آخرین جزئیات از تولد ۲ توله یوزپلنگ در پارک توران/ یوزها زنده می‌مانند؟

دریافت آخرین خبرها از تولد ناگهانی دو توله یوزپلنگ در پارک ملی توران، از حال عمومی مساعد آنها حکایت دارد؛ اما آیا مادر یوزها پیدا می‌شود و آنها زنده می‌مانند؟

کد خبر : 110365
تاریخ انتشار : شنبه 12 آذر 1401 - 19:37
آخرین جزئیات از تولد ۲ توله یوزپلنگ در پارک توران/ یوزها زنده می‌مانند؟

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، تولد ناگهانی دو توله یوزپلنگ در پارک توران امروز در حالی در رسانه‌ها خبرساز شد که تاکنون اطلاعات ضد و نقض و بعضاً اشتباهی از این توله‌ها در رسانه‌های داخلی و خارجی مخابره شده است.

حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در خبر اولیه اعلام کرد که دو قلاده توله یوزپلنگ در مجموعه حفاظت‌شده توران به‌تازگی متولد شده‌اند.

وی اظهار کرد: بر اساس خبر دریافتی از اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، دو قلاده توله یوزپلنگ با سن کمتر از یک ماه توسط یک چوپان از طبیعت جدا شد؛ اما با اطلاع محیط‌زیست در روز جمعه به همان محل زنده‌گیری برگردانده شدند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بلافاصله تیم کارشناسی و فنی از سازمان مرکزی و اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان به محل اعزام شدند و تلاش برای اطلاع از وضعیت مادر و بازگرداندن توله‌ها به زیستگاه انجام شد؛ اما با توجه به سرد بودن هوا، سن پایین توله‌ها و سایر شرایط موجود، به‌منظور حفظ جان آنها حدود نیمه‌شب گذشته به پاسگاه محیط‌بانی منتقل شدند.

 

اکبری اظهار کرد: نکته قابل‌تأمل اینکه در طبیعت توران، زایمان یوزپلنگ غالباً در اوایل بهار انجام می‌شود؛ زیرا دمای هوا و سایر شرایط طبیعی برای رشد و نمو توله‌ها مناسب است؛ اما زایمان یوز در نیمه دوم پاییز در طبیعت توران پدیده‌ای نادر بوده و احتمال بقای توله‌ها را در طبیعت بسیار دشوار می‌کند.
اکبری تأکید کرد: بررسی کامل شرایط منطقه برای مشخص شدن ابعاد موضوع و بررسی و تحقیق از علت و انگیزه چوپان از انجام این عمل ادامه دارد.
به گفته او، در مورد توله‌ها هم بر اساس نظر کمیته کارشناسی، تصمیم‌گیری و اقدام خواهد شد.

داستان یوزها و چوپان چه بود؟

بهرامعلی ظاهری، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان اما در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان، با اشاره به عزیمت خود به پاسگاه محیط‌بانی دلبر در پارک ملی توران برای بررسی دقیق‌تر این موضوع، درباره روند پیدا شدن توله یوزپلنگ‌ها گفت: توله‌ها به‌صورت اتفاقی توسط یک چوپان دیده می‌شوند و او نیز گزارش را به محیط‌بانان ارائه می‌کند که در یک منطقه دو گربه وحشی دیده است.

ظاهری گفت: محیط‌بانان وارد عمل و بررسی می‌شوند و درنهایت مشاهده می‌کنند که دو توله یوزپلنگ در طبیعت وجود دارند.
وی گفت: این توله یوزپلنگ‌ها در حوزه پناهگاه حیات‌وحش پارک ملی توران و در نزدیکی یکی از جان‌پناه‌ها در چشمه چاهک شناسایی شدند.

وضع توله‌ها پایدار است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان اظهار کرد: دو توله یوزپلنگ پیداشده فعلاً به‌صورت دستی و با شیر خشک تغذیه می‌شوند و طبق بررسی‌های اولیه انجام‌شده حال عمومی آنها مساعد است.

وی بیان کرد: برای خدمات‌رسانی بهتر به توله یوزپلنگ‌ها، از متخصص داخلی دام کوچک دانشکده دامپزشکی، متخصص داخلی دام بزرگ سازمان محیط زیست کشور و متخصص مامایی و بیماری‌های تولیدمثل و برخی اعضای متخصص دیگر در این حوزه استفاده شده است و این افراد هم‌اکنون در منطقه حضور دارند و در حال کار هستند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان ادامه داد: وضعیت توله یوزپلنگ‌ها بررسی شده و در حالت پایدار قرار دارند؛ اما بالأخره باید به آینده نگاه داشته باشیم که سرانجام آنها به کجا خواهد رسید؟

سن توله‌ها چقدر است؟

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: فعلاً توله یوزپلنگ‌ها از طبیعت به دست محیط‌بانان رسیده است و تا امروز نیز با مادر زندگی می‌کرده‌اند و باید برای آینده آنها برحسب نظر متخصصان و مواردی که در ادامه مشخص می‌شود، برنامه‌ریزی کنیم.

ظاهری با اشاره به سن توله یوزپلنگ‌ها گفت: بر اساس ارزیابی‌های اولیه، این توله یوزپلنگ‌ها حدوداً در هفته دوم یا سوم تولد قرار دارند.

وی تصریح کرد: این اتفاق بسیار نادر است که گربه‌سانان به‌ویژه یوزپلنگان، زایمان خارج از فصل داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان بیان کرد: زایمان در فصل سرد اتفاق بسیار نادری در یوزپلنگان است و اکثر منابع علمی نیز می‌گویند توله‌هایی که خارج از فصل به دنیا می‌آیند، در همان طبیعت نیز با حضور حتی مادر، به‌سختی جان سالم به درمی‌برند؛ چراکه طبیعت بسیار سردی وجود دارد و این اتفاق بسیار نادر باید بررسی شود.

مادر یوزپلنگ‌ها در طبیعت پیدا می‌شود؟

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای آینده توله یوزپلنگ‌ها گفت: اولویت نخست، این است که مادر یوزپلنگ‌ها را در طبیعت پیدا کنیم و اگر مادر در طبیعت پیدا شود، نسبت به معرفی مجدد توله‌ها به او اقدام می‌شود.

ظاهری بیان کرد: اگر مادر توله یوزها در طبیعت پیدا نشود، مجبور هستیم از طریق تغذیه با شیر دستی و شیرخشک نسبت به حفاظت از این گونه ارزشمند اقدام کنیم و این وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست است.

دوربین‌ها کارگذاری شد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: برای پیدا کردن مادر توله یوزپلنگ‌ها، دوربین‌گذاری در محدوده پیدا شدن توله‌ها انجام شده است و همه مسؤولان مرتبط و محیط‌بانان نیز حضور میدانی دارند و نسبت به ردزنی‌ها و ردیابی‌ها در طول مسیر اقدام می‌شود.

ظاهری گفت: تمام اقدامات میدانی انجام می‌شود تا نسبت به شناسایی نشانی از مادر توله یوزپلنگ‌ها اقدام شود و امیدواریم خبرهای خوبی از این بخش دریافت کنیم.

توله یوزها به پارک پردیسان می‌روند؟

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان با اشاره به احتمال اعزام توله یوزپلنگ‌ها به پارک پردیسان گفت: فعلاً توله‌ها در استان سمنان حضور دارند و باید برنامه‌ریزی شود تا ببینیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

ظاهری افزود: تلاش داریم تا با برنامه مدون و با حضور تیم‌های متخصص، اقدامات لازم را انجام دهیم و هنوز نتیجه برنامه‌ریزی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها مشخص نیست.

تکذیب خبر رسانه‌های بیگانه

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان همچنین با اشاره به اشتباه برخی رسانه‌های بیگانه گفت: برخی از رسانه‌های بیگانه اعلام کردند که توله یوزپلنگ‌ها در سایت تکثیر پارک ملی توران به دنیا آمده‌اند؛ در صورتی که این خبرها صحت ندارد.

ظاهری ادامه داد: این توله‌ها به‌طور مستقیم در طبیعت به دنیا آمده‌اند و به دست محیط‌بانان رسیدند و به همین خاطر نیز به دنبال شناسایی مادر آنها در طبیعت هستیم.

پایان پیام/۲۲۴۹/س/


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بالا

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x