Press "Enter" to skip to content

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: نیازی به تصویب متن توافق در مجلس نیست

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: براساس ماده 7 قانون اقدام راهبردی، دولت باید گزارش رفع تحریم ها...

سازمان اطلاعات سپاه: همکاری با کلوزاپ ممنوع است

خبرمهم: سازمان اطلاعات سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد هر گونه همکاری با موسسه کلوزاپ (گرین هاوس)، ممنوع است.

نماینده مجلس متن توافق در حال رد و بدل شدن است؛ جلسه آینده وزاری خارجه ۱+۴ منتج به توافق هسته‌ای خواهد شد

خبرمهم: شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: متن توافق در حال رد و...

انتفاع اقتصادی برای مجلس مهم است/ هنوز تایک توافق خوب فاصله داریم

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تأکید مجلس آن است که انتفاع اقتصادی به مردم در مذاکرات لحاظ شود و...

چرا اسامی بدهکاران بانکی زیر ۱۰۰میلیارد تومان محرمانه شد؟

شورای پول و اعتبار اخیراً مصوب کرده است که بانک مرکزی تنها مکلف به افشای اطلاعات تسهیلات بالای ۱۰۰میلیارد تومان...
{"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

فضای متفاوت سریال نون خ و رنگ‌ها، لباس‌ها و صحنه‌های بکر آن از جمله عواملی است که باعث آرام گرفتن چشم مخاطبان هنگام پخش این مجموعه می‌شود.

چرا نون خ سریال مهمی است و حتی تکرارش ارزش تماشا دارد؟

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

خبرگزاری فارس-هادی مومنی‌نسب: کمتر دیده شده است که برای پخش تکرار سریالی یادداشت و یا گزارش خبری و نقد نوشته شود. عموما این تکرارها در هیاهوی تلویزیون گم می‌شوند و کمتر بدان‌ها پرداخته می‌شود. اما بی‌شک در این وضعیتی که تلویزیون از سریال‌های ماندگار و جذاب خالی مانده است و از سوی دیگر شبکه نمایش خانگی به ورطه تجاری‌سازی و ابتذال افتاده است، تکرار سریال پر بیننده نون خ۳  را نمی‌شود نادیده گرفته و درباره‌اش سکوت کرد.

این روزها در شبکه ۱ پخش مجدد این سریال در دستور کار قرار گرفته است. سریال نون خ اولین بار در نوروز ۱۳۹۸ پخش شد. از همان روزهای ابتدایی پخش، پربیننده‌ترین سریال نوروزی لقب گرفت و توانست توجه زیادی جلب کند. سال ۱۳۹۹ نون خ ۲ و در نوروز ۱۴۰۰ قسمت سوم آن پخش شد.

14010304000786 Test NewPhotoFree

دوری از فضاها و لوکیشن‌های مرسوم سریال‌های آپارتمانی، استفاده از چشم‌اندازهای زیبای طبیعت، موسیقی جذاب، شخصیت پردازی‌ها دقیق و درست، طراحی صحنه و لباس و… بی‌خود نیست که نظریه پردازان هنر به این نکته اشاره می‌کنند که برای جهانی شدن باید بومی بود. این سریال به معنای واقعی کلمه بومی است. از پوشش و زبان گرفته تا آداب و فرهنگ حاکم بر آن. سعید آقاخانی در حکم کارگردان و شخصیت اصلی سریال نون خ، پیونددهنده‌ تمام اعضای سازنده چه در جلوی دوربین و چه در پشت آن آنقدر درست و به قاعده حرکت کرده که عملکردش ستایش‌آمیز است.

14010304000788 Test NewPhotoFree

جهان جذاب «نون خ» مخاطب را به دل مردمانی می‌برد طناز، زیبا و دلنشین، مردمانی که هنوز آنچنان گرفتار از خود بیگانگی شهر نشده‌اند و همین شهری نشدن معنای خاص به زندگیشان بخشیده است. مردمانی که همچنان راستی و صداقت برایشان در اولویت است، در تحلیل نهایی نون خ همان ذات انسانی مهرورزانه‌ای را بازتاب می‌کند که زیبایی‌اش را همه‌ی ما درک کرده‌ایم. 

مطالعه کنید  «جیران» با حکم شاکی خصوصی متوقف شد/ جنجال‌های بی‌پایان تاریخ ناویراسته+فیلم

چرا نون خ سریال مهمی است و حتی تکرارش ارزش تماشا دارد؟ در اینجا با بهره بردن از نقدهایی که هنگام پخش سریال در رسانه‌های مختلف منتشر شده تلاش می‌کنیم به این پرسش پاسخ دهیم.

 این پرسش چند جواب اساسی دارد: اولی نوعی از سبک زندگی است که اثری چون نون خ، به خصوص در فصل سومش، مشوق آن است. جلوه‌ای از صداقت و سادگی که آینه‌ تمام نمای تمام مردمان سخت‌کوش این کشور است. در سکانسی در همین فصل اخیر نورالدین (با بازی سعید آقاخانی) شب هنگام برای کمک به یکی از اهالی روستا که مادرش احتیاج به ویلچر دارد می‌رود و در سکانسی که کمدی و تراژدی در هم آمیخته شده‌اند می‌بیند که دیگر هم‌روستا‌یی‌هایش پیش از او برای رفع نیاز همسایه‌ خود شتافته‌اند. همگی در تنگ‌دستی و شرایطی سخت. این همبستگی و صمیمت در بین شخصیت‌ها آنقدر نکته‌ برجسته‌ای است که لازم به موکد کردنش نیست و اینکه چنین سکانسی در سریالی در صدا و سیمای ملی شعاری و آبکی از کار درنیامده خودش در بردارنده‌ جواب دیگری به پرسش مطرح شده‌ ابتدایی است.

14010304000798 Test NewPhotoFree

 شخصیت سعید آقاخانی در سریال به عنوان معتمد مردم روستا و فردی که نمادی از درستکاری و صداقت است از جمله جذابیت‌های نون خ به شمار می‌رود که تماشای آن را تبدیل به تجربه‌ای دوست داشتنی کرده. تمام بازیگران سریال نون خ که کثرت‌شان در زمان تولید شرایط را بسیار سخت می‌کرده، تحت هدایت آقاخانی اینقدر روان و صمیمی نقش آفرینی می‌کنند که تماشای اکثر لحظات معمولی آن‌ها کم نقص‌تر از آرتیست بازی‌های دیگر سریال‌های پخش شده در این روزهاست. آقاخانی در این فصل از پسِ بزرگترین چالش خود یعنی تعادل برقرار کردن بین بازیگران و نابازیگران کارش برآمده و توانسته از اکثر شخصیت‌هایش، جلوه‌ باورپذیری را به نمایش بگذارد.

مطالعه کنید  رئیس ستاد مرکزی اربعین: سفر انفرادی زائران عتبات در ایام ماه محرم ادامه دارد

فضای متفاوت سریال نون خ و رنگ‌ها، لباس‌ها و صحنه‌های بکر آن از جمله عواملی است که باعث آرام گرفتن چشم مخاطبان هنگام پخش این مجموعه می‌شود. فضای بومی و شناخته‌ شده‌ هر کشور همواره جزو عوامل موفقیت فیلم‌ها و سریال بوده و در ماندگار و معتبر شدن آن‌ها نقشی اساسی داشته. منطقه‌ کردستان و زبان کردی جزو مناطقی از ایران هستند که کم‌تر به آن‌ها پرداخته شده. البته غیر از تهران در مورد تمام شهرهای دیگر می‌توان چنین نظری داد اما کردها و کردستان و داستان‌هایشان با وجود پتانسیل بالا برای بهره‌برداری سینمایی کمتر دیده شده‌اند و حالا با پخش سریال نون خ در آن حوالی و حس و حالش، می‌توان قدر این فضا و قصه‌های فولکلورش را بیشتر دانست.

یکی از مهم‌ترین جواب‌ها برای پیدا کردن چرایی سوال اولیه در خرده پیرنگ‌ها و موقعیت‌های کمدی سریال است که به خوبی در چهارچوب مردم کردستان و متناسب با شرایط و شخصیت‌های قصه رخ می‌دهند. لحظات طنز سریال نون خ آنقدر به زندگی حقیقی ما نزدیک هستند و به قدری با لودگی و مضحک بودن فاصله دارند که می‌تواند از خنده و شور و شعف خود پس از برخی سکانس‌های آن لذت برد.

14010304000800 Test NewPhotoFree

سریال نون خ توانسته با خلق قصه‌ای محلی و مربوط به قومیتی خاص به یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های تلویزیون ملی تبدیل شود. شناخت درست عموم مردم، واکنش نسبت به مسائل اجتماعی، تلاش برای نشان دادن مردمی معمولی بدون تنزل مقام آن‌ها یا کاریکاتور کردنشان، استفاده از چهره‌های جدید و خوش‌آتیه، روایتی در دل طبیعت و فضای باز و پر از رنگ و المان‌های ایرانی،‌ استفاده از خرده پیرنگ‌ها و روابط صمیمانه بینشان، لهجه‌ شیرین و شخصیت‌های جذاب و حضور تعیین کننده‌ سعیدآقاخانی چندی از مواردی هستند که پرده‌ای روی ضعف‌ها و گنگ بودن  داستان سریال نون خ ۳ می‌اندازند.

مطالعه کنید  حسن ذوالفقاری، استاد زبان و ادبیات فارسی درگذشت

سریال نون خ مجموعه‌ی قابل قبولی است که به خاطر ویژگی‌های بصری و محتوای همدلانه‌اش،‌ اگر چشم‌هایمان را روی ایرادات ریز و درشتش ببندیم، می‌توان زمانی را صرف تماشای شوخی‌های شیرینش کرد حتی اگر تکرار مجدد سریال را به تماشا نشسته باشیم.

انتهای پیام/


/ پایان خبر

لینک کوتاه خبر:

اولین نظر را شما بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =