تاریخ انتشار: شنبه 6 آذر 1400 ساعت 14:52
کد خبر: 2698
T T

برچسب‌ها

یادواره «سازهای خاکی» روز جمعه پنجم آذرماه همزمان با گرامیداشت هفته بسیج با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان پیشکسوت بسیجی در تالار وحدت برگزار شد.

خبرگزاری فارس ـ گروه موسیقی ـ علیرضا سپهوند: مراسم و یادواره «سازهای خاکی» جمعه شب -پنجم آذرماه- با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 در ابتدای این برنامه محمود شالویی سرپرست معاونت امور هنری وزارت ارشاد هفته بسیج را گرامی داشت و گفت: هفته بسیج یادآور خاطرات فراموش نشدنی حماسه سازان و دلیرمردانی است که تا همیشه در تاریخ ما ماندگار خواهند بود. در این بین هنرمندانی متعهد، متدین، آرمان طلب و آرمان خواه در کنار رزمندگان پرتلاش و جهادگر بودند و هستند که به پا به‌ پای رزمندگان آن ها را یاری می کردند. فضای جبهه و جنگ را با موسیقی معنوی خویش چنان نشاط‌انگیز می‌کردند که خستگی را از همه دور می‌کردند و موجب می‌شدند تا قدرت و قوت بیشتری برای رزمندگان ما حاصل شود. من با عرض احترام به جایگاه همه هنرمندان گرانقدر، از آن دسته هنرمندانی که در آن روزگار سخت، در آن روزگاری که همه جا را دشواری گرفته بود، اما شور و هیجان و عشق در میان مردم چنان ولوله‌ای انداخته بود که حاضر نبودند رزمندگان را تنها بگذارند درود می‌فرستم.

وی افزود: امروز که جمعی از این هنرمندان عزیز میان ما هستند خرسندیم. هنرمندانی که شما با ساز و آواز آن ها آشنا هستید و در این برنامه از آنها بیشتر خواهید دید و خواهید شنید و امیدوارم در کنار چنین هنرمندانی ما هنرمندان بسیاری را در صحنه‌های انقلاب اسلامی داشته باشیم.

*برای مهرداد کاظمی که ریه‌اش در شهر حلبچه آسیب دیده دعا کنید

سخنران بعدی  این مراسم محمدرضا جعفری بهنام صدابردار اسبق ارکستر سمفونیک تهران بود که در روزهای دفاع مقدس حضور فعالی در جبهه‌ها داشته است. وی در این مراسم گفت: ما در سال ۱۳۶۰ با یک گروه ۲۶ نفره حضور مستمری در جبهه‌ها داشتیم و بسیاری از فرماندهان آن زمان جنگ به ما گروه روحیه می‌گفتند. ما هرکجا قرار بود که حمله‌ای صورت گیرد، حضور پیدا می‌کردیم. قطعاً ما به پای رزمنده‌ها نمی‌رسیم، ما فقط توانستیم در طول هشت سال دفاع مقدس حدود ۳۶ ماه در جبهه حضور داشته باشیم. در اینجا هم از شما می‌خواهم با ذکر صلواتی برای سلامتی دوست عزیزم مهرداد کاظمی که ریه‌اش در شهر حلبچه آسیب دید دعا کنید. او خیلی دلش می‌خواست که در این سه سالی که برنامه سازهای خاکی اجرا می‌شود در اینجا حضور داشته باشد اما متأسفانه نمی‌تواند و در بیمارستان بستری است.

در زمانی دیگر که به تهران بازمی گشتیم یکی از سرداران عزیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول ارائه گزارشی بود و من می‌دیدم که حاج قاسم گرچه مشغول شنیدن گزارش بود، به من نگاه تیزی می‌کرد و گفت: «صادق اگر شهید شدم برای من سنگ تمام بگذار»

 

 

 

 

 

 

*حاج قاسم گفت برای من هم آرزوی شهادت کن

در ادامه این برنامه نوبت رسید به مداح و صدای همیشگی ایثار و از جان گذشتگی، صادق آهنگران، وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس به ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: ما هرچه تاکنون داشتیم و داریم از نفس امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. ما خودمان هیچ نداریم و هرچه داریم از شهیدان عزیز است. اگر بخواهیم همه خصوصیات و رفتارهای شایسته بسیجیان عزیز را با هم در یک جا جمع کنیم بدون تردید یکی از این کانون‌های تجمیع حاج قاسم سلیمانی است. او از جمله سرداران سرافراز اسلام بود که همواره شوق شهادت داشت. او همواره برای شهادت بی قرار بود و این بی قراری هم بعد از شهادت شهید احمد کاظمی بیشتر و بیشتر شد. حاج قاسم ویژگی‌های زیادی داشت و می‌توان گفت آنچه خوبان همه داشتند او تنها داشت. شهید سلیمانی شجاعت، فروتنی، هوش، ارادت به اهل بیت و انقلاب اسلامی، دلسوزی، ارادت به مردم را همیشه داشت. اما او یک ویژگی مهم داشت، او همواره طالب وصل بود و این وصل را با اشک می‌خواست. اشکی که ویژگی بارز حاج قاسم بود. همیشه می‌دیدم هربار که دوستان حاج قاسم یک به یک شهید می‌شدند این بی تابی و شوق به وصل در او بیشتر می‌شد.

وزیر ارشاد: بسیاری از خاطرات دوران کودکی و نوجوانی ما با این صداهای دلنشین شکل گرفته است. این استادان برای ما که در دفاع مقدس در دوران کودکی و اوایل نوجوانی بودیم یادآور خاطرات اعزام به جبهه‌ها و تشییع پیکر شهدایی بود که با این نواها به یاد ما می‌افتاد.

 

وی در ادامه با ذکر خاطره ای از حاج قاسم ادامه داد: به خوبی خاطرم هست وقتی برای یادواره شهدا همراه حاج قاسم به شهر همدان سفر کرده بودیم وقتی بر سر مزار شهید همدانی گرد آمدیم، حاج قاسم باز به من گفت «برای من هم آرزوی شهادت کن». در زمانی دیگر که به تهران بازمی گشتیم یکی از سرداران عزیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول ارائه گزارشی بود و من می‌دیدم که حاج قاسم گرچه مشغول شنیدن گزارش بود، به من نگاه تیزی می‌کرد و گفت: «صادق اگر شهید شدم برای من سنگ تمام بگذار». آخرین دیداری که با حاج قاسم داشتم، مربوط به شب بیست و یکم یک ماه رمضان در جوار حرم ملکوتی حضرت رقیه (س) بود. من در آنجا به همین مناسب برنامه‌ای داشتیم که خوشبختانه برنامه خوبی هم شد. در این زمان بود که به من اطلاع دادند حاج قاسم هم در حرم حضور دارد. این توضیح را هم بدهم که در آن زمان درهای حرم را ساعت ۱۰ شب می‌بستند اما آن شب به مناسبت شب بیست و یک ماه رمضان قرار شد تا ساعت ۱۲ درها را ببندند. و درها ساعت ۱۲ بسته شد و من هم برای صرف سحری به مکانی که در آن خدام حرم حضور داشتند رفتم تا اینکه به من گفتند حاج قاسم از ابتدای برنامه شما تا الان در اتاق هست اما نتوانسته در برنامه حضور داشته باشد. جالب اینکه هیچکس هم در حرم نبود و من بعد از اینکه با این شهید بزرگوار احوالپرسی کردم به من گفت: صادق امشب به من نچسبید. من گفتم: چرا؟ من احساس کردم حال خوبی در برنامه حاکم بود. بعد از چند دقیقه به من گفت: اگر خسته نیستی می‌توانی ۱۰ دقیقه بخوانی؟ من هم با کمال میل پذیرفتم.

آهنگران در پایان سخنان خود گفت: آن شب حاج قاسم سرش را روی ضریح گذاشته بود و من به مدت زمان ۴۰ دقیقه علاوه بر قرائت زیارت عاشورا و مراسم مربوط به شب قدر در خدمت حاج قاسم بودم. اما حتی بعد از پایان برنامه هم می‌دیدیم که حاج قاسم همچنان گریه می‌کند تا اینکه بعد از مدتی آرام شد و من همچنان شور شهادت را در حاج قاسم می‌دیدم. 

*وزیر ارشاد: من از کسانی که نسبت به این سرمایه‌های بزرگ غافل بودند، گله‌مندم

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی برنامه که به مراسم تقدیر و اهدای جوایز به پیشکسوتان هنرمندی که در جبهه های حق علیه باطل حضور یافته بودند ختم می شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و قدردانی از هنرمندان بسیجی، گفت: امشب در خدمت بزرگانی بودیم که یاد آنها برای ما زیبا و دلنشین است کما اینکه بسیاری از خاطرات دوران کودکی و نوجوانی ما با این صداهای دلنشین شکل گرفته است. این استادان برای ما که در دفاع مقدس در دوران کودکی و اوایل نوجوانی بودیم یادآور خاطرات اعزام به جبهه‌ها و تشییع پیکر شهدایی بود که با این نواها به یاد ما می‌افتاد. این حسی است که در همه ماست. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام تلاشمان در دوره جدید این است که به داشته‌های غنی مان بیافزاییم. اینها ظرفیت‌های بزرگی است که فرهنگ دفاع مقدس و شهادت را برای ما خلق کرد.

*به زودی مرکز سرود و آهنگ‌های انقلابی را ایجاد خواهیم کرد

وزیر ارشاد افزود: بسیاری از هنرمندانی که در آن دوران با حضورشان در جبهه‌های جنگ شور می‌آفریدند حماسه‌های عظیمی را ایجاد کردند. من از کسانی که نسبت به این سرمایه‌های بزرگ غافل بودند، گله‌مندم، این عزیزان آثاری را خلق کردند که واقعاً بی نظیر هستند. هرکس این آثار را می‌شنود جدای از حسی که از این کارها می‌گیرد، معانی بلندی مبتنی بر روحیه جهاد و شهادت را دریافت می‌کنند. در همین راستا ما تلاش داریم ضمن حفظ این میراث و ظرفیت بزرگ به خلق دوره جدیدی در اعتلای شعر و سرود موسیقی در کشورمان استفاده کنیم. اینها برنامه روشنی را می‌طلبد که در معاونت امور هنری ایجاد شده و طبق برنامه‌ریزی هایی که صورت گرفته همچنانی که به زودی مرکز سرود و آهنگ‌های انقلابی را ایجاد خواهیم کرد تا این نگاه ارزشمند را احیا کنیم.

وی در پایان سخنان خود افزود: گام بلند دیگری که برداشتیم مبتنی بر این نکته بود که ما در این دوره جدید از دوستان خواستیم که در مناطق محروم کشور آموزش‌های هنری رایگان برای هنرجویان متقاضی فراهم شود. بر همین اساس دوستان من در معاونت هنری و کانون‌های مساجد همکاری کرده و طبق آخرین آمار تاکنون ۱۷ هزار نفر ثبت نام کرده اند که خیلی از این ثبت نام‌ها در حوزه‌های سرود و آهنگ‌های انقلاب بوده است. بنای ما این است که در ایران پرافتخار که وجب به وجب خاک آن آکنده از شجاعت است بتوانیم ظرفیت‌های فرهنگی هنری را فعال کنیم.

در بخش پایانی این مراسم از هنرمندان پیشکسوتی همچون صادق آهنگران، اسفندیار قره باغی، محمدعلی گلریز، محمدرضا جعفری بهنام، کریم کریمی، محمدرضا پناهی نژاد، بابک میردادیان، علی ضرابی، سیامک کریم پور، ناصر رحیمی، رضا صنعتی نژاد، محمدرضا صفی، حسن زهری، جهانگیر زمانی، احمد عزیز، مسعود عالی، شاهرخ شیردوست، بهروز اسلامی، همایون رحیمیان، که در دوران دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل حضور یافته و با هنر خود به دلاورمردان ایران زمین روحیه بخشیده بودند، لوح تقدیر و هدایایی از سوی محمدمهدی اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمود شالویی سرپرست معاونت هنری این وزارتخانه اهدا شد.

انتهای پیام/


برچسب‌ها

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x