رشد ۵۶ درصدی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران/شفافیت در بودجه بهشت

شهردار تهران از رشد ۵۶ درصدی بودجه سال آینده شهرداری تهران خبر داد.

کد خبر : 146258
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 4 بهمن 1401 - 12:37
رشد ۵۶ درصدی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران/شفافیت در بودجه بهشت

به گزارش فارس، علیرضا زاکانی در  جلسه امروز شورای شهر تهران در خصوص بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تهران گفت:  پیام لایحه سال آینده شهرداری این است که هر چقدر دیگران تلاش کنند چرخ کشور از رشد و پیشرفت و سازندگی و حرکت به سمت قله‌های افتخار باز بماند راه به جایی نمی‌برند؛ به ویژه حرکت اخیر پارلمان اروپا در موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از یک سو توسط مسئولین کشور و همه ما مقابله به مثل انجام می‌شود و از طرف دیگر حکایت از استیصال دشمن دارد.

 قدرالسهم حداکثری آن نابودی و تجزیه ایران باشد/ آنها می خواستند سطح خدمت رسانی به مردم کاهش پیدا کند که به حمد خدا شکست خوردند

وی  ادامه داد: تلاش آنها این بود که کشور با چالشی بزرگ مواجه شود که قدرالسهم حداکثری آن نابودی و تجزیه ایران باشد و حداقل چرخ پیشرفت کشور کند شود و سطح خدمت رسانی به مردم کاهش پیدا کند که به حمد خدا شکست خوردند.

شهردار تهران با بیان اینکه امروز دشمنان در تلاشی دیگر در انتقام گیری جدید با حرکتی مذبوحانه در مورد نهاد مقدس سپاه کار را دنبال می‌کنند که همه محکومند، گفت: هم در نوع مواجهه ملت و هم برخورد مسئولین که گوشه‌ای از آن را امروز در به تن کردن لباس سپاه توسط رئیس و نائب رئیس شورا می‌بینیم که حکایت از این دارد که نه تنها دشمن به اهداف خود نرسیده بلکه اراده ما را در صیانت از نهادهای برگرفته از انقلاب بیشتر کرده است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه امروز بودجه سال ۱۴۰۲ را ارائه می‌کنیم و همین جا از تلاش و کمک شورا برای تصویب برنامه چهارم قدردانی می‌کنم، گفت: بی تردید اراده مدیریت شهری بر اصلاح و پیشرفت و خدمت گذاری بیشتر است.

وی ادامه داد: بودجه سال آینده برشی از برنامه چهارم مدیریت شهری است که ساماندهی ردیف‌های اعتباری هزینه‌ای و سرمایه‌ای در آن صورت گرفته است و هدف چابک سازی و شفافیت بوده که غریب به ۶۵۰۰ ردیف که ۲۵۰۰ ردیف آن مربوط به حقوق و دستمزد بود تبدیل به ۲۸۵۰ ردیف شده است.

چیزی حذف نشده بلکه تنها تجمیع صورت گرفته است

شهردار تهران اضافه کرد: چیزی حذف نشده بلکه تنها تجمیع صورت گرفته است. مدل تقسیم اعتبار مبتنی بر برنامه با بهره‌گیری از قواعد و شاخص‌های تقسیم‌بندی انجام شده است.

وی گفت: پیشتر به ازای تصمیمات‌مان در سال قبل برای سال آینده درصدی افزایش را در نظر می‌گرفتیم و برابر آن بودجه ارائه می‌شد، اما امسال مبتنی بر شاخص کار صورت گرفته و تمام پروژه‌های ما در کنار این موضوع دارای پیوست‌های فنی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی هستند و در قالب توسعه عدالت که برنامه چهارم نیز مبتنی بر آن تنظیم شده است در همه اجزاء و عناصر بودجه این موضوع دیده می‌شود.

 سعی شد شفافیتی درباره سازمان‌ها و شرکت‌ها داشته باشیم/بودجه و اعتبار در معرض مردم قرار گیرد 

زاکانی با تاکید بر اینکه سعی شد شفافیتی درباره سازمان‌ها و شرکت‌ها داشته باشیم تا از طریق نظام بودجه ریزی نظارت منطقی را اعمال کنیم، گفت:  بودجه و اعتبار در معرض مردم قرار گیرد که در همین راستا بخشی از پروژه‌ها را به انتخاب مردم انجام می‌دهیم که این موضوع در قالب طرح «من شهردارم» پروژه‌ها و اولویت‌ها را برای اولین بار با این الگو و مدل به انتخاب مردم گذاشتیم و طرح به نتیجه رسید. همچنین ساماندهی تبصره‌های بودجه انجام شده و بودجه بر این اساس تقدیم شورا خواهد شد.

 پنج میلیون رکورد در قالب طرح« من شهردارم» ثبت شد

زاکانی با بیان اینکه پنج میلیون رکورد در قالب طرح« من شهردارم» ثبت شده و مردم با حضور گسترده بالغ بر ۴۵۰ هزار پرسشنامه پر کردند و ۳۵۰ هزار نفر مشارکت مستقیم در این طرح داشتند، گفت: با پایش صورت گرفته امکانی برای ما از آحاد مردم ایجاد شده، به شکلی که ۲۰۸۵ طرح به سمع و نظر مردم رسیده و ۱۴۶۲ طرح با حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان به انتخاب مردم گذاشته شده که بخشی از بودجه متاثر از این انتخاب مردم است.

شهردار تهران اضافه کرد:  هم راهبردهای تحول و هم محور تحول در برنامه چهارم مد نظر قرار گرفته و در این قالب برای خدمت بیشتر بودجه را تقدیم شورا خواهیم کرد.

بودجه  در پنج سرفصل تنظیم شد/ تا دو روز قبل ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه نقد عمل کردیم 

زاکانی  ادامه داد:  بودجه سال آینده در پنج سرفصل تنظیم شده است، در خصوص درآمد و منابع بودجه مثل سال گذشته بودجه را سه سطحی دیدیم، سطح اول تکلیف ما نسبت به شورا، سطح دوم تبصره ۲۹ با توجه به امکان بیرونی بودجه دنبال خواهد شد و بخش سوم نیز حوزه ماده ۱۹ مشارکت‌های ماست که باید مد نظر قرار گیرد.

به گفته زاکانی،  در بخش اول بودجه سال گذشته از ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بودجه اصلاحی شورا ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را یعنی معادل ۹۹ درصد محقق کردیم. همچنین ۵۰ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان تکلیف ما در بودجه بود که شواهد حاکی از آن است که بالای ۱۰۰ درصد برای سال جاری محقق خواهد شد. در حقیقت تا دو روز قبل ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه نقد عمل کردیم و به حساب نشسته و در دو ماه پایان سال که شیب دریافتی تشدید می‌شود در حوزه عوارض و پروانه‌ها شرایط طوری است که به همراه درآمدهای پایدار حوزه نقد و غیر نقد ۵۰ هزار و ۴۷۰ میلیارد کسب درآمد داشته باشیم که حوزه نقد بالای این رقم را محقق می‌کند و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز پیش بینی می‌کنیم که در حوزه نقد محقق شود.

ادامه دارد


برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x