایندگان روشن شود

اصغر سلیمی به خبرنگار ایرنا گفت که این موضوع باید از سوی مجلس کاملا مورد بررسی قرار بگیرد و شفاف‌سازی مشخص شود و اگر مواردی باشد باید به شکل شفاف به مردم گفته شود.

وی افزود: این قضیه در رسانه‌ها و مجامع این کار رفته و باید بدون هیچ‌گونه کم و کاستی به مردم اطلاع‌رسانی صورت بگیرد مجلس و افرادی که این موضوع را رسانه‌ای کرده‌اند باید کاملا جوابگو باشند به اعتقاد من باید ببینیم کل موضوع به چه شکلی بوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره مصاحبه درویشیان بازرسی ویژه رئیس جمهور که اعلام کرده بود نماینده ها خودروهای شاسی بلند دریافت کرده‌اند اظهار کرد: با توجه به نامه‌ای که وزیر صمت به قوه قضاییه نوشته است به لحاظ قانونی باید قوه قضاییه و همچنین مجلس که بیشتر در مضان اتهام قرار گرفته است، موضوع را کاملا بررسی کنند و چنانچه مواردی وجود داشته حتما باید رسانه‌ای شود.

سلیمی در پاسخ به این سوال که آیا سال گذشته از سوی رفاهیات مجلس برای دریافت خودرو با شما تماسی گرفته شده است، گفت: خیر چنین تماسی به این منظور با من گرفته نشده است کسی چنین موضوع را با من مطرح نکرده است و اولین بار است که چنین موضوعی را می‌شنوم.

اسامی نمایندگان و کارکنانی که بدون ضابطه خودرو گرفته اند، اعلام شود

علی جدی نیز درباره دریافت خودروهای شاسی بلند عنوان کرد: وقتی مجلس بر شفافیت آرای نمایندگان و دیگر مسائل تاکید دارد، در این زمینه هم باید شفاف سازی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: قرار نیست مجلس و کلیت قوه مقننه بخاطر عملکرد چند نفر آسیب ببیند.

نماینده مردم شیروان در مجلس با بیان اینکه شرایط فعلی سبب هجمه به مجلس شده است، یادآور شد: باید هیات رییسه مجلس به روشنی بیان کند که چه تعداد نماینده و چه تعداد کارمند خودرو شاسی بلند دریافت کردند و اسامی آنها هم اعلام شود.

جدی تاکید کرد: این شفاف سازی می‌تواند بر پاکدستی اکثریت نمایندگان صحه بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: هرچه زودتر هیات رییسه یا سخنگوی هیات رییسه ابعاد موضوع را برای نمایندگان، مردم و خبرنگاران تشریح کند تا فضاسازی رسانه‌های معاند علیه مجلس پیشتازی نکند.

روشنگری در واگذاری خارج از ضابطه خودرو به نمایندگان اجرای وعده شفافیت در مجلس است

بهروز محبی نجم‌آبادی هم از دیگر نمایندگانی بود که در این باره با خبرنگار ایرنا گفت و کرد و گفت: مجلس یازدهم باید در این موضوع که به حیثیت مجلس مرتبط است، شفاف سازی کند تا مشخص شود بر اساس چه تفاهم نامه‌ای و به چه اشخاصی این خودروها داده شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید تمام جوانب موضوع و ارتباط آن با استیضاح وزیر صمت را به صورت شفاف برای مردم بیان کند.

وی افزود: همچنین اینکه این شرکت چگونه خارج از قاعده قرعه کشی، این خودروها را واگذار کرده است باید برای افکار عمومی روشن شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با بیان اینکه شفاف شدن موضوع، سبب افزایش جایگاه مجلس انقلابی خواهد شد، تصریح کرد: افرادی که این خودروهای شاسی بلند را دریافت کردند، به هر صورت مبالغی را پرداخت کردند. ولی این ذهنیت در بین مردم وجود دارد که این خودروها به برخی از نمایندگان و کارکنان مجلس هدیه داده شده است که باید زوایای این موضوع هم مطرح شود.

محبی خاطرنشان کرد: اگر قانونی در باره اعطای خودرو وجود داشته یا دستور هیات رییسه مجلس در این باره مدنظر قرار گرفته یا فردی از زیرمجموعه قوه مقننه، خودسرانه برای اعطای خودروها اقدام کرده است، باید شفاف شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد:ما در زمینه شفافیت باید به قولی که به مردم دادیم، عمل کنیم.