تثبیت و صدور سند رسمی، بهترین ابزار برای صیانت از موقوفات است

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در همایش مشترک سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تثبیت و صدور سند بهترین ابزار برای صیانت از موقوفات است.

کد خبر : 147338
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 بهمن 1401 - 13:36
تثبیت و صدور سند رسمی، بهترین ابزار برای صیانت از موقوفات است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از قوه قضائیه، همایش روسای سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور مدیران کل استانی دو سازمان امروز چهارشنبه با هدف امضای تفاهم نامه همکاری مشترک برگزار شد.

حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این همایش گفت: در دوران تحول و تعالی قوه قضاییه قرار داریم و رئیس قوه قضاییه در آخرین جلسه‌ای که روز دوشنبه برگزار شد مجدداً بحث تحول را مطرح و بدان تاکید کردند که باید متفاوت از گذشته کار کنیم و نهضت خدمت‌رسانی را به نحو احسنت انجام دهیم.

رئیس سازمان ثبت با تقدیر از رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: اگر در اوقاف این اقدامات درخشان را می‌بینیم که بعضاً با اقدامات دو ساله برابری می‌کند به جهت این است که در بستر این سازمان یک مدیر تحولگرا حضور دارد، امیدواریم این تفکر تحولی در استان‌ها هم وجود داشته باشد که قطعا وجود دارد زیرا این اقدامات فرایند زحمات مدیران استانی است، خوشحالیم که تحول ادبیات تحولگرایی در ادارات و سازمانهای مختلف به وجود می‌آید.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: ایشان می‌فرمایند تحول اقدامات جهشی است و ما این تحول و اقدامات جهشی را در این سازمان در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مشاهده می کنیم.

بابایی گفت: تثبیت و صدور سند قطعاً بهترین ابزار برای صیانت از موقوفات است، پرونده‌های عدیده‌ای که در مراجع قضایی تشکیل می‌شود و با تعداد قابل توجه است که دچار اطاله هم می‌شود.

وی ادامه داد: اگر بررسی و آسیب‌شناسی کنیم اراضی و املاکی که اکنون در دستگاه قضا است مطمئنا بیش از ۹۰ درصد دارای سند عادی هستند که اگر دارای سند رسمی بودند، تثبیت می‌شدند و با چالش طرح پرونده ها در دستگاه قضایی مواجه نبودیم. صدور سند رسمی بهترین راه برای صیانت و حمایت از موقوفات است.

وی با طرح این سوال که وقف به چه میزان می تواند به توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کمک کند؟، گفت: وقف در توسعه همه جانبه موثر است اما اقدام اقتصادی یک ادبیات جدیدی است که در سازمان اوقاف ورود پیدا کرده است که این هم جای تقدیر و تشکر دارد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود : معتقدم اگر کارکردهای اوقاف را برای مردم به خوبی تبیین کنیم، قطعا مردم استقبال خواهند کرد.

وی گفت: در برخی از پهنه‌ها شاهد تداخلات هستیم، تداخل با تغییر منابع طبیعی، در جلسه شورای قضایی این هفته در حضور ریاست قوه گزارش کردم به اقدامات خوبی که سازمان ثبت بعد از چندین سال در دشت مغان و پارس آباد انجام شده است، سند ۷۱ هزار هکتار از این اراضی صادر و بسیاری از تداخلات برطرف شده است.

بابایی گفت: در کنار خانواده اوقاف و حامی وقف هستیم تا از تصرفات غیر قانونی جلوگیری کنیم. از همکاران ثبتی ‌ومدیرانی که در جلسه حضور دارند تقاضا دارم نسبت به شناسایی پلاک‌هایی که موقوفات با منابع طبیعی یا سایر موارد تداخل دارند اقدام کرده و این را در اولویت قرار دهند.

وی با اشاره به سفر زنجان گفت: در سفر استانی با ریاست قوه قضاییه در دو ماه گذشته به استان زنجان نکته ای قابل توجه وجود داشت، با توجه به اینکه بحث وقف در این استان بالا است و با توجه به انتظارات ریاست قوه قضاییه و تاکیداتی که داشتند باید معضلات را در این حوزه برطرف کنیم.

وی ادامه داد: در شهرستان های قیدار و خدابنده این استان کل اراضی موقوفی وجود دارد که متأسفانه بعضی از بدسلیقگی‌ها باعث شده که ما در بحث صدور اسناد اعیانی یک مقدار کم کاری شود و اعیانی‌ها به صورت سند عادی و قولنامه‌ای بین مردم خرید و فروش شود که این یک معضل است و باید بر طرف شود.

وی تصریح کرد: انتظار است در استانها صدور سند اعیانی برای موقوفات در نظر گرفته شود و نگذاریم با قولنامه بین مردم خرید و فروش و موجبات تضییع، اختلاف و بدبینی بین مردم نسبت به موقوفات فراهم شود.

بابایی گفت: با اقدامات جهادی بحث اتمام صدور اسناد موقوفه‌ای را در کل کشور باید داشته باشیم تا ظرف دو سال آینده بتوانیم به نتیجه برسیم چرا که اگر بتوانیم با برنامه ریزی به مواد تفاهم‌نامه دقیق عمل کرده و یک گروه‌های جهادی تشکیل دهیم ظرف دو سال آینده دیگر عرصه و ملک موقوفه‌ای با سند عادی نخواهیم داشت و از سوی دیگر دسترسی به بانک اطلاعات املاک، عرصه‌ها و اراضی موقوفی نیز در برنامه‌ریزی‌ها می تواند بسیار به ما کمک کند.

همچنین در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: وقف سرمایه انباشته است که در خدمت فرهنگ دینی، تعالی معنایی، خدمت اجتماعی و رفاه می تواند قرار بگیرد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: متقاضی قطع پرداخت دولت به سازمان وقف هستیم باید سیستمی خودگردان باشیم، از سال ۹۶ تا کنون ارتقاء ورودی های بهره‌وری سازمانی چیزی حدود ۵برابر شده است و برای افزایش آن نیز راه سختی نداریم اما باید لجستیک سیستمی و تفکر داشته باشیم.

وی گفت: قانونگذار در دهه ۶۰ تصویب کرد سازمان وقف خودش تصدی گری نکند و با نصب امین فعالیت کند و خودش هادی باشد که این قانون خوبی است تاکنون یک هزارو ۳۰۰ امین تعیین شده است. در جریان حدنگار و حد تصرفات اراضی این امین ها کمک کار خوبی بودند که تعیین کرده ایم.

وی با بیان اینکه روح جدیدی در جریان ثبتی سازمان نیز دمیده است و در سال ۱۴۰۲ تلاش داریم که کلیه موضوعات ثبتی به اتمام برسد، گفت:در سازمان وقف یک موضوع حفظ العین است که در آن سند اصل است،دیگری افزایش منافع و سپس اجرای نیات است اگرچه که حجم عملیات فرهنگی نیز در این زمینه بسیار بالاست و ما باید اولین کارمان این باشد خود موقوفه را غنی و رشد یافته کنیم در واقع باید ۵۰درصد را باید برای خود موقوفات حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: در موقوفات انتفاعی بین ۲۴تا۲۷درصد شبکه بهداشت درمان کشور وقف است که باید تحقیق کنیم که تعرفه ها را بر چه اساسی بیان کنیم و چگونه به تحقیق و توسعه سیستم بپردازیم تا به ارزان سازی و گسترش خدمات برای مردم کمک کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: با نامگذاری امسال به نام دانش بنیان وقف خود را مخاطب اول دانش بنیان می‌دانند. تا کنون از ۳۰شرکت دانش بنیان و طرح های تجاری ۴به بالا حمایت کرده ایم. سازمان وقف برای تعالی دانش بنیان ها که در خدمت مردم است از ظرفیت وقف استفاده و پیش خواهد رفت.

وی ادامه داد: سازمان وقف رو به پیشرفت و تعالی است و خود را مخاطب مستقیم فرمایشات مقام معظم رهبری می داند و با رعایت همه حدود شرعی و قانونی مسایل را پیش می برد .

وی با قدردانی از مشارکت و تلاش مجدانه سازمان ثبت اسناد کشور گفت: خاضعانه از این تلاش ها قدردانی می کنیم چرا که این سازمان از وقف به نیت الهی دفاع می کنند.

گفتنی است در این همایش پس از امضای تفاهمنامه از استان های برتر در حوزه ثبت مالکیت در حوزه وقفی نیز تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/


برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x