تاریخ انتشار: دوشنبه 24 آبان 1400 ساعت 19:22
کد خبر: 1460
T T

برچسب‌ها

کاهش بارندگی تنها عامل تنش های آبی کشور نیست

دوشنبه 24 آبان 1400 ساعت 19:22
کد خبر: 1460

رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور مجلس گفت: عوامل مختلفی مانند کاهش بارندگی، نبود زیرساخت مناسب جهت ذخیره سازی و انتقال آب، نبود شبکه آب رسانی، مدیریت ناکارآمد در تنش های آبی کشور تاثیرگذار است.

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

به گزارش ملت بیدار:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  محمد خدابخشی رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور در برنامه زنده «در مسیر توسعه» که پیش از ظهر روز (دوشنبه،۲۴ آبان ماه) از شبکه رادیویی فرهنگ با موضوع « بحران آب و تنش های آبی » پخش شد، در این خصوص گفت: خدمات آب شرب یکی از مهم ترین خدماتی است که دولت ها در تمام دنیا به مردم ارائه می دهند، زیرا هر گونه نارسایی در ارائه خدمات آبی منجر به بروز تنش های اجتماعی می شود  و در کشور ما نیز در سال های اخیر با توجه به کاهش بارندگی ها با تنش های آبی متوجه بودیم.

عوامل تاثر گذار در تنش آبی

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به عوامل مختلف تاثیرگذار در پدیدار شدن تنش آبی گفت: عوامل مختلفی مانند کاهش بارندگی، نبود زیرساخت های مناسب جهت ذخیره سازی و انتقال آب، نبود شبکه آب رسانی، مدیریت ناکارآمد در تنش های آبی کشور تاثیرگذار است و همچنین طی سالیان گذشته در مقاطعی به دلیل بی توجهی برخی از مسئولان وزارت نیرو در پروژه های انتقال آب برای حل مشکلات مقصد ،مبدا این پروژه ها را نیز دچار بحران کرده اند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد :استان یزد مخصوصا در مناطق روستایی مشکل آب شرب دارد این استان از نظر شاخص سهم آب روستایی دارای رتبه ۲۹ و استان هرمزگان رتبه ۳۱ را دارد، این استان ها با وجود جمعیت قابل توجهی که دارند دارای مشکلات آبی هستند که نشان دهنده توسعه نا متوازن کشور در حوزه آب است.

مطالعه کنید  تکمیل پروژه های عمرانی دارای توجیه اجتماعی در اولویت دولت قرار گیرد

وی ادامه داد: با توجه به آمارهای منتشر شده نمی توانیم عامل مشکلات آب کشور را فقط در کاهش بارندگی ها بدانیم در سال ۱۳۹۸ بارندگی های کشور بالاتر از متوسط دراز مدت بارندگی در کشور بوده است با این وجود ۲۳۳ شهر دچار تنش آبی شده اند که نشان دهنده این است که برخی مشکلات این حوزه عامل دیگری به جز کم بارشی ها دارد و  باید سهم کم بارشی و سایر عوامل در ایجاد تنش های آبی مشخص شود.

خدابخشی با اشاره به تنش های آبی موجود در برخی از روستاهای استان خوزستان گفت: این استان در سال ۱۳۹۸ در شاخص سهم آب روستایی در کل کشور رتبه اول را دارا بوده است ولی در سال ۱۳۹۹ به رتبه ۴ تنزل پیدا می کند که نشان از وجود یک مشکل در روند خدمات آبی این استان است و این مشکل یا مدیریتی بوده یا عدم رعایت الگوی کشت و عدم اولویت بندی بین آب شرب و سایر آب ها بوده است.

دولت مکلف به ارتقا نظام بهره برداری مصرف آب است

وی با اعلام این که در برنامه ششم توسعه، سه ماده قانونی در این خصوص وجود دارد، افزود: در ماده ۳۶ برنامه توسعه  دولت مکلف به اصلاح و ارتقاء نظام بهره برداری مصرف آب شده است و باید حداقل ۳۰درصد آب شرب مناطق جنوب کشور از طریق شیرین کردن آب دریا تامین می شد که متاسفانه تحقق پیدا نکرده است در همین برنامه، وزارت نیرو مکلف به تامین، بازسازی و ساخت ۷۰ درصد آب شیرین کن های مورد نیاز شده است که این مورد نیز محقق نشده است.

مطالعه کنید  ضرورت رفع مشکل آنتن دهی مناطق روستایی و اجرای طرح های آبخیزداری در منطقه الیگودرز

خدابخشی در پایان گفت: دولت مکلف به تامین آب شرب برای مردم هست حتی مناطق خودگردان که توان پرداخت حق انشعاب آب شرب را ندارند باید حداقل امکانات لازم مانند تامین مکان ذخیره سازی آب به آنها ارائه شود.

دغدغه همه نمایندگان مجلس مشکلات آبی استان ها است

در ادامه  محمدرضا دشتی اردکانی رییس فراکسیون گردشگری مجلس در خصوص این موضوع گفت: مشکل آب، مشکل کل کشور است و در مجلس نیز تمام نمایندگان دغدغه مشکلات آبی استان خود را دارند، امیدوارم با تدبیر نمایندگان مجلس در تخصیص اعتبارات مناسب برای این حوزه، مشکلات آبی استان ها کاهش یابد.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات آبی استان یزد در تلاش هستیم آب از طریق فاو یا دریای عمان به کویر مرکزی انتقال دهیم و پیش بینی های لازم انجام شده است.

بخش عمده مشکلات آبی به مدیریت برمی گردد

در ادامه عبدالله ایزدپناهنماینده مردم ایذه و باغملک در این خصوص گفت در استان خوزستان دچار تنش های آبی هستیم و مردم مشکل کمبود آب شرب دارند که تغییرات شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی ها در این خصوص تاثیر گذار بوده ولی قطعا عوامل دیگری چون مدیریت ناکارآمد نیز وجود دارد.

وی تاکید کرد: بخش عمده مشکلات آبی خوزستان به حوزه مدیریتی بر می گردد زیرا برخی پروژه های آبی آماده بهره برداری بوده ولی انجام نمی دهند و گاها پروژه ها سال ها متوقف می شود و هیچ اقدامی در خصوص پروژه های نیمه تمام انجام نمی شود همچنین در حوزه کشاورزی همچون حوزه آب شرب شاهد مدیریت های اشتباه هستیم.

مطالعه کنید  راه‌های روستایی الیگودرز نیازمند در اولویت قرار گرفتن برنامه‌های دولت/ بنیاد مسکن و بنیاد علوی به کاهش محرومیت منطقه کمک کنند

مجلس از حوزه آب حمایت ویژه کرد

در ادامه علیرضا طباطبایی مدیرکل دفتر نظارت به بهره برداری آب شرکت آب و فاضلاب کشور در خصوص منشا تنش های آبی کشور گفت: یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در این تنش ها عدم آمایش سرزمینی است زیرا پراکندگی جمعیتی و نوع کشاورزی در این مشکلات تاثیرگذار است.

طباطبایی در خصوص راه حل های موجود برای رفع تنش های آبی گفت: شرایط اقلیمی کشور در حال تغییر است و طرح هایی که جهت جلوگیری از تنش های آبی وجود دارد برای یک دوره زمانی مشخصی پاسخگوی نیازهای آن دوره بوده اند ولی الان شرایط اقلیمی مانند تغییر میزان بارش ها رخ داده است.

وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی در خصوص اعتبارات آبی در سال ۱۴۰۰ تخصیص های خوبی را انجام داد و حمایت ویژه ای از حوزه آب انجام دادند که بنده به نمایندگی از شرکت آب و فاضلاب از همه نمایندگان مجلس تشکر می کنم./

پایان پیام.

محمد خدابخشی

/ پایان خبر

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x