تاریخ انتشار: دوشنبه 26 دی 1401 ساعت 14:14
کد خبر: 139309
T T

برچسب‌ها

عملکرد ضعیف دولت در بهینه سازی گاز در مجلس شورای اسلامی:

عملکرد ضعیف دولت در بهینه سازی گاز

دوشنبه 26 دی 1401 ساعت 14:14
کد خبر: 139309

به دلیل عدم سرمایه گذاری در بخش تولید، میدان پارس جنوبی دچار افت فشار شدید شده است.

ملت بیدار آنلاین | حسین حسین زاده دبیر اول کمیسیون انرژی و نماینده مردم لارستان در خصوص مصرف زیاد گاز در کشور و بحران تامین گاز در چندسال آینده در گفت و گو با خبرنگار ملت بیدار گفت:باید توجه داشت که ۷۰ درصد گاز و ۵۰ درصد انرژی کشور از میدان پارس جنوبی تامین می شود. به دلیل عدم سرمایه گذاری در بخش تولید، میدان پارس جنوبی دچار افت فشار شدید شده است.

اگر در این خصوص راه حلی اندیشیده نشود، پیش بینی من این است که تا ۱۵ یا ۲۰ سال آینده به عنوان بزرگترین موزه صنعتی دنیا شناخته خواهد شد. حسین زاده با بیان اینکه برای حل این مشکل، سرمایه گذاری زیادی لازم داریم اذعان کرد: در چند سال اخیر سرمایه گذاری در این حوزه مورد غفلت واقع شده است به نحوی که حتی یک ر‌یال سرمایه گذاری در این میدان انجام نشده است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت تولید افزود:البته بهینه سازی مصرف در همه حوزه های صنعتی، اداری، تجاری و کشاورزی در کشور ما امری مهم تر بنظر می رسد. خصوصا در بحث بهینه سازی گاز عملکرد ضعیفی را شاهد بوده ایم. عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد:در کشور ما بیست میلیون بخاری نفتی وجود دارد که باید بهینه سازی آن صورت گیرد. همین امر می تواند بخشی از مشکل را حل کند، اما اراده‌ای برای این کار وجود ندارد.

وی دلیل این امر را همواره نادیده گرفتن بودجه در بخش هزینه کرد بهینه سازی مصرف بیان کرد و افزود:در دنیا به ازای هر ۷ تا ۱۰ دلار هزینه برای تولید، یک دلار هزینه برای بهینه سازی صورت می گیرد که ما از این امر غفلت کرده ایم.عضو کمیسیون انرژی در خصوص اقدامات مجلس برای پیشگیری از بحران کمبود گاز گفت:جلسات بسیار زیادی در کمیسیون مشترک مجلس در خصوص ناترازی و کمبود گاز به صورت علنی و غیر علنی با وزیر نیرو و وزیر نفت برگزار شده است.

حسین زاده ادامه داد: مجلس نیز در خصوص حل بحران گاز کشور قوانین مهمی در دست اقدام دارد. به ویژه طرحی مطرح شده است که آن دسته از صنایع را که مصرف کننده بخش قابل توجهی از گاز در کشور هستند، الزام می کند به میزان مصرف گاز خودشان، توسعه میادین گازی را انجام بدهند. از سوی دیگر، در بازه های بلندمدت ۲۵ ساله گاز تولید شده را مصرف کنند. در نتیجه، علاوه بر تامین خوراک پایدار آن صنایع، توسعه میدان گازی نیز صورت می گیرد.

نظر شما

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x