همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

بسیاری از افراد از داشتن دندان‌هایی نامرتب و بدرنگ ناراحت هستند و همین امر موجب کاهش اعتماد به نفس در این افراد گشته است، اما امروزه علم دندانپزشکی روش‌های مختلفی برای رهایی از این مشکل ارائه می‌کند. لمینت دندان یکی از این روش هاست.

کد خبر : 57770
تاریخ انتشار : جمعه 1 مهر 1401 - 21:54
همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

ملت بیدار آنلاین،

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت‌ها پایه‌هایی از جنس تیتانیوم خالص هستند که درون استخوان فک گذاشته می‌شود و به عنوان ریشه دندان جهت نگهداری روکش‌هایی که جایگزین تاج دندان می‌شوند استفاده می‌شوند. این ریشه‌های مصنوعی پس از اینکه در استخوان محکم شدند، دندان‌های جدید روی این ریشه‌ها نصب می‌گردند. درواقع روکش‌ها بطور ثابت توسط چسب‌های دندانپزشکی به ایمپلنت چسبانده می‌شوند و از هر نظر شبیه به دندان‌های طبیعی هستند. در مواردی که برای دندان‌های مصنوعی فرد گیرکافی در دهان نداشته باشد، می‌توان از ایمپلنت‌های باریک یا مینی ایمپلنت‌ها به عنوان محل گیر مناسبی جهت ثابت نگداشتن دندان مصنوعی استفاده نمود.

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

نحوه و مراحل انجام درمان ایمپلنت

مرحله اول یعنی کاشت ایمپلنت طی یک عمل جراحی ساده و راحت و با بی حسی موضعی در مطب و در مدت زمان کوتاه معمولا طی یک جلسه انجام می‌شود و هیچگونه عوارضی ندارد. توجه شود که در برخی موارد استخوان شخص ضعیف است و باید بوسیله مواد استخوانی تقویت گردد، که این امر قبل از، یا همزمان با قراردادن ایمپلنت‌ها صورت می‌گیرد.برای اتصال استخوان به ایمپلنت کاشته شده حدود ۳ ماه زمان نیاز است. طی این مدت بنا به درخواست بیمار یک دندان موقت می‌تواند در جای خالی دندان قرار بگیرد تا زمانیکه ایمپلنت خود دارای رویه دندانی شود. سپس مرحله دوم یا ساخت روکش روی ایمپلنت آغاز می‌شود.‌

در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می‌شود؟

در شرایطی که فرد یکی از دندان‌های خود را از دست داده باشد به طوری که دندان‌های مجاور آن طبیعی باشند. در شرایطی که فرد بیش از یک دندان خود را از دست داده باشد بطوری که دندان‌های مجاور آن طبیعی باشند. زمانی که فرد یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی خود را از دست داده باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد. زمانی که فرد کلیه دندان‌های یک یا هر دو فک را از دست داده باشد. کسانی که با دندان مصنوعی متحرک نمی‌توانند عمل جویدن را براحتی انجام دهند. کسانی که تمایل به داشتن دندان‌هایی بامشابهت خیلی نزدیک به دندان‌های طبیعی دارند.

مطالعه کنید  عمل لابیاپلاستی با لیزر| بیاپلاستی با لیزر بهتر است یا با جراحی؟

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

نکاتی در مورد ایمپلنت دندان

حتما قبل از استفاده از ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از ایمپلنت، سلامتی کامل بدن و دارا بودن استخوان فک و لثه‌های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندانها) و یا دیابت و … باشید، میزان موفقیت ایمپلنت کاهش می‌یابد.درصد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد و در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور میانگین میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵% گزارش شده است.

آیا ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان مقدور است؟

بهترین زمان قرار دادن ایمپلنت، بلافاصله پس از کشیدن دندان است. در صورتی که دندان از دست رفته، عفونی نباشد و مقدار زیادی استخوان در اثر عفونت از دست نرفته باشد، شانس زیادی برای جایگزینی همزمان ایمپلنت وجود دارد.معمولاً پس از کشیدن دندان، مقداری تحلیل استخوان اتفاق می‌افتد، دندانپزشک تا حد امکان سعی می‌کند بلافاصله پس از کشیدن دندان اگر شرایط فراهم باشد، ایمپلنت را در حفره‌ی دندان کشیده شده جایگزین کند.در مورد دندان‌هایی خلفی که معمولاً دارای چند ریشه هستند، جایگزین همزمان دندان کشیده و ایمپلنت معمولاً مقدور نیست و بهتر است حدود ۶ هفته صبر کرد.

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

مراقبت از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندانی نیز همچون دندان طبیعی نیاز به مراقبت بهداشتی دارد. استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه حداقل دوبار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است. در یک سال اول پس از تحویل پروتز، بیمار ۲ یا ۳ مرحله می‌بایست تحت معاینه دندانپزشک قرار گیرد و پس ازآن همچون دندان‌های طبیعی سالانه می‌بایست به دندانپزشک مراجعه کند.

مطالعه کنید  نکات کلیدی برای درست کردن جوجه کباب خوشمزه

آیا ممکن است ایمپلنت توسط بدن پس زده شود؟

آنگونه که در پیوند ریه، قلب و یا کلیه مصنوعی شنیده می‌شود، در مورد ایمپلنت چنین نیست و بدن ایمپلنت را پس نمی‌زند. ایمپلنت‌های دندانی از جنس فلز تیتانیوم هستند که با بدن بسیار سازگار هستند.

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

لمینت

بسیاری از افراد از داشتن دندان‌هایی نامرتب و بد رنگ ناراحت هستند و همین امر موجب کاهش اعتماد به نفس در این افراد گشته است، اما امروزه علم دندانپزشکی روش‌های مختلفی برای رهایی از این مشکل ارائه می‌کند. لمینت دندان یکی از این روش هاست.

لمینت دندان (لمینیت) یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ هالیوودی است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود.به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق‌العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند. درواقع این لایه همرنگ دندان‌ها بوده که باعث اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها شده و اگر دندان‌ها با فاصله در کنار هم باشند فاصله را بسته و بر روی دندان‌هایی که شکستگی دارند انجام می‌گیرد.

انواع لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم)

این لمینت دندان سرامیکی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه‌تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر هستند، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیر‌ها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه‌ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم)

در مقابل لمینت سرامیکی، کامپوزیت دندان قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام می‌شود)، میزان پایش پذیری (براق‌تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ  دندان‌های دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان‌تر از روش دیگر است. 

طول عمر دندان لمینت شده در بیشتر موارد افراد سوال می‌کنند که ممکن است لمینت از دندان جدا شود و یا در مرور زمان پوسیده شود که باید گفت: لمینت که به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد هیچوقت از دندان جدا نمی‌شود، ولی اگر به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدنش وجود دارد.

مطالعه کنید  فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران - دکتر نداف کرمانی

اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما روبرو شود باعث جداشدن لمینت شده و باید کار‌های مراقبتی لازم را انجام داد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری گردد. از گاز زدن و جویدن ته دیگ‌ها و میوه‌های سفت باید خودداری کرد و مراقبت‌های لازم انجام گیرد تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند.

دندانی که روی آن ترمیم لمینت انجام شده به همان اندازه پوسیده میشود که دندان طبیعی می‌پوسد و به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشتی داده می‌شود باید به دندان درمان شده نیز داد تا سالم بماند. لمینت به عنوان پوششی است که فقط روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی در آن شده و پوسیده می شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد.

دکتر رضا شاکر

 • دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست
 • گواهی کاشت دندان از آکادمی بین المللی پاریس
 • فلوشیپ ایمپلنت از ICOI آمریکا
 • گواهی کاشت دندان از دانشگاه تهران

خدمات

 • دندان پرشکی دیجیتال
 • ایمپلنت بدون جراحی
 • لمینیت بدون تراش
 • کامپوزیت
 • انواع سرامیک ها
 • لمینت تمام سرامیک
 • روکش زیرکونیوم
 • روکش تمام سرامیک
 • IPS
 • رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی با بروز ترین تجهیزات دنیا
 • استفاده از بهترین و جدیدترین مواد و تجهیزات روز دنیا
 • عصب کشی دندان با دستگاه روتاری
 • ایمپلنت، پروتز ثابت و متحرک
 • درمان ریشه (اندو)
 • جرم گیری و بروساژ
 • دندانپزشکی زیبایی
 • ترمیمی (استفاده از مواد همرنگ دندان)
 • استفاده از دستگاه وکیوم خارج دهانی با قدرت مکش ۷۵۰۰ لیتر ایروسل در دقیقه
 • استفاده از دستگاه فوق پیشرفته تسویه هوا و اشعه یو وی جهت استریل کردن فضای مطب

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۲۳۷۵۶۴۸

۰۹۰۴۴۰۶۶۰۶۲

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

نمونه‌های بیشتر را از صفحه اینستاگرام ببینید.

@dr.r.shaker

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آنهمه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

برای مشاوره در واتساپ پیغام بگذارید.

۰۹۰۴۴۰۶۶۰۶۲

همه‌چیز درباره‌ی ایمپلنت و لمینت و روش‌های آن

سعادت آباد، بین چهارراه سرو و میدان کتاب، ۲۰ متری آسمان، نبش آسمان ۵ شرقی، پلاک ۳۸، طبقه اول

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x