ویژگی‌های برنامه‌های ۴ ساله پیشرفت تعیین شد؛ از مسئله محور بودن تا انطباق با برنامه راهبردی

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه از تعیین ویژگی‌های برنامه‌های ۴ ساله پیشرفت در کمیته متبوعش خبر داد.

کد خبر : 26159
تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 خرداد 1401 - 15:56

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

به گزارش ملت بیدار:

محسن زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیته اصلاح ساختار بودجه، گفت: در این جلسه سطح دوم برنامه‌ریزی در کشور بررسی شد؛ براساس مصوب کمیته مقرر شد برنامه پیشرفت چهارساله باشد تا مشکلاتی که در برنامه‌های ۵ ساله و عدم انطباق آن با عمر دولت‌ها ایجاد می‌شود، رفع شود.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی افزود: براساس مصوبه کمیته، دولت مکلف شد برنامه پیشرفت را به صورت ۴ ساله و حداکثر ۶ ماه- ممکن است این عدد تغییر کند- پس از رسمیت یافتن، برای تصویب به مجلس ارائه کند.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه دیگر کمیته ویژگی‌های برنامه‌های پیشرفت تعیین شد در تشریح این مولفه‌ها، اضافه کرد: مسئله محور بودن، انطباق با برنامه راهبردی، سیاست‌های ابلاغی و اسناد بالادستی، از جمله این ویژگی‌ها است. همچنین برنامه باید دارای شاخص باشد و قابلیت اندازه‌گیری داشته باشد. در برنامه پیشرفت بایستی منابع مالی، انسانی و سایر منابع غیرمالی ذکر شود و جدول مصارف و منابع به صورت سالانه آورده شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه دولت نمی‌تواند برخلاف برنامه راهبردی و پیشرفت سیاستی را اتخاذ کند، ادامه داد: برنامه دولت‌ها باید مبتنی بر برنامه ۲۰ ساله راهبردی باشد، چنانچه یک دولت در میانه اجرای برنامه پیشرفت، فعالیت خود را شروع کند و برنامه آن با برنامه‌های پیشرفت  منطبق نباشد، باید اصلاحیه‌ای در قالب لایحه به مجلس ارائه کند.

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه تصریح کرد: تلاش کردیم بین برنامه‌های سالانه و برنامه‌هایی که دولت‌ها در دستور کار قرار می‌دهند، با برنامه راهبردی و اسناد بالادستی ارتباط وجود داشته باشد؛ دولت‌ها اجازه ندارند به تشخیص خود اولویتی برای کشور انتخاب کنند با تحقق این مهم انضباط مناسبی در حوزه برنامه‌ریزی در کشور ایجاد می‌شود./

مطالعه کنید  درآمدزایی پایدار و ارتقای ثبات باید در اصلاح ساختار بودجه لحاظ شود

پایان پیام

اصلاح ساختار بودجه – محسن زنگنه

/ پایان خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.