سردار شایق: هفته بسیج، فرصتی برای عینیت بخشیدن به آرمان‌ها است

یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس با بیان اینکه هفته بسیج، فرصتی برای عینیت بخشیدن به آرمان‌ها است، گفت: دشمنان ما می خواهند بین مردم ما جنگ داخلی راه بیندازند اما باید در این مسئله هوشیار باشیم و به فرمایشات رهبرمان گوش فرا دهیم.

کد خبر : 99245
تاریخ انتشار : پنجشنبه 3 آذر 1401 - 17:00
سردار شایق: هفته بسیج، فرصتی برای عینیت بخشیدن به آرمان‌ها است

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سردار کریم شایق از فرماندهان و یادگاران دفاع مقدس استان فارس است. او از محققان صنعتی و جانشین قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) در شمال غرب کشور می باشد و افتخار دریافت نشان لیاقت از سوی مقام معظم رهبری در خلق حماسه فتح خرمشهر را در کارنامه خود دارد.

خبرنگار فارس به مناسبت هفته بسیج با این‌ پیشکسوت عرصه حماسه و دفاع گفت و گویی داشته است که با هم به مرور آن می پردازیم؛

فارس: هفته بسیج را به عنوان فرصتی برای جوانان بسیجی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مهم ترین ودیعه و آرمان امام امت، بسیج است. بسیج در واقع شجره طیبه ای است که سال های سال می تواند به عنوان یک فرصت باشد که این فرصت، در هفته بسیج نمود و عینیت می یابد. بسیج، نهادی است که ما همواره با آن برخورد داریم و از آن تغذیه می کنیم و همواره تا ظهور آقا امام زمان، باقی خواهد بود.

فارس: با توجه به سوابق و تجارب ارزنده ای که در سپاه و بسیج دارید، برای جذب سایر جوانان به بسیج و استفاده از ظرفیت ها و استعدادهای آنان در این راستا چه راهکارهایی را می توان در پیش گرفت؟

برای جذب جوانان به بسیج، در هر برهه ای و با هر جمعی، باید راهکار متناسب با خودش را در نظر داشت. برای جماعت امروز که اکثرا اهل علم و فضیلت هستند، بالاترین فرصت، در زمینه تحصیل علم است. این فرصت می تواند کشور را به آرمان ها و اهدافی که برایش تعیین شده است، برساند.

در حوزه بسیج فعالیت های زیادی را می توان انجام داد که نوآوری در آن نمود داشته باشد مثل شرکت دانش بنیان، مشارکت در حوادث غیرمترقبه و مسائل سطح بالای جامعه و دنیا. جوانهایی که در جشنواره ها و مسابقات مختلف ورزشی و المپیادها حائز مقام در سطح کشور و سطوح فراملی می شوند، این عرصه ها فرصتی برای ترغیب آنان و شکل دهی بسیج است.

بحران هایی را دیده ام که جوانانی که انتظاری از آنان نداشته ایم آمده اند و به بسیج پیوسته اند. به خاطر دارم زمانی که صدام به ایران حمله کرد، جوانانی که در خارج از کشور به تحصیل یا زندگی کردن مشغول بودند آمدند و خودشان را معرفی کردند و تحت عنوان بسیج در دفاع مقدس شرکت کردند. گروهی شهید و تعدادی مجروح شدند و بعضی هم مدارج عالی را طی کردند و با وجود کهنسالی در این شرایط هم روحیه بسیجی دارند.

کلا بسیج به معنی آماده بودن است و هرکس که آماده انجام یک فریضه و خدمتی برای مردم و جامعه اش است، بسیجی است اگر چه در سازمان بسیج عضو نباشد. چرا که بسیج وابسته به سازمان و چارچوب نیست که بگوئیم هر کس در این چارچوب است بسیجی است و بقیه خیر.  همه کسانی که به مملکتشان و شکل گیری آرمان های کشورشان و کمک به همنوعشان خدمت می کنند، اینها در واقع به نوعی بسیجی هستند.

فارس: با توجه به فعالیت بسیج در قالب گروه های جهادی و رزمایش های مختلف، این خدمت رسانی چه تاثیری بر اجتماع دارد و می تواند چه گره هایی را از کار مردم باز کند؟

هر همایش، رزمایش و اردویی که با هدف تقویت، ساماندهی و تمرکز آرمان بسیج برگزار می شود، در واقع هویت بسیج و درک و فهم آن را در اذهان تک تک عموم تسهیل می کند. ضمن اینکه اول بسیجی عالم مولا علی (ع) بوده است و اینکه بدانیم بسیج صرفا به داشتن کارت و لباس نیست. بسیجی کسی است که به واقع پیرو ولایت و مخلص باشد و به مردم و آرمان ها و شکل گیری اهداف جامعه کمک کند. این ها همه خود رزمایشی است که هر فردی، هر روز در ذهن خود بین خود و خدایش مرور می کند.

فارس: شعار هفته بسیج امسال ” با مردم ، برای مردم ” است. نگرش شما در تبیین این شعار چیست؟

همه چیز ما از دفاع گرفته تا صنعت، ورزش و آموزش و پرورشمان مردمی است. ارتش و سپاه ما بسیجی است وافتخارمان این است که در فضایی زندگی می کنیم که مردم برای مردم خدمت می کنند. اگر بسیج و مردم را از چارچوب مملکت خارج کنیم ما هیچ نداریم‌. بالاترین سرمایه مملکت ما مردم است. مردم کنار مسئولین هستند و مردم و نظام بدون یکدیگر هویت خارجی ندارند. بنابراین اصل نظام با مردم است و همه آرمان ها با مردم شکل گرفته و تجلی پیدا می کند.

شعار هفته بسیج که” با مردم، برای مردم” واقعیت و عینیتی است که در مواقع مختلف متجلی شده است.مثلا شما می بینید در همین حوادث اخیر شیراز، مردم خودشان به صحنه آمدند و خود به خود بقیه مسائل منتفی شد. در واقع خود مردم آمدند و دفاع کردند.

فارس: در اغتشاشات اخیر برخی در تلاش بودند بسیج را نقطه مقابل مردم نشان دهند. شما چه دیدگاهی در این مسئله دارید و چه کسانی این رویکرد را دنبال می کردند؟

هر فرد یا گروهی بخواهد بسیج را نقطه مقابل مردم نشان دهد موفق نمی شود. چون این قدر بسیج ممزوج با مردم و ذوب در مردم است که به هیچ عنوان نمی توان آن را از مردم جدا کرد و یا بسیج را مقابل مردم قرار داد. وقتی بسیجی خودش را قربانی مردم می داند و در واقع خودش از مردم است درک درستی از بسیجی بودن و مردم دارد.

فارس: تحلیل بعضی انقلابیون این است که نظام با اغتشاشگران مماشات می کند و همین مسئله باعث ادامه تحرک آنان شده است. شما چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

در اغتشاشات اخیر، عده‌ای فضایی را به‌ وجود آوردند که باعث ابهام شد و آن ابهام این فرضیه را به وجود آورد. مردم، بسیج، افراد مطلع و نخبگان جامعه سریع این قضایا را متوجه شدند و توانستند به موقع صف واقعی مردم را ببینند. به نوعی بعضی از مردم فریب خوردند و در این‌مسیر قرار گرفتند ولی به لطف خدا بسیاری توانستند صف خود را جدا کنند.

از طرفی این مماشات نیست و ما باید قیچی بگذاریم و جدا کنیم. خیلی از این ها مردم ناآگاه هستند و عمدی ندارند. ما زمانی با دشمنان قسم خورده روبرو هستیم که اصلا وقت مماشات نیست ولی آیا اینها هم دشمنان قسم خورده ای هستند که کاملا قصد براندازی نظام را دارند؟ نه، من اعتقاد دارم خیلی از اینها فریب خوردگانی هستند که با کمی اطلاع و آگاهی، سریع موضع خودشان را تغییر می دهند و به آغوش مردم باز می گردند. من این را مماشات نمی پندارم.

در بحث قضاوت و اینکه بدانیم حق با کیست، اگر عجله کنیم فرصت را از دست خواهیم داد و پشیمان خواهیم شد. ولی به دشمنان قسم خورده نباید فرصت داد. آنان که قتل کردند و کارهایی انجام دادند   که جرمشان بیّن است، این گناهی است که حق الناس است مگر اینکه خود مردم یا اولیای دم بخواهند اینها را ببخشند. این یک حق خاص است و نمی توان به هیچ عنوان با آنان مماشات کرد. اما کسی که از سر ناآگاهی جایی را آتش زده، باید حقیقت را برای او روشن کرد.

دشمنان می خواهند بین مردم با مردم جنگ داخلی راه بیندازند. ما باید در این قضیه هوشیار باشیم و به فرمایشات رهبرمان گوش دهیم. باید حواسمان باشد تا در تله جنگ داخلی نیفتیم.تله ای که مشابهش در سوریه ایجاد شد و اگر رزمندگان ما به داد سوریه نرسیده بودند، تجزیه شده بود. در این بحران، تمام زیرساخت های سوریه از بین رفت چرا که مردمش در این تله افتادند. ارتششان از هم جدا شد و سازمان هایشان از هم پاشید.مردمشان مقاب هم ایستادند. برادر مقابل برادر ایستاد.

این رفتار ما مماشات نیست بلکه دقت نظر است در خصوص اینکه ما در شرایط بدی نیفتیم و فردا پشیمان نشویم. افرادی را می بینید که با کمی تبیین بر می گردند، پس بهتر است با این روش در رابطه با آنان پیش رفت. اگر بخواهیم با چنین افرادی برخورد تند و قهرآمیز داشته باشیم برگشتی در کار نیست و قابل ترمیم نیست.

هر عنوان جرم به غیر از قتل که مسئله اش جدا است، قابل گذشت است و برای جلوگیری از مسائل بزرگتر قابلیت چشم پوشی دارد. منتها اینها همیشه مدیون مردم و مملکت هستند و باید این دین خود را به نحوی جبران کنند. مشابه این افراد را زیاد دیده ام که این قضایا برایشان اتفاق افتاده و مدت مدیدی ناراحت بوده اند و پس از آن همواره به نوعی می خواستند دینشان را ادا کنند. من فکر نمی کنم این مماشات باشد بلکه فرصتی است که به اغفال شدگان داده شده تا به آغوش مردم باز گردند.

فارس: شما در این برهه حساس زمانی که گاهی تشخیص حق از باطل برای عده‌ای سخت می‌شود، برای جوانان و اقشار مختلف جامعه چه توصیه ای دارید؟

فکر می کنم مهم ترین مسئله در تشخیص حق از باطل این است که ببینیم کسانی که ندای حق سر می دادند که بوده اند؟ اینها معمولا ورودشان به مسئله با احقاق یک حق فرضی همراه است. آنان حقی را علم می کنند که هزار باطل و هزار ناحق را احقاق می کند. اما مردم ما به این شعور و آگاهی رسیده اند و اگر فقط نگاه کنند دوستان این افراد چه کسانی هستند، چه سابقه و دوستانی دارند و از کجا تغذیه می شوند همین برای تشخیص حق از باطل کفایت می کند.

البته بخشی از این قضیه به شخصیت افراد بر می گردد که در اثر جهالتی که بر اثر نا آگاهی ایجاد شده اشتباه کرده اند. آنها باید جهل خود را برطرف کنند. این جهل برای همه ما به وجود می آید. وقتی اطلاع و آگاهی ما از موضوعی کم باشد باعث جهلمان می شود‌.‌ این جهل باعث می شود نتوانیم حق را از ناحق، درست سوا کنیم.

من به همه جوانان اعتقاد دارم و می دانم در مواقع بحرانی همه شان برای این مملکت سینه سپر می کنند و هیچ کدام از آنها آرزوی مشکل دار شدن و تجزیه مملکتشان را ندارند. یک زمانی احساساتی برخاسته از شرایطی خاص به وجود می آید که قابل گذشت است و راجع به اینها نباید نگران بود.

فارس: به نظر شما خون شهدا مخصوصا شهدای حافظ امنیت از هر قشری(نیروی انتظامی، سپاه و بسیج) چگونه می تواند تضمین کننده انقلاب و برطرف کننده اغتشاشات باشد؟

یادم می آید زمانی نزدیک به ۸۰ درصد مردم شخصیت شهید بهشتی را آنگونه که باید نمی شناختند. شهادت شهید بهشتی خون تازه ای را در کالبد ملت دمید و حضرت امام راجع به او فرمود “بهشتی یک ملت بود برای این ملت”.

این شهدای بزرگواری هم که در این ایام به شهادت رسیدند توسط کسانی شهید شدند که از ملت و مردم نبودند. آنان فریب خورده دشمن بودند. من فکر می کنم شهادت اینها خونی بود که در این‌جامعه تزریق شد و گرنه ما شرایطمان از این سخت تر می شد. شهادت اینها معجزه کرد و مردم را آگاه نمود و حق و ناحق را به صورت آشکاری از هم جدا ساخت.

مسئولین محترم خیلی باید توجه کنند نسبت به اینکه آنان را که جرمشان روشن و در حد قتل و جنایت است به سزای اعمالشان برسانند تا مردم آسوده شوند. باید با دقت، توجه و حوصله خوب را از بد سوا کرد نه اینکه همه را با یک زاویه دید نگریست.

مصاحبه از : فاطمه دیباور

پایان پیام/


برچسب ها :هفته بسیج

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x