نماینده مجلس: ارائه سیمکارت بدون فیلتر به گردشگران خارجی توهین به ملت ایران است

نماینده چابهار: دادن سیمکارت بدون فیلتر به گردشگر خارجی به نوعی توهین به شأن ملت ایران از نگاه بنده است گفت: معتقدم رئیس جمهور به عنوان حافظ قانون اساسی باید به جبران رفع محدودیت ها برآید

نماینده مجلس: ارائه سیمکارت بدون فیلتر به گردشگران خارجی توهین به ملت ایران است
سیمکارت بدون فیلتر به گردشگران

روزنامهٔ اقتصاد و سازندگی نوشت: نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که محدودیت‌های اینترنتی ایجاد می‌کنند خودشان دسترسی نامحدود به همه پلتفرم‌های فضای مجازی دارند٫ ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگر خارجی کاپیتولاسیون فرهنگی است.

معین‌الدین سعدی نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی که جزو نماینده‌های فعال و از مدافعین جدی حقوق مردم به‌حساب می‌آید، ضمن مردود خواندن ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگران خارجی در نطقی اعتراضی گفت: معتقدم رئیس‌جمهور به‌عنوان حافظ قانون اساسی باید به جبران رفع محدودیت‌ها برآید.

معین‌الدین سعیدی به ایلنا: گفت درباره تصویب طرح سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی: گفت: زمانی که این موضوع مطرح شد نسبت به پیامدهای اجتماعی‌اش هشدار دادم در حال حاضر هم در کارگروه رفع مصادیق مجرمانه تصویب شده است، این یک توهین آشکار به ملت ایران است مردم کشور ما از نظر آقایان به این بلوغ نرسیدند که بتوانند از اینترنت بدون فیلتر استفاده کنند؛ اما برای گردشگری که به کشورمان می‌آید این را حق طبیعی او می‌دانند که بتواند از اینترنت بدون فیلتر استفاده کند. 

نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: کسانی که چنین محدودیت‌هایی را ایجاد کرده‌اند خودشان خوب می‌دانند که اجرایی نیست و مردم از طریق فیلتر شکن همه این محدودیت‌ها را با شرایط سخت‌تر عملاً دور می‌زنند. 

وی خاطرنشان کرد جالب اینجا است کسانی که چنین محدودیت‌هایی ایجاد می‌کنند خودشان دسترسی کامل به همه پلتفرم‌های فضای مجازی بدون هیچ محدودیتی دارند.

سعیدی عنوان کرد دوگانگی‌ها مخصوصاً این اتفاق اخیر متأسفانه نوع نگاه کاسبان فیلتر را به مردم ایران نشان می‌دهد که برای خود مردم ایران این شأن را قائل نیستیم که اجازه دسترسی به اینترنت بدون محدودیت داشته باشند؛ اما برای گردشگری که به کشور می‌آید این شأن را قائل می‌شویم چنین رویکردی طبعاً باعث نارضایتی در جامعه خواهد شد. وی تأکید کرد این عمل نشان می‌دهد مردم را نشناخته‌ایم، نشان می‌دهد ظرفیت‌های ملت بزرگمان را نشناخته‌ایم. من امیدوارم که اگر قرار است رفع محدودیتی طبق اصول متعدد قانون اساسی صورت گیرد در درجه اول باید شامل حال ملت ایران شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با این رفتارها ما عملاً تبعیض ناروایی برای ملت ایران خواهیم داشت که با اصل سوم و نهم قانون اساسی در تضاد کامل است. امیدوارم یک تلنگر جدی وارد شود و بساط کاسبان فیلترشکن آن هم باتوجه‌به گردش مالی که می‌گویند حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور است و مشخص است از جاهایی حمایت می‌شوند، هر چه زودتر جمع شود.

وی با بیان این که دادن سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگر خارجی به‌نوعی توهین به شأن ملت ایران از نگاه بنده است، گفت: معتقدم رئیس‌جمهور به‌عنوان حافظ قانون اساسی باید به جبران رفع محدودیت‌ها برآید.

نماینده چابهار درباره این که آیا مجلس می‌تواند به این موضوع ورود کند بیان کرد: همکاران بنده مطابق اصل ۸۴ می‌توانند نسبت به موضوعات ورود داشته باشند و این جزو شئونات نظارتی مجلس است؛ اما باتوجه‌به نگاه و رویکرد همکارانم در این زمینه احتمال اینکه محدودیت‌ها رفع شود را صفر می‌دانم.

وی در خصوص این که افکار عمومی دادن سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگر خارجی را نوعی کاپیتولاسیون می‌داند گفت: معتقدم این اتفاق که به‌نوعی می‌توان از آن به‌عنوان کاپیتولاسیون فرهنگی یادکرد، قطعاً تبعاتی خواهد داشت. ما مطابق کدام اصل به خودمان اجازه می‌دهیم موردی که برای گردشگران خارجی روا می‌داریم را برای ملت ایران روا نداریم؟ این مصداق بارز دوگانه بودن است./

پایان پیام