آیا کمپین «من وکالت می‌دهم» شکاف در صف براندازان را تشدید می‌کند؟

کارزار من وکالت می‌دهم بیش از آنکه اتحادآفرین باشد، بنابر پیش بینی‌ها، انشقاق‌آفرین شد و صف براندازان را متشنج کرد.

کد خبر : 144267
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 بهمن 1401 - 13:43
آیا کمپین «من وکالت می‌دهم» شکاف در صف براندازان را تشدید می‌کند؟

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، پس از تجمع اخیر سلطنت‌طلبان مقابل پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه به بهانه اعمال فشار جهت قرارگرفتن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، حالا نوبت به شبه‌کارزار «من وکالت میدهم» رسیده تا این جناح از اپوزیسیون برانداز در برابر سایر طیف‌ها، دست بالاتر را پیدا کرده و کفه سهم خواهی را به نفع خود سنگین کند. کمپین من وکالت میدهم اما از طرفی واکنش سایر گروه‌های برانداز را در پی داشت و آنها، رضا پهلوی را به طرح‌ریزی جهت برقراری دیکتاتوری در آینده متهم کردند.

رضا پهلوی اخیرا در گفتگو با شبکه سلطنت‌طلب «من و تو» آشکارا خواستار حمایت تمام گروه‌های سیاسی از خود با هدف ادعایی «پشتیبانی در رایزنی‌های لازم در صحنه بین‌المللی» شد. او در این باره مدعی شد: «اگر فردا قرار باشد در صحنه بین‌المللی از جانب هم‌میهنان رایزنی‌های لازم را انجام دهیم، لازم است نشان دهیم که این به پشتیبانی و نمایندگی از طرف زندانیان سیاسی، فعالان مدنی، جریانات فکری و سیاسی داخل کشور است که نتوانسته‌اند در این جلسات حضور پیدا کنند». پس از این اظهارات، کرمی مجری فراری به شبکه من و تو، در فضای مجازی هشتگ «من وکالت میدهم» را به راه انداخت و خواستار حمایت از پهلوی شد. درخواست رضا پهلوی و سلبریتی های نزدیک به او برای جلب حمایت و محوریت یافتن در جبهه براندازان در شرایطی است که نامبرده پیشتر مدعی شده بود که نسبت به کسب جایگاه کانونی در میان براندازان، بی اعتناست و اساسا میلی به قدرت ندارد.

کارزار من وکالت می‌دهم بیش از آنکه اتحادآفرین باشد، بنابر پیش بینی‌ها، انشقاق‌آفرین شد و صف براندازان را متشنج کرد. غیر از تعدادی سلبریتی که به نام آزادی و دموکراسی، حمایت خود را از «سلطنت» اعلام کردند، سایر گروه‌های برانداز مشخصا چپ‌ها و ملیون رضا پهلوی و حامیان او را به مقدمه چینی برای برقراری دیکتاتوری و مصادره به زعم خودشان «جنبش زن، زندگی، آزادی» متهم ساختند.

روزنامه صبح نو برای بررسی ابعاد کمپین مجازی «من وکالت میدهم»، به سراغ دکتر ابراهیم متقی کارشناس مسائل سیاسی رفته است که در ادامه مشروح این گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند.

کمپین من وکالت میدهم، زمینه‌های لازم برای افزایش تضادهای اپوزیسیون را فراهم خواهد کرد

ابراهیم متقی با بیان اینکه موضوع آینده سیاسی ایران از این جهت اهمیت دارد که ساخت اجتماعی گروه‌های اپوزیسیون در وضعیت بی شکل قرار دارند اظهار کرد: بی شکلی سیاسی، چالش‌های امنیتی به وجود می‌آورد. در فضایی که نهادهای سیاسی بی‌اثر هستند و شخصیت های سیاسی از فضای کنش سیاسی کنار گذاشته می‌شوند، طبیعی است که هر بازیگری امکان بروز خواهد داشت. وی افزود: سلطنت در ایران برای مدتی طولانی است که کارکرد خود را از دست داده است. گروه‌هایی وجود دارند که برای آینده سیاسی ایران، دست به ایجاد سازوکارهای تقلیل گرانه می‌زنند. این احساس وجود دارد که ساخت سیاسی ایران به طور کلی مشروعیت خود را از دست داده اما واقعیت این است که انگاره های گروه‌های اپوزیسیون در خارج از کشور، با واقعیت‌های ساخت داخل تفاوت های زیادی دارد. متقی افزود: ساخت قدرت در داخل نه تنها از انسجام مناسب برای مقابله با تهدیدات اجتماعی برخوردار است، بلکه به هر نسبت که تهدیدات خارجی شدت بگیرند، انسجام ساختار داخلی بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه ظهور من وکالت میدهم نوعی رقابت میان گروه‌های اپوزیسیون در خارج از کشور است گفت: گروه‌های اپوزیسیون خارج از کشور احساس می‌کنند که می‌توانند در فضای اجتماعی آینده ایران، نقش آفرینی کنند. به همین مناسبت در یک سال گذشته، برخی رسانه‌های خارج از کشور نظیر بی بی سی فارسی، ایران اینترنشنال و من‌وتو تلاش های زیادی انجام دادند تا مجموعه‌های خفته خاندان سلطنتی را وارد کارزار رقابت‌های سیاسی و اجتماعی کنند.

متقی گفت: در فضای فعلی، بخش قابل توجهی از گروه های اجتماعی ایران در داخل و خارج از کشور این احساس را دارند که مجموعه‌های مربوط به خانواده پهلوی، اقبال کمتری برای سیاست‌های اجتماعی دارند.  چنین کمپینی نمی‌تواند برای ساختار سیاسی ایران مشکل امنیتی ایجاد کند و برای همین، نظام سیاسی واکنش مستقیم به این موضوع نداشته و نخواهد داشت. این کمپین اما می‌تواند زمینه‌های لازم برای افزایش تضادهای درون گروهی اپوزیسیون خارج از کشور را فراهم کند. چنین وضعیتی می‌تواند جلوه‌ای از صف‌آرایی رضا پهلوی در مقابل سایر گروه‌های اپوزیسیون را متجلی سازد.

وی با بیان اینکه گروه‌های سلطنت طلب نمی‌توانند از اثربخشی لازم برای شکل دادن به موج های سیاسی آینده برخوردار باشند افزود: گروه های اپوزیسیون در داخل و خارج از کشور، طیف گسترده ای را شامل می‌شوند که هر کدام شامل انگاره‌های تمایزیافته ای با دیگران هستند. رضا پهلوی در فضای موجود می‌تواند تا حدی به وزن کشی امیدوار باشد اما این موضوع، تضاد بین گروه ها و جریان اپوزیسیون خارج از کشور را تشدید خواهد کرد.

متقی در این باره اضافه کرد: گروه های ملی‌گرا مخالفت خود را با رضا پهلوی و خاندان سلطنتی به نمایش گذاشتند. برای نمونه عیسی خاتمی از اعضای جبهه ملی، رضا پهلوی را فاقد مشروعیت و پشتوانه سیاسی در ساختار اجتماعی می‌داند. گروه‌های مارکسیستی نیز نگاه مثبتی نسبت به کمپین ایجادشده ندارند. گروه های اپوزیسیون احساس میکنند که ظهور رضا پهلوی میتواند برای آینده آنها چالش ایجاد کند.

وی با بیان اینکه آینده ایران در فضای ثبات یا بی‌ثباتی نمی‌تواند فضای مناسبی برای رضا پهلوی ایجاد کند گفت: اگر وضعیت در ایران با نشانه‌های بی‌ثباتی همراه شود، در آن شرایط باز هم کمپین من وکالت میدهم نمی‌تواند اثربخش باشد. علت این موضوع را باید در قالب کنشگری بازیگران در فضای آشوب جستجو کرد. هرگونه بی ثبات‌سازی، زمینه را برای درگیری گروه‌های نوظهور به وجود خواهد آورد. اگر در شهریور، مهر و آبان ۱۴۰۱ نشانه‌هایی از یگانگی گروه‌های معترض دیده شد، اما اگر ساخت قدرت در ایران در فضای بی‌ثباتی قرار گیرد، گروه‌‌های معارض، بخشی از توان خود را در مقابل با دیگری قرار خواهند داد. در این صورت، معلوم می‌شود که رضا پهلوی توان هدایت و اداره فضا در فضای آشوب زده را نخواهد داشت.

متقی با اشاره به جبهه قدرتمند مخالفان سلطنت طلبی گفت: اگر کمپین مقابله با خاندان پهلوی شکل بگیرد، از قدرت لازم برای انکار چنین مجموعه ای(من وکالت میدهم) برخوردار خواهد بود. گروه‌های اپوزیسیون ترجیح می‌دهند محور اصلی مقابله خود را با نظام قرار بدهند و به وزن کشی مرحله‌ای مبادرت کنند. وی افزود: طبیعی است که این موضوع تاثیر چندانی در آینده قدرت سیاسی گروه‌های یادشده نخواهد داشت. مشروعیت در فضای بحران، تابعی از حمایت جمعی و نوعی توافق برای آینده ساختاری است. هنوز مشخص نیست که نقش سیاسی رضا پهلوی چه خواهد بود و هنوز هیچ بازیگری به این موضوع واقف نشده که چرخش سیاست در خاورمیانه و ایران با چه چالش‌هایی در دوره بحران مواجه خواهد شد.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: طبیعی است که عقلانیت سیاسی در داخل به معنی اعاده موازنه قدرت، می‌تواند زمینه ثبات سیاسی را وجود آورد و کنش گروه‌های اپوزیسیون را بی‌اثر کند.

پایان پیام/


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x