نظارت ستادی بر دادگستری‌ها به دستور اژه ای

دادیار دادسرای دیوان عالی کشور گفت: نظارت ستادی بر دادگستری‌ها و رده‌های استانی سازمان‌های تابعه بنا به دستور ریاست قوه قضاییه صورت می‌گیرد.

کد خبر : 144077
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 بهمن 1401 - 11:17
نظارت ستادی بر دادگستری‌ها به دستور اژه ای

به گزارش گروه قضائی خبرگزاری فارس، حسین نجفی مدیر کل نظارت و ارزیابی عملکرد سازمانی معاونت راهبردی قوه قضاییه در خصوص عملکرد این اداره کل در سال جاری اظهار کرد: در ابتدا می‌توان به سفرهای نظارت ستادی و برنامه‌ای به استان‌های همدان، کردستان، یزد، زنجان و اراک اشاره کرد که پیش از بازرسی‌ها، نتایج سفرهای نظارتی در سال گذشته بررسی شد.

نجفی افزود: در سفرهای نظارتی سال جاری به استان‌های همدان، کردستان و یزد در گام اول مشکلات، کمبودها و نیازمندی‌های استانی شناسایی و در مرحله بعد کارگروه‌هایی برای نظارت بر برنامه ۱۴۰۱ دادگستری‌ها و نحوه اجرای آن در این استان‌ها شکل گرفت.

وی تصریح کرد: نظارت ستادی بر دادگستری‌ها و رده‌های استانی سازمان‌های تابعه بنا به دستور ریاست قوه قضاییه صورت می‌گیرد که در این ماموریت از حوزه‌های قضایی، شورای حل اختلاف و رده‌های استانی سازمان‌های تابعه قوه قضاییه بازدید به عمل آمده و نتایج حاصل از این نظارت در قالب محاسن یا نقاط قوت و معایب یا نقاط قابل بهبود، همچنین نواقص و پیشنهاد به محضر معاون راهبردی گزارش و سپس تقدیم ریاست قوه قضاییه می‌شود.

وی ادامه داد: در نهایت پس از تایید ایشان معایب و نواقص مورد اشاره در گزارشات به معاونت‌ها، مراکز، حوزه‌های ستادی، سازمان‌های وابسته و نیز دادگستری استان ابلاغ و پیگیری آنها تا حصول نتیجه نهایی ادامه می‌یابد.

دادیار دادسرای دیوان عالی کشور ادامه داد: در خصوص نظارت برنامه‌ای نیز باید گفت بعد از اینکه برنامه راهبردی سال ۱۴۰۱ دادگستری استان‌ها در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۰ تدوین شد، از ابتدای تابستان سال جاری برای رصد پیشرفت و چگونگی اجرا و با هدف رفع مشکلات احتمالی و بازنگری برنامه‌ها، ماموریت‌هایی به استان‌های همدان، کردستان و یزد برنامه‌ریزی و انجام شد که با تشکیل کارگروه‌های تخصصی شامل مدیران و کارشناسان حاضر در این ماموریت‌ها، برنامه‌ها و شاخص‌های مذکور در برنامه و چگونگی نحوه اجرای آن مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهادهایی برای اصلاح ارائه شد.

مدیر کل نظارت و ارزیابی عملکرد سازمانی معاونت راهبردی قوه قضاییه عنوان کرد: بر اساس نتایج حاصل از بازدیدهای میدانی، جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان معاونت‌های مرتبط با هر ماموریت مندرج در سند تحول و با هدف بازنگری برنامه‌ها تشکیل و ویرایش دوم برنامه تحول و تعالی دادگستری استان‌ها در نیمه دوم شهریور و هفته نخست مهر ماه تکمیل شد. همچنین همایشی در سیزدهم و چهاردهم مهرماه برپا و کارگروه‌های تخصصی شامل مدیران و کارشناسان این اداره کل و دفتر نوآوری و مدیریت تحول معاونت راهبردی و معاونین برنامه‌ریزی دادگستری کل استان‌ها شکل گرفت که برنامه‌ها و شاخص‌ها را بررسی و مورد بازنگری قرار داده و طی این بازنگری نیز برخی از عناوین برنامه‌ها و شاخص‌ها با هدف رفع ابهامات، حذف موارد غیرعملی، تسهیل در رصد اجرای برنامه و … حذف یا اصلاح شدند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ برنامه جدید به استان‌ها حسب دستور قائم مقام محترم راهبردی مقرر شد کاربرگ گزارش‌گیری و شناسنامه برای شاخص‌ها طراحی شود که در راستای این دستور کارگروهی متشکل از کارشناسان این اداره کل و دفتر نوآوری و مدیریت تحول معاونت راهبردی تشکیل شده و هر کارگروه بطور جداگانه با برگزاری ویدئو کنفرانس با معاونین فناوری اطلاعات و برنامه‌ریزی استان‌ها در خصوص موارد خواسته شده به تبادل نظر پرداختند. با تجمیع نتایج حاصل تمامی موارد جهت گزارش‌گیری یکسان و مفاهیم واحد از شاخص‌ها به استان‌ها ابلاغ شد.

نجفی با اشاره به تهیه و تنظیم مجلد گزارش تحلیلی آمار عملکرد واحدهای قضایی کشور در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ گفت: تنظیم مجلد گزارش تحلیلی آمار عملکرد واحدهای قضایی کشور در سه ماهه سوم در دستور کار قرار دارد.  رتبه‌بندی و ارزیابی دادگستری استان‌ها نیز از جمله مهم‌ترین اقدامات اداره کل نظارت و ارزیابی عملکرد سازمانی در سال جاری بوده است.

پایان پیام/


برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x