تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 آبان 1401 ساعت 13:38
کد خبر: 82987
T T

برچسب‌ها

قالیباف چرا از اصلاح مشروع و لازم سخن می‌گوید؟

چهارشنبه 18 آبان 1401 ساعت 13:38
کد خبر: 82987
قالیباف

سخنان اخیر رئیس مجلس درباره لزوم اجرای برخی از تغییرات درونی در جمهوری اسلامی باعث شده تا بعضی از دوستان انقلابی با ابهام مواجه شوند. اما چرا او در زمانه برخی اغتشاشات و اقدامات تروریستی از این اصطلاحات استفاده کرده است؟

ملت بیدار آنلاین – سخنان اخیر رئیس مجلس درباره لزوم اجرای برخی از تغییرات درونی در جمهوری اسلامی باعث شده تا بعضی از دوستان انقلابی با ابهام مواجه شوند. اما چرا او در زمانه برخی اغتشاشات و اقدامات تروریستی از این اصطلاحات استفاده کرده است؟

 اول باید دقت داشت که قالیباف معتقد به تفکیک بین معترضین و اغتشاشگران است. او معتقد است ایراداتی در کشور وجود دارد که مبتنی بر شکل حکمرانی (نه نظام سیاسی یا فلسفه سیاسی بلکه شیوه حکومت داری برخی مسئولین) است. لذا طبق قانون اساسی، مردم حق دارند که به این ایرادات معترض باشند. اما حساب این افراد باید از آنان که امنیت کشور را به‌هم می‌زنند، به نیروهای امنیتی و پلیس حمله می‌کنند، از دشمن خط می‌گیرند یا سخن از براندازی دارند، جدا باشد.

 ثانیا قالیباف چندین بار نسبت به برخورد با اغتشاشگران و تروریست‌های آموزش دیده دشمن و نقش پررنگ دشمن موضع جدی گفته و حتی در موردی اینان را داعشی‌های نوین خوانده است که از موساد و سیا تبعیت می‌کنند. لذا مسئله امنیت و برخورد با ناامنی برای قالیباف یک اصل خدشه‌ناپذیر است. اما او معتقد است این اتفاقات که به دست دشمن رقم می‌خورد نباید بهانه‌ای برای عدم توجه به اعتراض‌های به حق مردم شود.

 اما چرا اصلاح از درون به نفع نظام است؟ دشمن در چند سال اخیر تلاش داشته تا این گزاره که «جمهوری اسلامی اصلاح پذیر نیست» را در ذهن بخشی از جامعه تثبیت کند. تثبیت این جمله به معنای عبور از جمهوری اسلامی خواهد بود. لذا سخن از اصلاح درونی اتفاقا در نقطه مقابل حرکت دشمن است. علاوه براین باید پذیرفت که کشور ایراداتی در شکل حکمرانی دارد که باید با کمک و همراهی مردم حل شود و این یکی از اصول و قواعد امامین انقلاب در کشورداری بوده و هست.

 اما چرا الان وقت گفتن این مسئله است؟ پس از آنکه دشمن از به نتیجه رسیدن اقدامات خود ناامید شده و شعله خیابان تا حدقابل توجهی فرونشسته لازم است تا امیدی به جامعه منتقل شود. به بیان دیگر، جمهوری اسلامی توانسته اقتدار خود را نمایان سازد و براندازان را ناامید کند؛ پس باید بقیه پازل خود را در حکمرانی خوب نمایان کند و بگوید من می‌مانم و البته ایرادات را اصلاح می‌کنم تا خوب حکمرانی می‌کنم. لذا لازمه دوره پس از اقتدار، نمایش اصلاح‌پذیری و تلاش برای جذب آن بخشی از مردم است که از نظام فاصله گرفته‌اند. حال اگر این اتفاق نیافتد یا برعکس این رخ دهد، بستر اجتماعی برای سواستفاده دشمن دوباره مهیا خواهد شد. / انتهای پیام – ش

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x