روحانی کدام ویژگی مهم هاشمی را ندارد؟

روحانی برخلاف هاشمی رفسنجانی در هیچ مقطعی نتوانسته است حتی به نفع خودش اجماعی شکل دهد.

روحانی کدام ویژگی مهم هاشمی را ندارد؟
حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی

مثلث نوشت: بر کسی پوشیده نیست که حسن روحانی یکی از نزدیک‌ترین افراد به اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است و اتفاقا نوع تفکر او نیز در عرصه سیاسی شبیه به هاشمی است. یعنی او را می‌شود نیرویی تکنوکرات فرض کرد که نگاه اقتصادی‌اش لیبرال و مبتنی بر بازار آزاد است و در قبال غربی‌ها هم بسیار خوش‌بین است. با این اوصاف طبیعی بود که هاشمی هم روحانی را دوست داشته باشد و تا زمانی که در قید حیات بود، حامی سرسخت روحانی قلمداد می‌شد. هاشمی برای روحانی همه کار انجام داد؛ او بود که باعث شد همه اصلاح‌طلبان از عارف عبور کنند و از روحانی حمایت کنند که اگر اصرارهای هاشمی به چنین اجماع‌سازی‌ای برای روحانی نبود، حتما او هیچ وقت نمی‌توانست بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه بزند.

نکته دقیقا در همین‌جاست؛ قدرت اجماع‌سازی. اخیرا محسن هاشمی رفسنجانی گفته است که «آقای روحانی اگر می‌خواهد نقشی مانند آقای هاشمی ایفا کند، باید بتواند بقیه را با خودش همراه کند. افرادی که از آقای روحانی می‌خواهند نقش آقای هاشمی را ایفا کند، باید بدانند نقش آقای هاشمی همراه با دیگران است که نقش هاشمی می‌شود».

هاشمی دارد به یک اختلاف بنیادین میان پدرش و روحانی اشاره می‌کند. واقعیت این است که حسن روحانی در همه این سال‌ها هیچ اجماعی به نفع خودش و افکارش ایجاد نکرده است و بلکه اجماعی که هاشمی برایش شکل داده بود را هم از بین برد. روحانی شاید برای شبیه‌شدن به هاشمی در انتخابات خبرگان ثبت نام کرد اما بعد از آنکه ردصلاحیت شد به هیچ وجه نتوانست در موقعیتی قرار بگیرد که هاشمی خودش را در آن قرار داد. هاشمی وقتی در سال92 ردصلاحیت شد بدون معطلی به سراغ اصلاح‌طلبان رفت تا فردی نزدیک به خودش را روانه انتخابات کند که همین هم شد اما اکنون روحانی انگار از همه طلبکار است و اصلا هیچ تحرکی برای تجمیع نیروهای نزدیک به خودش و البته شکل‌دهی یک ائتلاف فراگیر میان اعتدالی‌ها با اصلاح‌طلبان انجام نمی‌دهد. البته شاید اگر بخواهد هم نتواند چنین کند زیرا از نظر شخصیتی مانند هاشمی اجماع‌ساز نیست.

با این اوصاف بار دیگر می‌شود که از هر وجه به قضیه نگاه می‌کنیم می‌بینیم که روحانی، هاشمی نمی‌شود./ پایان پیام