لمینت سرامیکی دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

اگر بین انتخاب روش‌های لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دچار تردید هستید بهتر است قبل از تصمیم گیری این نکته را بدانید که هر یک از این روش‌ها چه مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند.

کد خبر : 51490
تاریخ انتشار : چهارشنبه 23 شهریور 1401 - 4:19
لمینت سرامیکی دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

ملت بیدار آنلاین،

امروزه یکی از پرطرفدارترین خدمات دندان پزشکی انجام کار‌های زیبایی از جمله لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان است که زیبایی لبخند افراد را چند برابر بهتر می‌کند. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید و ذهن برخی از افراد را به خود درگیر کند این است که “کدام روش برای طرح لبخند بهتر است کامپوزیت یا لمینت سرامیکی؟! ” البته برخی از افراد هم ممکن است با خود فکر کنند که لمینت سرامیکی با کامپوزیت فرق چندانی ندارد، اما بهتر است بدانید که این دو، روش‌های متفاوتی برای انجام طرح لبخند هستند. اما در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که ” دندان لمینیت سرامیکی یا کامپوزیتی، کدام نوع بهتر است؟ “

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

لمینیت سرامیکی چیست؟

لمینت دندان سرامیکی یا پرسلن ونیر ماده ای همرنگ دندان است و برای ترمیم دندان استفاده می شود.ماده‌ی زیرکونیا در لابراتوار ساخته شده و توسط پزشک پس از تراش دندان بر روی دندان قرار داده می شود. امروزه لمینت سرامیکی به دلیل ایجاد حداقل تراش دندان و نمای زیبای آن، طرفداران زیادی دارد و ضخامت آن حدود ۵ الی ۶ میلیمتر می باشد و توسط باند رزینی به دندان چسبانده می شود.

لمینت  ایى ماکس برای اصلاح بدشکلی ها و نامنظمی ها شامل شکستگی، ترک خوردگی، کج بودن دندان، بد رنگی و شکل نامناسب استفاده می‌شود. لمینت سرامیکی یا لومینیرز در واقع لایه نازک و شیشه ای است که استحکام بالایی دارد و روی دندان را می پوشاند. دو عکس دندان لمینت سرامیکی را در زیر مشاهده می کنید:

مطالعه کنید  طرز تهیه یک خورش محبوب مازندرانی

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

انواع لمینیت سرامیکی

انواع لمینت سرامیکی دارای ویژگی‌های متفاوت است. برخی از این روش‌ها به شرح زیر است:

IPS Empress :  اى پى اس ونیر بر روی مدل قالب گیری شده از دندان پرس شده و در کوره فرم داده می شود و آن را High pressed ceramic  نیز می نامند و بسیار پرکاربرد است.

CAD-CAM :  لمینت  کاد کام از یک بلوک سرامیکی تشکیل شده و روکش یک جلسه ساخته می شود و کاربرد زیادی ندارد زیرا رنگ آن مناسب نیست و بیشتر طراحی توسط کامپیوتر انجام می شود.

لمینت فلدسپاتیک : این نوع لمینت از فلدسپاتیک ساخته می‌شود و با پودر گذاری بر روی cast در لابراتوار انجام می گردد.

بیس آلومینا و زیرکونیا: در این نوع لمینت، با کمک اکسید زیرکونیوم روی یک قالب گچی، یک زمینه تهیه شده که قالب دندان بیمار است. این قالب به کوره می‌رود و پس از ساخت روی دندان چسبانده می شود. این لمینت استحکام بالایی دارد اما نصب آن دشوار است و به همین دلیل کمتر استفاده می شود.

چه افرادی می‌توانند لمینیت سرامیکی استفاده کنند؟

افرادی مناسب برای لمینت سرامیکی افرادی هستند که دندان های دو رنگ و یا کج دارند و طول دندان هایشان کوتاه است و یا قسمتی از آن ها ساییده شده و هم ردیف نیستند. لمینیت برای موارد زیر مناسب است:

 • زرد شدن یا لکه که با بلیچینگ برطرف نمی شود.
 • ترک خوردگی سطحی یا کم عمق
 • لب پر شدگی دندان
 • فاصله جزئی بین دندانها در حالی که  مشکل ارتودنسی جدی تر نباشد.
 • کجی دندانها
 • کوتاه یا نامتناسب بودن ابعاد با یکدیگر

مزایای لمینیت دندان سرامیکی

لمینت‌ سرامیکی  یا  بریلیانس در مقایسه با سایر موارد مشابه مزایایی دارد که عبارتند از::

 • شباهت به دندان‌طبیعی: سرامیک و مینای دندان هر دو نیمه شفاف و سفید هستند. بنابراین به نور واکنش مشابه نشان می‌دهند و نتیجه کار یک لبخند کاملاً طبیعی است.

 • مقرون‌به‌صرفه: اگر دندان‌های شکسته و نامرتب دارید درمان‌های مختلفی وجود دارد اما بسیاری از گران هستند . لمینت‌های مقرون‌به‌صرفه تمامی این مشکلات را پنهان کرده و به شما لبخندی طبیعی می‌دهد.

 • لمینت از تاج دندان کم‌تهاجمی‌تر است: در درمان با لمینت، دندان‌ کمی تراشیده می‌شود تا جایی برای نصب روکش ایی ماکس لمینت فراهم شود. اما برای نصب تاج دندان بخش بزرگی از دندان تراشیده می‌شود.

 • لمینت‌ها مقاومت بیشتری نسبت به لکه دارند: لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت، مقاومت به لک بیشتری دارند و مستعد تغییر رنگ دائمی و لک‌ ناشی از چای، قهوه یا سیگار نیستند.

 • دوام: در مقایسه با لمینت‌های پلاستیکی یا کامپوزیتی که هفت سال دوام دارند، لمینت‌های سرامیکی تا ۱۵ سال جواب می دهند.

مطالعه کنید  میوه‌های که بیشتر از شیر کلسیم دارند

معایب لمینیت دندان سرامیکی

با وجود مزایایی که برای لمنیت سرامیکی عنوان کردیم این نوع لمینیت معایبی هم دارد که عبارتند از:

 • دائمی و غیرقابل بازگشت : زمانی که ونیر های پرسلین به دندان شما پیوند خوردند؛ امکان برداشتن آنها و استفاده مجدد از دندان طبیعی وجود ندارد.

 • امکان حساس شدن دندان : بعد از نصب لمینت ممکن است نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساس شوید. 

 • امکان آسیب دیدن : در صورتی که فشار بسیار زیادی در اثر جویدن یا گاز زدن غذا ی سفت یا دندان قروچه به آنها وارد شود؛ امکان شکستن و افتادن آنها وجود دارد.

مراحل نصب لمینیت سرامیکی

مرحله اول: اولین چیزی که باید برای انجام لمینت ها در نظر بگیریم، یک میزان تراش مشخص برای این درمان هست. این مقدار معمولا بین ۰.۵ میلیمتر تا ۱ میلیمتر هست.

مرحله دوم: انتخاب رنگ لمینت  با توجه به سلیقه بیمار، رنگ دندانها و رنگ پوست و جنسیت بیمار هست.

مرحله سوم: قالبگیری از دندانهای آماده شده برای لمینت است. کار بعد از قالبگیری به لابراتوار فرستاده می‌شود و دو تا سه هفته طول می کشد تا لمینت ها آماده شوند . 

مرحله چهارم : ساختن یک لمینت موقت بر روی دندانهای تراش خورده هست. این لمینیت ها نباید به محدوده لثه هجوم برند.

مرحله پنجم: دوهفته بعد لمینیت های موقت خارج میشوند ولمینت های ساخت لابراتوار با آنها جایگزین میشوند و با استفاده از سمان لمینت دندان و لایت کیور سفت کردن و استحکام بخشیدن به موقعیت لمینت دندان انجام می‌ پذیرد.

 

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

 

نکات مهم در نصب لمینیت سرامیکی

برای مراقبت از دندان های لمینت شده باید بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود و مانند دندان طبیعی نیاز به مسواک و نخ دندان و دهان شویه دارند و برای جلوگیری از زرد شدن دندان از مواد غذایی با رنگدانه بالا پرهیز نمایید.

مطالعه کنید  ۱۰ نیروی دریایی قدرتمند دنیا

همچنین از جویدن خوراکی های سفت مانند ته دیگ ، ابنبات و آجیل خودداری فرمایید زیرا ممکن است سبب شکستگی یا لپ پریدگی لمینت های دندان بشوند. چکاپ های منظم را هم نباید فراموش نمایید.

مراقبت های نادرست سبب ایجاد عفونت و تخریب دندان طبیعی می‌شوند و در صورت پوسیدگی شدید ، ممکن است دندان طبیعی را از دست بدهید.

هزینه لمینت سرامیکی دندان 

تنها مسئله‌ای که ممکن است افراد انجام طرح لبخند به روش لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت‌ها دچار تردید کند قیمت آن است.با توجه به عکس لمینت سرامیکی نباید فراموش کرد که لمینت‌های سرامیکی به دلیل زیبایی و شفافیت بهتری که دارند از قیمت بالاتری برخوردار هستند و قیمت کامپوزیت‌ها هر واحد از لمینت‌های سرامیکی کمتر است. همچنین قیمت لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیت‌ها بسته به جنس مواد و میزان کاری که بر روی دندان‌ها انجام می‌شود متغیر است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x