تاریخ انتشار: سه شنبه 11 بهمن 1401 ساعت 17:12
کد خبر: 154198
T T

برچسب‌ها

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره اختلاف بین ساترا و فیلیمو معتقد است که همه رسانه‌های فرهنگی مجوزهای لازم را دارند و فعالیت می‌کنند و مانعی هم برای فعالیتشان وجود ندارد و لزومی به ورود مجلس برای وضع قانون جدید نیست.

همشهری‌آنلاین- فتانه احدی : چندی است اختلاف پلتفرم‌های پخش آنلاین به ویژه «فیلیمو» با ساترا و به تبع آن با صداو سیما بالا گرفته است چنانکه پیمان جبلی رییس صداوسیما در نامه ای به سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری خواستار برخورد با این پلتفرم شده است. حال بحث این است که آیا این درخواست بیانگر وجود خلاء قانونی در این زمینه است و قوانین و نهادهای فعلی مانند شورای عالی فضای مجازی در این زمینه پاسخگو نیستند؟

محمدحسن آصفری، نماینده مجلس در این باره می گوید: اینکه صدا و سیما «فیلیمو» را رقیب خود می‌داند و به دنبال برخورد با آن باشد قانونی نیست و فیلیمو و دیگر پلتفرم های مجوز دار داخلی تا زمانی که در چهارچوب ضوابط و قانون جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، قانونی هستند و با فیلتر کردن آنها کار پیش نمی‌رود.  من معتقدم که به جای فیلتر یا برخورد سخت با این نوع اختلاف ها باید نشست و مسائل را با گفت و گو و تعامل حل کرد. 

آصفری تاکید کرد: اگر صدا و سیما از شبکه‌ها و کانال‌هایی که دارد بهره‌ گیرد و بنا بر ذائقه مردم برنامه بسازد، می‌تواند باعث شود به جای فیلیمو مردم جذب به سوی رسانه ملی شوند.

درباره فضای مجازی به شدت خلاء قانون داریم | چرا خواسته ۱۰ ساله رهبر انقلاب عملی نشده است؟ | صداوسیما می‌گوید شرکتی رسما گردن‌کشی می‌کند اما…

این نماینده مجلس اضافه کرد: به جهت اینکه صدا و سیما نتوانسته مخاطب لازم خود را جذب کند، نمی‌تواند صورت مساله را پاک کند، این قابل قبول نیست و امیدواریم صدا و سیما بیشتر تولید محتوا و برنامه داشته باشد و سریال‌ها و فیلم‌های جذابی تهیه کند تا مردم بیشتر از صدا و سیما بهره بگیرند.

نایب رئیس دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در ادامه ضمن رد خلاء قانونی در این زمینه گفت: مانع قانونی در این زمینه وجود ندارد که بخواهیم قانونی جدید برای این قضیه ایجاد شود. اگر قرار باشد برای هر قضیه و اختلاف بین مجموعه‌ها قانونی تصویب شود که نمی شود! صدا و سیما می تواند از ابزارهای خود استفاده کند و مثلا امکان پخش فیلم‌هایی که مردم با پول از دیگر پلتفرم ها تهیه می کنند را ایجاد کند. 
این نماینده مجلس درباره ورود مجلس به این موضوع گفت: به نظر من لزومی ندارد که مجلس به این دعوا ورود کند و اگر اقدامی در این قضیه بخواهد صورت بگیرد، مجلس برای همه حوزه‌های مرتبط آن قانون ایجاد می‌کند؛ اما این حوزه اکنون قانون خود را دارد. 

وی تاکید کرد: این مساله چیزی نیست که کسی بدون مجوز فعالیتی داشته باشد. همه رسانه‌های فرهنگی مجوزهای لازم را دارند و فعالیت می‌کنند و مانعی هم برای فعالیتشان وجود ندارد و لزومی به ورود مجلس برای وضع قانون جدید نیست.
اگر قرار باشد نهادی دخالت کند باید بر اساس قوانین فعلی، شورای عالی فضای مجازی و دستگاه‌های مرتبط و وزارت ارشاد باید ورود کنند.

آصفری در پایان گفت:‌ بنده معتقدم مانع قانونی سر راه این قضیه نداریم. وقتی یک پلتفرم مجوز کار را دارد، کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد که چرا فعالیتش چشمگیر شده است؟ من معتقدم که صدا و سیما این را فرصت بداند که یک پلتفرم بتواند محتوایی در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی و ارزش‌های نظام و کشور تولید کند و مردم کمتر به سوی ماهواره و شبکه‌های خارجی بروند.

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x