امیرعبداللهیان: تهدیدی متوجه ایران باشد نیروهای مسلح ما به اقدامات خود ادامه خواهند داد

وزیر امور خارجه تصریح کرد: مادامی که در چارچوب حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح ما برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات خود ادامه خواهند داد.

کد خبر : 98014
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 آذر 1401 - 15:33
امیرعبداللهیان: تهدیدی متوجه ایران باشد نیروهای مسلح ما به اقدامات خود ادامه خواهند داد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی ملت بیدار آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) دوم آذر ماه در نشستی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی گفت: خرسندم روند سیاست خارجی دولت رئیسی ذیل دکترین سیاست خارجی متوازن با اولویت نگاه آسیا محور در مسیر رو به رشد و درستی قرار دارد. در ۱۴ ماه گذشته حجم تبادل تجاری ما از قاره اروپا تا سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از ۳۷ درصد در کمترین حالت تا ۵۷۱ درصد رشد داشته است و بخش عمده‌ای از این رشد خارج از حوزه سنتی تجارت در عرصه نفت و انرژی بوده است.

وزیر خارجه بیان کرد: در ارتباط با برخی تحولات جدید در محیط داخلی ایران مایلم شما را از منظر سیاست خارجی در جریان برخی از امور قرار دهم. خوشبختانه توطئه‌ای که براساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی و داخلی و در نهایت تجزیه ایران در هشت هفته گذشته با سواسفتاده از احساسات پاکمردمی در ایران دننبال می‌شد شکست خورد. زمانی در اثنای این توطئه یک دیپلمات عالیرتبه غربی اظهار داشت که آمریکا در عراق در سال‌های اخیر و در دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی توانست در یک کشور دارای ۴۱میلیون نفر جمعیت تنها با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان عراقی به میدان التحریر بغداد و برخی میادین استان‌ها در عراق و به کارگیری ظرفییت‌های موجود در فضای مجازی دولت حاکم در عراق را ساقط کند و عبدالمهدی در نهایت برای مصالحی بزرگ‌تر از سمت خود استعفا داد. آن مقام غربی مدعی بود در قبال ایران نیز با استفاده از برخی شرایطی که در داخل کشور پیش آمده و احساسات عذده‌ای از جوانان در ایران برانگیخته شده چنین فرصت بزرگی را آمریکا و تعداد ادنکی از کشورهای غربی د رمقابل خود می‌بییند و امیدواریند به اهدافشان دست یابند.

وی گفت: دخالت‌های خارجی در هشت هفته گذشته در اوج خود قرار داشت. در دستگاه دیپلماسی به صورت مستمر با همسایگانی که تروریست از منشا آن کشورها به ایران هدایت می‌شد در غائله زاهدان در مشکلات در امنیت برخی استان‌های غربی پیش آمد که ۷۶ مرکز تروریستی و ضد انقلااب در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های اسرائیلی و آمریکایی وارد کشور شد. در هشت هفته گذشته طی دو مرحله در بغداد و تهران با مقامات کشور دوست و برادر با تیم مهمی از مقامات امنیتی در دولت مرکزی عراق و در اقلیم نشست‌های متعددی داشته و توافقات زیادی به عمل آوردیم. دوسنتان عراق متعهد شدند به متوقف کردن گروه های تروریستی و در فاصله زمانی که توافق کردیم نسبت به خلع سلاح آنها اقدام کنند. 

وی گفت:‌ گفت‌وگوهای ما و پیگیری عملی شدن توافقات با عراق ادامه دارد و زمانی که نیروهای مسلح عراق در مرز مشترک ایران و اقلیم مستقر شوند و امنیت این مرزها را تضمین کنند نیزای به این که ما بخواهیم برای دفاع از تمامیت ارضی خود برخورد کنیم نخواهد بود ولی مادامی که در چارچوب حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل تهدید از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح ما برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات خود ادامه خواهند داد ما در دستگاه دیپلماسی و امنیتی کشور به گفتگوها با مقامات عراق برای عبور از این مرحله ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در تماس با کشورهای جهان از جمله سه کشور اروپایی در خصوص آ»چه در ایران گذشت و انتقاد و محکومیت قوی اظهارنظرهای سیاسی برخی از این مقامات و مقامات آمریکایی به صراحت من و همکارانم مواضع ایران را در روزهای پشت سر گذاشتیم منعکس کردیم. سه کشور اروپایی و آمریکا و لابی صهیونیست ها درک درستی از تحولات و وقایع نداشتند مداخلات زیادی را در عرصه‌های رسانه‌ای و اظهارنظرهای سیاسی به عمل آوردند. برخی مقامات در کشورهایی که ذکر کردم تلاش کردند در روزهای بعد از اظهارات منفی خودشان با مصاحبه‌‌های متفاوتی تا حدودی اشتباهات خود را اصلاح کنند.

وزیر خارجخه بیان کرد: رعایت حقوق مردم و حقوق بشر در آموزه‌های دینی و ملی ایران و در دل و روح هر ایرانی وجود دارد و مقام معظم رهبری با حساسیت و دقت رعایت آن را در همه سطوح در جامعه متذکر می‌شوندو در اغتشاشات اخیر من به مقامات اروپایی به صراحت گفتم که پلیس در ایران با صبری راهبردی قویا خویشتنداری کرد. اینکه بیش از ۵۰ پلیس و نیروی امنیتی ما توسط آشوبگران با سلاح گرم و سنگ به شهادت رسیدند. چند هزار نیروی پلیس و مدافع امنیت ما مجروح و آسیب جدی دیدند نشانه رعایت حقوق بشر و خویشتنداری پلیس ونیروهای حافظ امنیت در ایران است

وزیر خراجه تصریح کرد: نیاز به این نداریم که آمریکا و اروپا که در نقض حقوق بشر تاریخ طولانی دارند و در استعمار ملت‌ها و کشورها تاریخ سیاهی دارند در خصوص حقوق بشر در ایران مدعی باشند. کمیته‌ای ملی زیر نظر وزیر کشور و سازمان امنیت کشور تشکیل شده و جمعی از حقوقدانان و مقامات دولتی و غیردولتی مرتبط در چارچوب کمیته‌ای مستقل مسائل را پیگیری می‌کنند و گزارش را علاوه بر داخل در  اختیار سایر جهات خارجی و بین‌المللی قرار خواهیم داد.

وی تأکید کرد: ایران علیرغم مواضع غیرسازنده سه کشور اروپایی و آمریکایی در هشت هفته گذشته داشتند در مسیر دیپلماتیک گفت‌وگوها با طرف اروپایی از طریق اروپا و برخی واسطه‌ها در دستورکار خود داشت. در بخشی از روزهای اغتشاش در ایران طرف آمریکایی تصور می‌کرد ما در نقطه‌ای قرار داریم که از خطوط قرمز خود عبور می‌کنیم.پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها در حال تبادل است. در مسیر دیپلماتیک تبادل پیام‌ها را داریم ولی در مسیر اظهارات رسانه‌ای برخی  مقامات آمریکایی مواضع ریاکارانه خود را ادامه می‌دهند. امیدواریم با نگاه واقع بینانه متناسب با منافع ملت و منافع حداکثری کشور در صورتی به گام نهایی توافق برسیم از توافق خوب و پایدار صحبت کنیم. 

 

 این خبر در حال تکمیل است…


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x