بررسی جایگاه و چیستی ارکستر ملی ایران در تالار رودکی

نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی با موضوع برداشت‌ها از چیستی و جایگاه این ارکستر به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی برگزار می‌شود.

کد خبر : 25083
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 خرداد 1401 - 7:03

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

به گزارش فارس به نقل از روابط‌ عمومی بنیاد رودکی، نخستین همایش سایه روشن ارکستر ملی با موضوع برداشت‌ها از چیستی و جایگاه این ارکستر و با محورهای تبارشناسی اصطلاح «ملی»، ورود این اصطلاح به ادبیات موسیقی ایران و دلالت‌های آن که شامل مواردی چون موسیقی ملی، سازهای ملی، ارکستر ملی، زمینه‌های شکل‌گیری ارکستر ملی، ساختار ارکستر کلی، بافت، سازبندی و رپرتوار، جایگاه موسیقی باکلام در رپرتوار ارکستر ملی، ارکستر ملی، گذشته، حال و آینده عملکرد ارکستر ملی، کارکردها، وظایف و نیز پیشنهاد طرح‌هایی برای آینده آن می‌شود، سوم و چهارم خرداد ماه از ساعت ۱۴ در تالار رودکی برگزار می‌شود.

این همایش در ۳ پنل به شرح زیر در تالار رودکی برگزار می‌شود:

پنل اول، سه‌شنبه سوم خرداد ماه ساعت ۱۴ با سخنرانی هومان اسعدی، فرشاد توکلی، آروین صداقت‌کیش و محمدرضا فیاض برگزار می‌شود و در این پنل درباره تبارشناسی اصطلاح «ملی»، ورود این اصطلاح به ادبیات موسیقی ایران و دلالت‌های آن گفتگو می‌شود.

پنل دوم، نیز روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه ساعت ۱۴ با موضوع گفتگو درباره‌ سازبندی و کارگان رپرتوار ارکستر ملی با سخنرانی محمدرضا تفضلی، کیاوش صاحب‌نسق، حسین علیزاده و کورش متین تشکیل خواهدشد.

پنل سوم، روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه ساعت ۱۷ برگزار می‌شود؛ پنل سوم همایش، به موضوع ارکستر ملی، گذشته، حال و آینده اختصاص دارد و سخنران‌های آن مانی جعفرزاده، فردین خلعتبری، علی‌اکبر قربانی و کارن کیهانی هستند.

انتهای پیام/


/ پایان خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.