اولین شناسنامه یگانی با عنوان «شناسنامه لشکر ۷ ولی عصر (عج)» رونمایی شد

کتاب «شناسنامه لشکر ۷ ولی عصر (عج)» توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر و وارد بازار نشر شد.

کد خبر : 3014
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 آذر 1400 - 19:13
اولین شناسنامه یگانی با عنوان «شناسنامه لشکر ۷ ولی عصر (عج)» رونمایی شد

به گزارش پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین:

به گزارش ملت بیدار آنلاین، شناسنامه‌های یگانی یکی دیگر از آثار مرجع مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است که به عملکرد یگان‌های شرکت‌کننده در عملیات‌های دفاع مقدس می‌پردازد و عملیات‌های آفندی و پدافندی آن یگان را مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین سرنوشت یگان مربوطه بعد از جنگ تحمیلی از نکات مهمی است که در این نوع از کتاب‌ها به آن‌ها پرداخته شده است. شناسنامه لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) اولین شناسنامه یگانی است که توسط گروه مطالعات و جغرافیای نظامی این مرکز منتشر و در بازار نشر ارائه می‌شود. به همین مناسبت با اکبر رستمی مدیر گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و سردار عبدالمحمد کوچک نویسنده این اثر به گفت‌وگو پرداختیم.

رونمایی از اولین شناسنامه یگانی

اکبر رستمی، مدیرگروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: انتشار شناسنامه یگان‌ها از سال ۱۳۹۳ در گروه مطالعات نظامی استارت خورده است و همزمان سه یگان در دستور کار قرار گرفت تا شناسنامه آن‌ها به‌ صورت کتاب منتشر شود. امروز شناسنامه لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) به‌ عنوان اولین یگانی است که به چاپ نهایی رسیده و از آن رونمایی می‌‌شود.

وی افزود: شناسنامه‌ها عملکرد یگان موردبررسی را در طول دوران دفاع مقدس از بدو تشکیل تا آخر جنگ را در سه بخش کلی موردبررسی و کنکاش قرار می‌دهند. بخش اول به شکل‌گیری یگان و زمینه‌های تشکیل آن می‌پردازد، دومین بخشی که در این شناسنامه‌ها به آن پرداخته می‌شود و مهم‌ترین بخش و بخش اعظمی از کار را شامل می‌شود، عملیات‌های آفندی است که آن یگان در طول دوران دفاع مقدس داشته است و سومین بخش، مأموریت‌های پدافندی آن یگان است.

رستمی بیان داشت: در بحث محتوای کتاب سردار رئوفی و مرحوم سردار کوسه‌چی تأیید اطلاعاتی و محتوایی این اثر را بر عهده داشتند. در فاز سوم نظارت، تعداد ۲۰ نسخه از این اثر قبل از انتشار نهایی در اختیار همه فرماندهان رده گردان به بالای این تیپ و این لشکر قرار گرفت تا نقطه نظرات خودشان را بدهند و در انتها جمع‌بندی شد و با اصلاحاتی که از این افراد و فرماندهان رسیده بود کار نهایی شد و به چاپ نهایی اثر رسید.

وی با بیان اینکه در شناسنامه لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) به ۱۴ عملیات آفندی و ۶ مأموریت پدافندی پرداخته شده است، ادامه داد: معمولاً مأموریت‌های پدافندی یگان‌ها خیلی پراکنده و همزمان بوده است و ممکن است چند مأموریت پدافندی در طول نوار مرزی داشته باشند ولی چون محدودیت خروجی و حجم کار را داشتیم، مهم‌ترین پدافندهای یگان را منتشر کرده‌ایم.

در ادامه سردار عبدالمحمد کوچک نویسنده کتاب «شناسنامه لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» که علاوه بر شناسنامه لشکر اطلس شناسنامه لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) را به نگارش درآورده است، ابراز داشت: تقریباً در دی‌ ماه سال ۱۳۶۰، تیپ ۷ مقاومت دزفول تشکیل شد که بعداً این تیپ هم به تیپ ۷ ولی‌عصر (عج) تغییر نام پیدا کرد. آن موقع ما اصلاً توپخانه به آن شکل نداشتیم، پدافند هوایی نداشتیم و عملیات فتح‌المبین اولین عملیات گسترده تیپ بود. بنده هم به‌عنوان جانشین طرح و عملیات تیپ ۷ انتخاب شدم.

وی با تأکید بر اینکه لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) تنها لشکر خوزستان در دوران دفاع مقدس بود، یادآور شد: لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) یا همان تیپ ولی‌عصر (عج) در اول دی ماه سال ۱۳۶۰ قبل از شروع عملیات والفجر مقدماتی یعنی در  اول فروردین ماه سال ۱۳۶۱ تبدیل به لشکر شد و تا پایان جنگ تحت عنوان لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) در عملیات‌ها شرکت داشت. 

برای نوشتن این کتاب با ۲ هزار و ۶۰۰ نفر مصاحبه شده است

نویسنده کتاب «شناسنامه لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» به اقداماتی که برای نگارش این کتاب‌ها بود اشاره کرد و اظهار داشت: برادرانی که در سطح استان خوزستان می‌شناختم را یا به محل کار خودم دعوت می‌کردم یا من به محل کار آن‌ها یا منزلشان می‌رفتم و با آن‌ها مصاحبه می‌کردم. برای هر عملیات چیزی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن را فراخوانی می‌کردم و با آن‌ها مصاحبه می‌کردم و در پایان کار که ۱۴ عملیات لشکر را نوشتم در حدود ۲۶۰۰ تن از برداران پاسدار و بسیجی را مصاحبه کردم، علاوه بر خوزستان به استان‌های لرستان، مرکزی، قم، تهران و زنجان سفر کردم و برادرانی که در طول دفاع مقدس در لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) مسؤولیت داشتند مصاحبه کردم و خاطراتشان را به‌ عنوان تاریخ شفاهی گرفتم و این مصاحبه‌ها و خاطرات را به‌ صورت کتاب درآوردم.

وی درباره نظارت بر این کتاب گفت: شناسنامه لشکر توسط سردار رئوفی، مرحوم سردار کوسه‌چی و بنده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس صفحه به صفحه، جمله به جمله و کلمه به کلمه مطالعه شد و اشکالاتی که احیاناً سردار رئوفی یا سردار کوسه‌چی داشتند در حضور برادران مرکز بررسی کردیم و اشکالات احتمالی رفع شد.

انتهای پیام/


/ پایان خبر

برچسب ها :خبر فوری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x