تاریخ انتشار: یکشنبه 23 آبان 1400 ساعت 19:04
کد خبر: 1269
T T

برچسب‌ها

مشاور فیلمنامه ومسئول تحقیق وپژوهش فیلم سینمایی «منصور» گفت: سازمان اوج ایثارگرانه و مخلصانه از فیلم منصور که مربوط به یکی از قهرمانان ارتشی کشور است حمایت کرد و از صفر تا صد پای کار ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

به گزارش خبرگزاری فارس، فیلم سینمایی «منصور» به کارگردانی سیاوش سرمدی و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی از تولیدات سازمان هنری رسانه ای اوج است که از ۱۹ آبان در سینماهای سراسر کشور به اکران درآمده است.

این فیلم برشی از زندگی شهید منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. فرماندهی که از سال ۱۳۶۵ تا زمان شهادت در دی ماه ۱۳۷۳ به این سمت مشغول بود و منشا خدمات فراوانی در نیروی هوایی شد.

به همین بهانه، در گفت‌وگو با پرویز کرمی مشاور و مسئول تحقیق و پژوهش فیلمنامه «منصور» که کار تحقیق و پژوهش این اثر را نیز به عهده داشته است، چگونگی ساخت فیلم سینمایی منصور و اهمیت آن مورد بررسی قرار گرفته است.

کرمی علاوه بر سال‌ها مدیریت دولتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی و رسانه‌ای، دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم است و به تازگی با حکم سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، به عنوان سرپرست حوزه ریاست این معاونت معرفی شده است.

کرمی درباره نحوه آشنایی خود با شهید ستاری و پروژه «منصور» گفت: آشنایی من با شهید منصور ستاری به همکاری من با فرزند ایشان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور در دولت پیشین برمی‌گردد. وقتی دکتر ستاری در سال ۱۳۹۲ به معاونت علمی آمدند من برای اولین‌بار با ایشان آشنا شدم. هر چند به دلیل سابقه حضور در جبهه، شهید ستاری را به عنوان فرمانده پدافند و نیروی هوایی که در یک سانحه هوایی به شهادت رسیده می‌شناختم و از زبان جمعی از فرماندهان نیروی هوایی نیز شنیده بودم که ایشان یکی از فرماندهان خوب و برجسته پدافند و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی اظهار داشت: برخی جلسات و اتفاقات منجر به این شد که شناخت بیشتر و عمیق تری از سرلشگر شهید منصور ستاری پیدا کردم. دی ماه سال ۱۳۹۲ به همراه دکتر ستاری برای نخستین بار در مراسم سالگرد شهید ستاری در دانشگاه نیروی هوایی که توسط نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور جمعی از فرماندهان هم‌ رده و سابق نیروی هوایی و هم‌ رزمان شهید برگزار شده بود شرکت کردم. در آن مراسم به‌ غیر از خاطرات و ذکر سجایای شهید، چند کلیپ هم از مستند شهید ستاری که آقای «محمدعلی فارسی» از روی زندگی ایشان ساخته بود پخش شد و من تازه با فردی آشنا شدم که جامعه از توانمندی‌ها ابتکارات و خدماتش بی‌اطلاع یا کم اطلاع بود و می توانست الگوی خوبی برای جوانان خوب کشور باشد.

مشاور فیلمنامه منصور ادامه داد: در راه بازگشت از مراسم، به آقای سورنا ستاری گفتم خودم و همکاران نشریه ام (ماهنامه فناوری نوآوری) داوطلبانه حاضریم بدون چشم‌ داشتی سایتی را برای شهید طراحی کنم و اطلاعات، مستندات شامل عکس‌ها و فیلم‌های پراکنده‌ای که از ایشان وجود دارد را در سایت جمع‌آوری و عرضه کنم. آقای دکتر پذیرفتند و این موجب شد تا من در ساعت‌های غیراداری و اوقات فراغتم بیشتر درباره‌ این شهید تحقیق و بررسی کنم. اطلاعات و مستنداتی از آقای دکتر درخواست کردم و آقای دکتر هم مجموعه‌ای از مدارک، شامل فیلم‌های وی اچ اس و دو فیلم بتاماکس موجود و دفترچه یادداشت ها وخاطرات و هر آنچه که می شد از آن در فضای عمومی درباره شهید ستاری را به من دادند. آرام‌ آرام دیدم مستنداتی که دارم ظرفیتی فراتر از یک سایت دارد و همین باعث شد تا در فکر کار ویژه‌ای درباره شهید بیفتم.

کرمی ادامه داد: من در طول تحقیقم دریافته بودم شهید ستاری انسانی شجاع خلّاق، مبتکر و ایران و اسلام‌دوست، نویسنده رسانه ای و عاشق اهل‌بیت وبسیار پرکار بوده است. از سویی هم ابتکاراتی در جنگ و طول دفاع مقدس و جهاد خودکفایی داشته و با همین ابتکارات در زمینه رادارها و پدافند هوایی در طول عملیات والفجر هشت ظرف یک هفته، هشتاد فروند هواپیماهای فوق پیشرفته آن زمان را ساقط کرده بود.

وی در ادامه عنوان داشت: در دومین و سومین سالگرد شهید هم بیشتر با دوستان و هم‌رزمان ایشان آشنا شدم. در این مراسم‌ها ویژه‌نامه‌هایی را برای معرفی این شهید آماده و منتشر کرده بودیم. اتفاقا با اسم «منصور» در همین ایام به دوست خوبم سیاوش سرمدی که سابقه همکاری در چند کار مستند را داشتیم پیشنهاد ساخت یک فیلم مستند درباره یکی از مقاطع زندگی شهید را دادم که به نحوه ساخت اولین سری جنگنده‌ها معروف به پروژه «اوج ۱۱۰» که به هواپیمای آموزشی پرستو ،جت آموزشی و جنگنده آذرخش می پرداخت، مربوط بود.

وی افزود: شهید ستاری در طول فرماندهی خود یک هواپیمای سبک آموزشی به نام «پرستو» و یک جت آموزشی را با هدف بکارگیری در آموزشی های در نیروی هوایی ساختند. هم‌زمان هم در کنار کار بر روی تعمیرات اساسی و اورهال هواپیمای جنگنده و پروژه‌ ۱۰۰ فروندی ساخت هواپیمای جنگنده آذرخش را در دستور قرار دادند که عنوان آن، پروژه اوج ۱۱۰ بود. موقعی که برای اولین‌ بار با آقای سرمدی درباره ساخت مستند صحبت کردیم قرار شد من به‌ عنوان محقق و مشاور در این کار حضور داشته باشم و نویسندگی و کارگردانی هم به‌عهده آقای سرمدی باشد.

کرمی بیان کرد: در جریان نوشتن و اجرای این مستند آقای سرمدی با دوستان مختلفی از کارگردانان و افراد مشورت می‌کردند. در پایان کار، دوستان ما در موسسه وزین و خلاق اوج به آقای سرمدی پیشنهاد ساخت یک فیلم سینمایی و نه یک مستند در این باره را دادند. سیاوش با من طرح موضوع کرد من هم از این پیشنهاد بسیار استقبال کردم و در نهایت با پیشنهاد سازمان اوج شکل نگارش فیلنامه و اجرای کار تغییر کرد و حالا با گذشت سه سال پس‌ از اتمام کار، عنوان فیلم از «اوج ۱۱۰» به «منصور» تغییر نام پیدا کرد و برپرده سینماها جای گرفت.

کرمی تصریح کرد: در جریان این پروژه با شهید ستاری آشنا می‌شویم که تبلور عشق به خدا و انقلاب، امام و رهبری و ایران بود. فیلم منصور، برشی از زندگی سراسر تلاش ابتکارات و مجاهدت ها و داستان قهرمانی است که مایوس سازها مشکلات و کمبودهای زمانه و حتی رویکرد برخی مسئولین وقت او را به عقب‌نشینی وانداشت که بگوید به من ارتباطی ندارد. نمی توانیم و نمی شود، بلکه با امید و توکل اعتقاد به «ما می‌توانیم» تلاش کرد. ما همانند شهید ستاری قهرمان‌های زیادی داریم. این ایام مصادف است با سالگرد شهادت حسن طهرانی‌مقدم پدر موشکی و اقتدار کشور که قهرمانی عارف و اعجوبه‌ای در پیشرفت موشکی و دفاعی بودند. ایشان هم مثل شهید ستاری در حوزه صنایع موشکی و دفاعی ما کاری کرده‌ است کارستان. وقتی خیلی‌ها می‌گفتند «نمی‌شود» او گفت می شود و می توانیم. ایشان توانست و این مردان مرد و قهرمانان ملی از شرایطی که ما سیم‌خاردار و حتی فشنگ معمولی نداشتیم ما را به‌ جایی رساندند که پیشرفته‌ترین موشک‌های بالستیک، قوی‌ترین موشک‌های دفاعی و پرتاب ماهواره‌ها و جنگنده ها و هر آنچه را که در تحریم ظالمانه به ما ندادند را داریم.

کرمی در ادامه نیز بیان داشت: قهرمان‌های ملی ما شهید ستاری، شهید حسن طهرانی‌مقدم، حاج‌قاسم سلیمانی تک‌تک شهدای ما همچون کاظمی‌ها، بروجردی‌ها دستواره و همت‌ها سعیدطوقانی ها هستند. دنیایی از قهرمانان واقعی و اسطوره‌ جلوی ما است اما متأسفانه کم‌کاری‌ها، و خواب‌آلودگی متولیان امر باعث شده که این اسطوره‌ها و نمادهای «ما می‌توانیم» در جامعه مغفول بمانند و جوانان ما به سمت اسطوره‌های دروغین غربی بروند. ما اسطوره‌های بزرگی داریم مثلاً شهید سعید طوقانی پهلوان کوچک ایران می تواند اسطوره خوبی برای نوجوانان و جوانان ما باشد. چرا راجع‌ به این‌ها تولید محتوا نمی‌کنیم؟ جا دارد از موسسه اوج تشکر کنم که همت کرد و صادقانه و مخلصانه پای کار آمد.

وی در ادامه افزود: این روزها سازمان اوج هدف انتقاداتی است مبنی بر این‌که به دلیل وابستگی به سپاه و بسیج تنها به ساخت فیلم درباره شخصیت‌های سپاهی می‌پردازد. ولی سازمان اوج ایثارگرانه و مخلصانه از فیلم منصور که مربوط به یکی از قهرمانان ارتشی کشور است حمایت کرد و از صفر تا صد پای کار ایستاد.چون من همراه گروه تولید بودم سختی‌های کار را مثل هماهنگی ورود به پادگان‌ها و ساختار ارتش آن هم با توجه به تحولات منطقه و حساسیت‌های کار می‌دیدم.

کرمی در مورد حاشیه حذف بخش‌های مربوط به هاشمی از این فیلم توضیح داد: حذف این سکانس به فیلم لطمه می‌زند. آقای هاشمی نقش مثبتی در جریان فیلم داشت. من نمی‌دانم چرا خانواده مرحوم هاشمی با آن مخالفت کردند. در این سکانس شهید ستاری به مجلس می‌روند و گفت و گویی بین ایشان و آقای هاشمی صورت می‌گیرد مبنی بر این‌که حاج‌آقا شما از ما حمایت کردید اما من باید بودجه داشته باشم که بتوانم تعهدات پرسنل و مهندسان و غیره را تامین کنم. آقای هاشمی از شهید ستاری حمایت و همراهی می‌کند. فکر می‌کنم اگر آقای هاشمی در قید حیات بود مخالفتی با نمایش این صحنه نداشت و نمی‌گذاشت نقشش از «منصور» حذف شود. روحیه آقای هاشمی طوری بود که با ابتکارات و نوآوری‌ها همراه بودند. من به‌عنوان علاقمند به آقای هاشمی وقتی این فیلم را دیدم برداشت منفی چه از نظر محتوا و چه از نظر شاکله کار نکردم.

وی در پایان با اشاره به نمایش این فیلم گفت: «امید» بالاترین موهبت برای انسان‌هاست. داشتن امید و توکل و تلاش باعث عبور انسان از سختی ها ناملایمات و مرارت‌های زندگی است. هر فرد، جامعه‌ و ملتی که امیدش را از دست بدهد نابود می‌شود. این فیلم به ما نشان می‌دهد که چگونه در اوج گرفتاری‌ها، امیدواری منجر به پیروزی می‌شود. اگر جوان‌ها می‌خواهند ببینند که اعتقاد و امید چگونه می‌تواند ثمربخش باشد باید این فیلم را ببینند.
یک انتقاد هم به خودم و دوستم سرمدی داریم که نتوانستیم نقش حامی اصلی ستاری و خواستن و توانستن را آنگونه که باید به تصویر بکشیم.

انتهای پیام/


/ پایان خبر

برچسب‌ها

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x