تاریخ انتشار: پنجشنبه 27 آبان 1400 ساعت 18:36
کد خبر: 1811
T T

برچسب‌ها

امام جمعه موقت تهران گفت: تمام تحولات نیم‌قرن اخیر در جهان اسلام ناشی از بازگشت به مبانی قرآن است و به این تحول برمی‌گردد و هر میزان که ما متحول شده‌ایم جهان اسلام نیز متحول شده است.

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس، همایش قرآن و عترت و بسیج همزمان با نخستین روز از هفته بسیج با حضور فعالان و پیشکسوتان و اساتید بسیجی قرآنی عصر امروز پنجشنبه ۲۷ آبان‌ماه در تالار وزارت کشور برگزار شد.

گسترش فعالیت‌های قرآنی بسیج در تهران/ رونمایی از آثار جدید گروه محمدرسول‌الله

رحیم قربانی رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه محمد رسول‌الله(ص) در ابتدای این مراسم اظهارداشت: این سازمان از سال ٩٢ شروع به فعالیت کرده و به فضل خدا در ٢٣ ناحیه تهران و در پایگاه‌های بسیج سراسر کشور و همچنین  با راه‌اندازی ۴٠ مرکز تخصصی حفظ، ٣٠٠ مهد کودک قرآنی و ٨٠٠ مکتب خانه قرآنی فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه با حضور سردار حسن‌زاده رئیس جدید سپاه  محمد رسول الله(ص) که خود از حافظان قرآن است، فعالیت‌های ما جهش و گسترش خواهد داشت، تصریح کرد: اولین روز هفته بسیج به نام قرآن و ولایت مزین شده است که همایش «قرآن و عترت و بسیج» در این راستا برگزار می‌شود. این همایش با هدف تجدید عهد و پیمان مجدد میان فعالان، پیشکسوتان و اساتید بسیجی قرآنی برگزار می‌شود.

قربانی ادامه داد: ٩ سال از فعالیت سازمان می‌گذرد و هرسال جشنواره قرآنی به نام «الحافظون» در مقاطع سنی و رشته‌های مختلف حفظ قرآن برگزار شده است که امروز از برگزیدگان این جشنواره تقدیر خواهد شد.

رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج سپاه محمد رسول‌الله(ص) افزود: گروه همخوانی حضرت محمد رسول الله(ص) نیز بیش از ۵ سال است که تشکیل شده و تاکنون بیش از ١٢٠ اثر تصویری ضبط کرده است. این گروه با کمک سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در سوریه حضور یافت و ١۵ اثر ضبط کرد که امروز رونمایی می‌شود.

وی تصریح کرد: با تاکید سردار سلامی فرمانده کل سپاه و سردار حسن‌زاده گروه نوجوانان این مجموعه نیز تشکیل شده است که تاکنون ۵ اثر ضبط کرده است و در این مراسم چند اثر آن‌ها نیز رونمایی خواهد شد.

قربانی گفت: وظیفه ما این است که برای قرآن تلاش کنیم زیرا مشکلات کشور با انس با قرآن قابل حل است و مسئولین هم اکر در مسائل سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی به قرآن تأسی کنند، مشکلات مرتفع خواهد شد.

اقتدار امروز محور مقاومت به دلیل بازگشت به قرآن است

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در این مراسم اظهار داشت:‌ تکلیف جدی برای تمام پیروان پیامبر(ص) و دلباختگان قرآن و عترت این است که به منطق قرآن و ارزش‌های وحی آراسته شوند. این تکلیف برای برادران و خواهرانی که افتخار  انس با قرآن را دارند و با آیات نورانی قرآن و کلمات وحی مأنوس هستند، وظیفه و مسئولیتی ویژه است. 

وی ادامه داد: مردم از جوانان، مردان و زنان مأنوس با قرآن انتظار دارند که ارزش‌های قرآنی را در مبانی اخلاقی‌شان مشاهده کنند و در منطق و سخنان آن‌ها شاهد این ارزش‌ها باشند.

امام جمعه موقت تهران گفت: از همسر پیامبر (س) در خصوص اخلاق ایشان سؤال می‌شود و او پاسخ می‌دهد: خلق و اخلاق پیامبر(ص) تماماً‌ فضائل قرآنی است. قرآن در تمامی زندگی این شخصیت اول جهان بشریت تجلی داشت. ما نیز باید تلاش کنیم، اخلاق و عمل‌مان به ارزش‌های قرآنی نزدیک‌تر شود.

ابوترابی‌فرد اضافه کرد: تمام تحولات نیم‌قرن اخیر در جهان اسلام ناشی از بازگشت به مبانی قرآن است و به این تحول برمی‌گردد و هر میزان که ما متحول شده‌ایم جهان اسلام نیز متحول شده است. وضعیت مردم و جوانان سوریه با ۴۰ سال قبل فرق کرده است و متحول شده‌اند. آنان که در جنگ ۶ روزه بلندی‌های جولان را از دست دادند، امروز با قدرت برابر قدرت‌های جهان می‌ایستند و این تحول است. فلسطینی‌ها در غزه قدرت و اقتدار خلق کرده‌اند و این تحول عظیم در عراق، یمن و دیگر کشورهای اسلام نیز مشهود است و تنها دلیل آن بازگشت به مبانی قرآن است.

وی با اشاره به  اینکه هر میزان بازگشت به قرآن را تقویت کنیم، شاهد ارتقای بیشتری خواهیم بود، تصریح کرد: برای رسیدن به سعادت باید در صراط مستقیم استوار باشیم و ثابت‌ قدم حرکت کنیم. این استقامت در راه، عزت خلق می‌کند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: خانواده‌های شهدا، جانبازان، ایثارگران، عموم مردم و نیروهای مسلح تردید نکنند که اگر ایستادگی و استقامت آنها با الهام از قرآن نبود، امروز لبنان که در گذشته به عنوان عروس خاورمیانه شناخته می‌شد، محور مقاومت لقب نمی‌گرفت و غزه مبدل به گلوله قدرتمند آتش نمی‌شد.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: این حرکت عظیم در محور مقاومت دستاورد ایستادگی ملت ایران است که در پرتو اسلام و فرماندهی مقام معظم رهبری حاصل شده است. رهبر انقلاب اسلامی شخصیتی است که در سایه قرآن و عترت تربیت شده است و سخن و قدم‌هایش برآمده از قرآن است و به دنبال اهداف انبیاء است.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت راهی جز این وجود ندارد که وظایف خود را بشناسیم و در کنار آن ثابت‌قدم و استوار در تمام حوزه‌ها قدم برداریم و این درس قرآن است.

محور اصلی تربیت جوان مومن و انقلابی، قرآن و عترت است

همچنین در بخش دیگری از این مراسم سردار حسن حسن‌زاده فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله تهران با اشاره به اینکه امروز سالگرد تأسیس سازمان قرآن و عترت این سپاه است، اظهار داشت: در گام دوم انقلاب اسلامی تمام موضوعات و بار اصلی بر روی دوش جوانان است و مقام معظم رهبری حدود ۴۲ مرتبه مستقیم و غیر مستقیم جوانان را در این بیانیه مورد خطاب قرار داده است. ایشان در جای دیگری فرمودند ما چهار عظمت در انقلاب اسلامی داریم که یکی از آنها نیروهای جوان و متعهد است.

وی افزود: برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی و اهداف و چشم‌اندازهای آن، نیازمند جوانان مؤمن، متعهد، مسئولیت‌پذیر، انقلابی، پای کار و جهادی هستیم که یکی از مهم‌ترین اثرات آن توجه به این است که باید جوانانی با این ویژگی‌ها تربیت کنیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه در سپاه تهران و به خصوص بسیج به دنبال تربیت این نسل از جوانان هستیم، گفت: مقام معظم رهبری روزی به فرمانده بسیج فرمودند به سمت تربیت ۸ میلیون جوان مؤمن، انقلابی و … بروید که در این صورت آینده کشور تضمین خواهد شد. محور اصلی این تعلیم و تربیت قرآن و عترت است برای همین سازمان قرآن و عترت بسیج، بیش از پیش باید تلاش کند و برنامه‌های خود را با محوریت جوانان در پایگاه‌ها، مدارس و مساجد اجرایی کند.

فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: از تمام فعالان قرآنی در این نهضت تعلیم و تربیت مبتنی بر قرآن و عترت تقاضای مشارکت و همراهی داریم تا این حرکت گسترده به ویژه در تهران و در سطح سازمان بسیج، آموزش و پرورش و مساجد به اقدامات خوبی منتج شود.

جهان اسلام از وقتی به ارزش‌های قرآنی برگشت، در جنگ با دشمنان پیروز شد

سین اکبری، معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی نیز سخنران دیگر این همایش بود که طی سخنان کوتاهی اظهار داشت: جهان اسلام از زمانی که به ارزش‌های قرآنی و مبانی اهل بیت (ع) توجه دوباره داشت توانست در برابر محاصره‌های دشمن و حملات آنها پیروز شود که این نیز به برکت پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد. 

در بخش پایانی این مراسم از برگزیدگان مسابقات قرآنی «الحافظون» در رشته‌ها و سنین مختلف تجلیل شد. همچنین رونمایی از چندین اثر گروه همخوانی حضرت محمد رسول‌الله(ص) در کشور سوریه و دو اثر گروه نوجوانان این مجموعه از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

انتهای پیام/


/ پایان خبر

برچسب‌ها

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x