۴ مدل موتورسیکلت برای ۴ نوع سلیقه

کویر RKV۲۰۰، موتور سیکلتی است که از فروش نسبتا خوبی برخوردار می باشد. از آنجایی که انگار قرار است تولید موتورسیکلت های طرح CG هوندا با نام ها و کیفیت های مختلف در ایران تا ابد ادامه پیدا کند، حتی انجین ۲۰۰ سی سی هم به لیست پیشرانه های گوناگون این موتور سیلکت ها اضافه شده است!

کد خبر : 51607
تاریخ انتشار : چهارشنبه 23 شهریور 1401 - 8:32
۴ مدل موتورسیکلت برای ۴ نوع سلیقه

ملت بیدار آنلاین،

دوهفته نامه گزارش بازار خودرو:
 
کویر RKV200، موتور سیکلت شهری
میراث هوندا
کویر RKV200، موتور سیکلتی است که از فروش نسبتا خوبی برخوردار می باشد. از آنجایی که انگار قرار است تولید موتورسیکلت های طرح CG هوندا با نام ها و کیفیت های مختلف در ایران تا ابد ادامه پیدا کند، حتی انجین ۲۰۰ سی سی هم به لیست پیشرانه های گوناگون این موتور سیلکت ها اضافه شده است! هرچند طرح سی جی ها با پیشرانه ۲۰۰ سی سی ارزان تر از مدل های جدید با حجم ۲۰۰ سی سی هستند اما دیگر از نظر ظاهری دمده شده اند. پس اگر قرار باشد یک ۲۰۰ سی سی به روزتر انتخاب کنید RKV200 یکی از گزینه های لیست انتخابی است.
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه
این محصول کویر موتور از نظر ظاهری چهره قابل قبولی دارد. هر چند در پس محصولات برند پالس قرار می گیرد و از نظر قیمت هم همین طور. البته نقاط قوت ظاهر آن در رینگ های زیبایش خلاصه نمی شود زیرا اگزوز و کاور آن نیز به زیبایی طراحی شده اند. در این سبک از موتورسیکلت ها بخش های فنی مثل پیشرانه کاملا نمایان هستند. از این رو پیشرانه هواخنک این موتور سیلکت نیز با همان شکل سنتی دیده می شود و مثل هم قطاران اش هیچ خلاقیتی در نمای ظاهری ندارد. زین عرض مناسبی دارد و برای ترک نشین هم دستگیره هایی تعبیه شده تا خودش را روی زین حفظ کند.

پیشرانه این موتورسیکلت می تواند در دور حدود ۷هزار بر دقیقه ۱۴ اسب بخار نیرو تولید کند و گشتاورش هم در دور ۵ هزار و ۵۳۵ به حدود ۱۵.۶ نیوتن متر می رسد. یکی از محاسن آن کلاچ نرم اش است که باعث می شود تعویض ۵ دنده گیرباکس با سهولت انجام گیرد.

پیشرانه RKV۲۰۰ دارای نسبت تراکم ۸.۳ به یک است. هرچند سازنده سفارش کرده در باک آن بنزین سوپر بریزید اما با توجه به نسبت تراکم نه چندان بالا به نظر نمی رسد در صورت استفاده از بنزین معمولی هم مشکلی ایجاد شود. کویر این موتورسیکلت را با رنگ های سفید، مشکی، قرمز، نارنجی و آبی به بازار عرضه می کند.

مصرف سوخت ترکیبی آن حدود ۲.۱۶ لیتر در سیکل ترکیبی است و با توجه به این که باک اش حجمی معادل ۱۱ لیتر دارد، باید گفت با فاصله زمانی زیادی از سوخت گیری قبلی نیاز به سوخت گیری دوباره دارید. ترمزها در جلو و عقب دیسکی هستند و قدرت مناسبی هم دارند.

رقبای داخلی و خارجی


• Niro Moharekeh Nami۲۰۰
• Kavir CDI 200
• Kasir Rahro ۲۰۰

نکات مثبت


• پیشرانه با کیفیت
• صدای زیبای پیشرانه
• ترمزهای کارآمد
• زین عریض
• تنوع رنگ مناسب
• قطعات یدکی در دسترس

نکات منفی


• قطعات اصلی گران
• وزن بالا
• نسبت تراکم پیشرانه نه چندان بالا
 
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه
امکانات و تجهیزات

ترمزهای دیسکی جلو و عقب، تنوع رنگ سفید، مشکی، قرمز و آبی، دستگیره روی زین برای ترک نشین

مشخصا فنی


کلاس: شهری
گیرباکس: ۵ سرعته
تعداد سیلندر: –
حجم موتور: ۲۰۰ سی سی
قدرت: ۱۴ اسب بخار در دور ۷ هزار
گشتاور: ۱۵.۶ نیوتن متر در دور ۵۵۳۵
مصرف ترکیبی: ۲.۱۶ لیتر
حجم مخزن سوخت: ۱۱ لیتر
شتاب: –

قیمت: ۲ یا ۳ میلیون تومان

پیشنهاد نهایی


این موتور سیکلت دارای گارانتی ۲ ماهه است. از جمله نکات مثبت آن باید به کیفیت مناسب پیشرانه، صدای زیبا و در دسترس بودن قطعات یدکی اشاره کرد. البته قطعات فنی آن در صورت اصل بودن قیمتی بیش تر از بعضی رقبا دارند. ضمنا با وزنی نزدیک به ۱۲۱ کیلوگرم از جمله سنگین وزن ترین های این کلاس است.

پیشتاز ۱۲۵ سی سی PMT، موتور سیکلت اسکوتر


ساده و باکیفیت

کلاس موتورسیکلت های اسکوتر در ایران مثل بسیاری از بازارهای جهانی در سال های اخیر دچار تغییرات شده است. در این بخش از بازار می توانید انواع موتورسیکلت های ساخت برندهای جهانی مثل کاوازاکی و هوندا تا نمونه های هندی و چینی را ببینید. اما عمده تغییر بازار اسکوترها در سال های اخیر اضافه شدن انبوهی از موتورسیکلت های برقی به لیست خرید مشتریان است.
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه

البته متاسفانه هنوز در بازار ایران موتورسیکلت های برقی به طور کامل جا نیفتاده اند و از این رو بیش تر اسکوترهای بازار ایران از انواع ۱۲۵ سی سی تک سیلندر بنزینی هستند.

پیشتاز PMT۱۲۵ یکی از ساخته های پیشتاز موتور است که می تواند در لیست انتخاب شما جای بگیرد. این موتورسیکلت از نظر ظاهری نسبتا ساده است و هم چون رادیسون کویرموتور پرزرق و برق نیست. پیشتاز اسکوترش را در رنگ های آبی، مشکی، نقره ای و قرمز عرضه می کند.

در حالی که شما می توانید بعضی از محصولات رقی را در رنگ های بیش تری مثل سبز و زرد هم خریداری کنید. چراغ های PMT125 چه در جلو و چه در عقب وسعت نور مناسبی دارد. ترمزها در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای هستند. تقریبا تنها اسکوتر ۱۲۵ سی سی که در هر ۲ محور عقب و جلو دارای ترمزهای دیسکی است، کاب اسپرت نام دارد که توسط انرژی موتور تغذیه می شوند. اما با این حال ترمزها علمکرد مناسبی دارند.

البته همان طور که می دانید اسکوترها درواقع موتورسیکلت های درون شهری هستند و به ندرت با حداکثر سرعت رانده می شوند. از این رو داشتن ترمزهای بسیار قوی آن قدرها برای یک اسکوتر مهم نیست. البته استانداردهای ایمنی نباید هیچ گاه از یاد سازنده برود.

PMT125 دارای کیلومترشماری آنالوگ است که تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت مدرج شده اما به نظر نمی رسد این موتورسیکلت بتواند به این سرعت دست پیدا کند. در کنار کیلومترشمار نیز نمایشگر دنده قرار دارد. از جمله جذابیت های این موتورسیکلت رینگ های اسپرت ۵ پره مشکی رنگ است که البته باید در مسیرهای پردست انداز مراقب آنها باشید.

اگزوز روکشی باکیفیت از کروم دارد که مقاومت اش در برابر حرارت مناسب است و به سرعت رنگ نمی بازد. هرچند این اگزوز دارای کاور محافظ در کنار است اما، در بخش بالایی روکشی ندارد و احتمال برخورد کف کفش با اگزوز وجود دارد. پیشرانه هواخنک این محصول پیشتاز می تواند طبق گفته سازنده ۱۰ اسب بخار نیرو تولید کند. این پیشرانه ۹.۵ نیوتن متر گشتاور هم دارد که نسبت به رقیبانی مثل کاپ اسپرت تقریبا بیش از یک نیوتن متر کم تر است.

این موتورسیکلت در سیکل ترکیبی حدود ۲.۶ لیتر سوخت مصرف می کند. وزن اش به ۹۸ کیلوگرم می رسد و پیشرانه هواخنک اش با استارت الکتریکی روشن می شود. از جمله معایب آن باید به ایجاد لرزش در بخش هایی مثل جاپایی ها در فواصل کوتاه اشاره کرد. ضمن این که در دنده های میانی کشش موتورسیکلت افت می کند.

از جمله نکات مثبت آن باید به سواری و هندلینگ مناسب و کیفیت خوب پیشرانه اشاره کرد.

مطالعه کنید  آب کردن شکم؛ ۱۵ ترفند ساده اما کاربردی

رقبای داخلی و خارجی


• Taktaz 125
• Behtaz ۱۲۵
• Azma 125

نکات مثبت


• سواری و هندلینگ مناسب
• کیفیت مونتاژ خوب و تنوع رنگ مناسب

نکات منفی


• ایجاد لرزش در جاپایی ها در فواصل کوتاه
• نبود روکش برای بخش بالایی اگزوز و احتمال برخورد کف کفش با این قسمت
• افت کشش موتور در دنده های میانی
 
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه
امکانات و تجهیزات

رنگ های منتوع آبی، مشکی، نقره ای و قرمز، زین راحت، کاور محافظ اگزوز، روکش کروم اگزوز مقاوم در برابر حرارت، نشان گر دنده، ترمزهای دیسکی.

مشخصات فنی


کلاس: اسکوتر شهری
گیرباکس: –
تعداد سیلندر: تک سیلندر
حجم موتور: ۱۲۵ سی سی
قدرت: ۱۰ اسب بخار
گشتاور: ۹.۵ نیوتن
مصرف ترکیبی: ۲.۶ لیتر
حجم مخزن سوخت: – لیتر
شتاب: –

قیمت: –

پیشنهاد نهایی


اگر فکر می کنید با این اسکوتر می توانید آدرنالین با سرعت را تجربه کنید، باید خدمت تان بگوییم که سخت در اشتباهید. این دوچرخه موتوردار فقط به درد جا به جایی های شهری می خورد و بس. لذت و هیجان اصلا در کارش نیست.

کویر T2، موتورسیکلت تریل

هارمونی زیبا

یک تریل خوش قد و قامت که نام اش ۲۴۸ T2 cc است. در همان نگاه اول با دیدن این موتورسیکلت به خود خواهیدگفت که چقدر زیباست. بخش زیادی از این زیبایی را باید به پای ترکیب بندی رنگ قطعات بدنه نوشت. به طور مثال رنگ قرمز و مشکی برای فلاپ های این موتورسیکلت یک هارمونی زیبا برایش ایجاد می کند.

ظاهر T۲ و نوع عاج لاستیک هایش کاملا بیان گر توانایی های این موتورسیکلت است. ضمن این که رینگ های پره ای طلایی در هماهنگی کامل با رنگ دوشاخه جلو هستند. در این موتورسیکلت تجهیزاتی به کاررفته که کاملا کاربردی هستند. از جمله آنها باید به شل گیرهای مقاوم، کیفیت مناسب زین، حفاظ اگزوز، نمایش گرهای دیجیتال، چراغ خطر LED، جای دست برای سرنشین، استارت الکتریکی، محافظ انجین و شاسی، ترمزهای دیسکی و کیفیت رنگ مناسب فلاپ ها اشاره کرد.
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه

این موتورسیکلت دارای پیشرانه ای با کیفیت آلایندگی یورو۳ است. T2 یک پیشرانه چهارزمانه تک سیلندر دارد که می تواند در کمی بیش از ۷ هزار دور بر دقیقه ۱۴.۵ اسب بخار نیرو تولید کند. گشتاور این پیشرانه نیز در حدود دور ۵ هزار و ۵۰۰ به ۱۶.۵ نیوتن متر می رسد. درواقع با این اعداد و ارقام باید گفت T2 در بخش پیشرانه از تکنولوژی خاصی مثل بسیاری از موتورهای رقیب اش بهره نیم برد. حداکثر سرعت این موتورسیکلت طبق اعلام سازنده اش ۱۲۵ کیلومتر است که برای موتورسیکلتی در کلاس تریل های کم حجم مناسب است.

البته هر چند این موتورسیکلت دارای حداکثر سرعت بالایی نیست اما در عوض شتاب ثانویه آن به مدد گیرباکس ۵ سرعته ضریب کوتاه اش به خصوص در دنده ۳ قابل قبول است. البته این نوع ضریب دنده که به اصطلاح Close Ratio نام دارد به دلیل این در موتورسیکلت های کراس استفاده می شود که در مسیرهای خارج از جاده یا آفرود کشش مناسب را داشته باشند.

پیشرانه این موتورسیکلت نسبت تراکمی به اندازه ۱۲.۱ به یک دارد. این یعنی باید همیشه در باک ۱۲ لیتری آن بنزین سوپر بریزید وگرنه پیشرانه دچار ناک زدن می شود. از جمله قابلیت های مناسب T2 ترمزهای دیسکی است که به این راحتی ها در مقابل ترمزهای مکرر شانه خالی نمی کند. این ساخته شرکت رادیسون در بازار کراس ها وزن به اندازه ۱۲۱ کیلوگرم دارد و از این رو در رده میان وزن های کلاس ۲۵۰ قرار می گیرد. کویرموتور در ایران این موتورسیکلت را با رنگ های قرمز، سفید، زرد، نارنجی و مشکی عرضه می کند. یکی از انتقاداتی که به این موتورسیکلت وارد است گارانتی بسیار کوتاهی است که برایش در نظر گرفته اند. به شکلی که این گارانتی تنها در یک ماه با ۱۰۰۰ کیلومتر خلاصه می شود.

مطالعه کنید  بیاییم این کارها و رفتارها را «نرمالایز» کنیم

رقبای داخلی و خارجی


• Taktaz VR۲۳۰
• Pishro Trail 250
• Pishro ۲۴۹

نکات مثبت


• صدای کم پیشرانه
• تنوع رنگ
• شتاب ثانویه قابل قبول به علت ضرایب نزدیک گیرباکس
• ترمزهای دیسکی پرقدرت

نکات منفی


• گارانتی کوتاه یک ماهه
• باتری ضعیف ساخت چین
 
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه
امکانات و تجهیزات

تنوع رنگ قرمز، سفید، مشکی، زرد و نارنجی، شل گیرهای مقاوم، کیفیت مناسب زین، حفاظ اگزوز، نمایش گرهای دیجیتال، چراغ خطر LED، جای دست برای سرنشین، استارت الکتریکی، محافظ انجین و شاسی، ترمزهای دیسکی و کیفیت رنگ مناسب فلاپ ها، رینگ های پره ای طلایی

مشخصات فنی


کلاس: موتور تریل
گیرباکس: ۵ سرعته
تعداد سیلندر: تک سیلندر، چهارزمانه
حجم موتور: ۲۴۸ سی سی
قدرت: ۱۴.۵ اسب بخار در دور ۷ هزار
گشتاور: ۱۶.۵ نیوتن متر در دور ۵۵۰۰
مصرف ترکیبی: – لیتر
حجم مخزن سوخت: ۱۲ لیتر
شتاب: –

قیمت: –

پیشنهاد نهایی


از نکات منفی این موتور باید به باتری ساخت چین اشاره کرد که کیفیت چندانی ندارد و اگر بیش از یک سال دوام بیاورد یعنی شانس به شما رو کرده است. یکی از محاسن این موتورسیکلت صدای کم پیشرانه آن است که باعث آزرده شدن کسی نمی شود. رینگ های آن از رقیبان اش در مقابل ضربات مقاوم تر هستند.

KTM 1190RC8، موتورسیکلت پرحجم

پرقدرت و کم طرفدار

در این مطلب به سراغ یکی از محصولات نه چندان شناخته شده موتورسیکلت های پرحجم کاوازاکی در ایران یعنی KTM رفتیم. البته این برند اتریشی در بازار کراس ها و تریل ها یکی از بهترین ها در جهان است و نیازی به معرفی ندارد.

اما KTM به دلیل این که کم تر از موتورسیکلت سازان ژاپنی و ایتالیایی به ایران راه پیدا کرده است هنوز گویا در بازار غریبه به حساب می آبد.
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه

البته این غریبی در بخش موتورهای ریس استریت و سوپربایک ها بیش تر به چشم می خورد. البته کی تی ام در بخش موتورسیکلت های پرقدرت اسپرت محصولات گسترده ای ندارد ولی در عوض اگر قرار باشد در مورد موتورسیلکت های تریل صحبت کنید آن وقت با انبوهی از مدل های این نارنجی پوش (رنگ اصلی محصولات کی تی ام) رو به رو می شوید.

مدل RC۸ R ۱۱۹۰ قوی ترین محصول کی تی ام در ایران است. این موتورسیکلت که از شاسی اختصاصی بهره می برد برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ ساخته شد. در همان ابتدای تولید هم چهره کاملا متفاوت آن نسبت به رقیبان اش در این کلاس منتقدین و موافقین زیادی داشت و حتی در حال حاضر هم جزو موتورسیکلت هایی به حساب می آید که افراد کمی به سراغ اش می روند.

۱۱۹۰ دارای یک پیشرانه ۲ سیلندر است که با حجم ۱۱۹۰ سی سی می تواند ۱۷۳ اسب بخار نیرو در دور ۱۰ هزار و ۲۵۰ تولید کند. قدرتی که با توجه به وزن ۱۸۴ کیلویی این موتورسیکلت می تواند نسبت قدرت به وزن مناسبی را برایش ایجاد کند.

در سال ۲۰۱۲ این موتور سیکلت دوباره به روزرسانی شده و نسبت تراکم اش هم به ۱۳.۵ به یک رسیده است. اگر قصد خریدش را داشته باشید می توانید ۲ ترکیب رنگ سفید- نارنجی و مشکی- نارنجی را سفارش بدهید.

ترمزهای بسیار قوی دیسکی در جلو و عقب و نمایش گر تمام دیجیتال، شاخص میانگین مصرف سوخت، نمایش گر دنده، نمایش گر وضعیت سیالات، نمایش گر دمای مایع خنک کننده، نمایش گر مصرف سوخت، صفحه پیغام نقص فنی، چراغک سیستم ضدسرقت از جمله مواردی هستند که می توانید در این موتورسیکلت پیدا کنید.

هم چنین محدوده هشدار سرعت قابل تنظیم، نمایش گر میانگین سرعت، نمایش گر مسافت سنج کل (ODO Meter)، ۲ شاخص مسافت سنج مقطعی (Trip Meter)، نمایش گر مدت زمان سواری، نمایش گر زمان باقی مانده برای اجرای سرویس دوره ای از دیگر تجهیزات این موتورسیکلت هستند.

از جمله نکات مثبت آن باید به کیفیت خوب قطعاتی مثل کمک فنرها اشاره کرد که ساخت WP Suspension اتریش هستند.

مطالعه کنید  شیمایِ سریال یاغی؛ فاجعه یا شاهکار؟

رقبای داخلی و خارجی


• Suzuki GSX ۱۰۰۰R
• Kawazaki Ninja ZX10 R
• Honda CBR

نکات مثبت


• کیفیت خوب قطعاتی مثل کمک فنرها که ساخت WP Suspension اتریش هستند.
• تجهیزات فراوان، کیفیت ساخت و مونتاژ بالا
• نسبت تراکم بالای پیشرانه

نکات منفی


• مدت کوتاه گارانتی نسبت به قیمت
• بهای بالای قطعات
• چهره خاص که چندان همه پسند نیست
• تنوع رنگ کم
 
4 مدل موتورسیکلت برای 4 نوع سلیقه
امکانات و تجهیزات

ترمزهای بسیار قوی دیسکی در جلو و عقب و نمایش گر تمام دیجیتال، شاخص میانگین مصرف سوخت، نمایش گر دنده، نمایش گر وضعیت سیالات، نمایش گر دمای مایع خنک کننده، نمایش گر مصرف سوخت، صفحه پیغام نقص فنی، چراغک سیستم ضدسرقت، محدوده هشدار سرعت قابل تنظیم، نمایش گر میانگین سرعت، نمایش گر مسافت سنج کل (ODO Meter)، ۲ شاخص مسافت سنج مقطعی (Trip Meter)، نمایش گر مدت زمان سواری، نمایش گر زمان باقی مانده برای اجرای سرویس دوره ای.

مشخصات فنی


کلاس: موتورسیکلت پرحجم
گیرباکس: –
تعداد سیلندر: ۲ سیلندر
حجم موتور: ۱۱۹۰ سی سی
قدرت: ۱۷۳ اسب بخار در دور ۱۰ هزار و ۲۵۰
گشتاور: –
مصرف ترکیبی: ۳.۶ تا ۴.۵ گالن
حجم مخزن سوخت: ۱۶.۵ لیتر
شتاب: –

قیمت: –

پیشنهاد نهایی


باک این موتورسیکلت ۱۶.۵ لیتر حجم دارد و در سیکل ترکیبی با توجه به کیفیت سوخت مصرفی بین ۳.۶ تا ۴.۵ گالن سوخت مصرف می کند. کویرموتور برای این موتورسیکلت گارانتی ۲۴ ماهه در نظر گرفته است که با توجه به عدم شناخت کافی از این برند در بازار به نظر می رسد زمان کمی است. قیمت قطعات این موتور نسبت به رقیبان ارزان نیست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x